Tema

Kerok (kerrock) radne površine – Sve prednosti i mane

Šta je kerok (kerrock), a koje su prednosti i nedostaci radnih površina, sudopera i umivaonika izrađenih od ovog materijala. Koja je cena radnih površina izrađenih od keroka? Kako se održavaju kerok radne površine

Kerok (kerrock) je vrsta kompozitnog materijala koji nije dugo prisutan na tržištu, pa stoga možda nije toliko popularan, ali to ne znači da nije vrlo interesantan i kvalitetan. Reč je o materijalu koji se sastoji od aliminijum hidroksida i polimernih vezila na bazi akrila.

PROČITAJTE JOŠ:

Idealna radna površina – Mermer, granit ili kvarc

Da li je medijapan adekvatna zamena za puno drvo

Zidni paneli umesto keramike u kuhinji? Zašto da ne

Kerok (kerrock) poseduje vrlo specifične karakteristike. Zavisno od boje, svojim izgledom može verno da podražava kamen, ali je na dodir veoma prijatan, glatkog finiša i nije hladan kao kamen. Ploče od keroka nisu porozne, tako da upijaju druge materije, što samo po sebi znači da su otpornije na pojavu fleka u poređenju sa nekim drugim materijalima, poput prirodnog kamena.

Jedan od popularnijih dezena je imitacija teraca

Kerok je otporan na toplotu do određene mere, ali ipak treba izegavati odaganje vrelog posuđa. Takođe, kao i većina radnih površina, kerok nije predviđen da se na njemu ništa seče. Ipak, za razliku od većine standardnih radnih površina koje su slične laminatima, kerok ima homogenu strukturu po celoj svojoj zapremini. Stoga i ako dođe do površinskih oštećenja i ogrebotina, naknadnom obradom brušenjem ih je moguće ukloniti.

Kerrock se koristi i za izradu fasadnih panela

Od keroka se danas izrađuju kuhinjske radne površine. Kako je ovaj materijal pogodan za oblikovanje, od njega se izrađuju i svi tipovi umivaonika, sudopere, pa i zidne obloge. Ispostavilo se da kerok (kerrock) svojim karakterisitkama zadovoljava standarde za spoljašnju ugradnju, pa se od ovog materijala izrađuju fasadni elementi.

Kerok se nudi u velikom broju standardnih boja, koje mogu da budu prilično jarke i da ispunjavaju najspecifičnije zahteve, a dotupno je i nekoliko destina granitinih ili teraco dezena. Ipak, cena nije zanemarljiva, a zavisno o tipa i boje panela, kreće se od 250 do 300 evra po kvadratnom metru.

Održavanje površina od kerrock-a

Održavanje je relativno jednostavno, a većina fleka se uklanja varikinom. Sudoperu i umivaonik je najlakše očistiti tako što se umivaonik ili sudopera napune vodom, doda se jedan decilitar varikine i posle 10 do 15 minuta se opere.

Za druge površine može da se koristi raspršivač. U raspršivač je potrebno sipati malo jaču koncentraciju izbeljivača – tri četvrtine varikine i jednu četvrtinu vode. Površinu isprskati pa pošto sredstvo odstoji, isprati vodom uz trljanje mikrofiber krpom. Naravno, prilikom rada sa varikinom potrebno je nositi zaštitne rukavice.

Foto: Kolpa