Uradi sam

Priprema klima uređaja za zimske mesece

Poznato je da je grejanje i dogrevanje na klima uređaj moguće, ali i tokom zimskih meseci, kao i leti, važe ista pravila kada su čišćenje i dezinfekcija klima uređaja u pitanju

Zima je počela i kalendarski, ali prosečne temperature su još relativno visoke za ovo doba godine. To je dobar razlog mnogima da se još greju na klima uređaj i izbegavaju probleme koje donosi grejaje na ugalj ili drva. Drugi, na primer, klimu koriste kako bi uštedeli, jer klima uređaji za jedan potrošen kilovat električne energije daju tri kilovata toplote. Termoakumulacione (TA) peći za jedan kilovat električne energije, s druge strane, daju samo jedan kilovat toplote. Prednost TA peći je, s druge strane, što toplotu mogu da akumuliraju tokom noći dok je struja jeftinija. Oni koji se greju na norveške radijatore, ili neki sličan vid grejanja na električnu energiju, itekako imaju dobre razloge da svoj dom još greju uz pomoć klima uređaja. Ali, baš kao i leti, i tokom zimskih meseci za klima uređaj važe ista pravila održavanja, čišćenja i dezinfekcije.

Poznato je da je klima uređaj, zbog vlage koja se u njemu sakuplja, veoma pogodno stanište za razvoj bakterija, od kojih su mnoge izazivači bolesti. Neprijatan miris je najmanji problem, jer zapušten klima uređaj može da bude i opasan po zdravlje ukućana. Naravno, neprijatan miris je siguran znak da je vaš klima uređaj prilično zapušten. Ne čekajte da se to desi, čistite ga redovno i tokom zimskih meseci. Procedura je jednostavna i takoreći besplatna:

  • Podignite poklopac klima uređaja. On se obično otvara odozdo nagore. Uhvatite poklopac sa obe strane i povucite lagano dok ne osetite da su se žabice otkačile. Često postoji i jedna sigurnosna žabiva na sredini donjeg dela poklopca pa polako i u tom delu povucite poklopac lagano da ga ne bi polomili. Obično poklopac ima patent, pa kada se podigne stoji u podignutom položaju.
  • Kada podignete poklopac videćete dva mrežasta filtera. Potrebno je da izvadite oba. Filter se vadi tako što se prvo donji deo mrežice podigne nagore za par centimetara  da u donjem delu izađe iz ležišta, pa se onda polako izvuče nadole. Budite pažljivi, jer obično je filter pun prašine, a ponekad i insekata. Ako klima ima i dodatni manji filter oslobodite i njega.
  • Filter pažljivo operite u kadi. Prvo jačim mlazom tople vode iz tuša sperite sve nečistoće koje mogu da se skinu vodom. Potom napravite penu od sapuna ili sredstva za pranje sudova i lagano istrljajte mrežice, pa potom opet dobro isperite vodom. Otresite ih i lagano tapkanjem krpe koja dobro upija osušite.
  • Dok se filteri suše pogledajte saće unutar klime. Ukoliko primetite nečistoće, usisajte ih usisivačem. Budite veoma pažljivi, saće unutar klime je veoma osetljivo i lako se savija. Najbolje je da koristite četku koja se postavlja na nastavak na crevu od usisivača. Ako ste kupili neko sredstvo za dezinfekciju klima uređaja, naprskajte ga prema uputstvu. Posle toga vratite mrežaste filtere vodeći računa u rasporedu, jer filteri obično nisu identični. Vratite poklopac i klima je spremna za rad.

Pročitajte još:

Kako efikasno očistiti mašinu za veš

Kako efikasno očistiti aparat za kafu

Kako očistiti voće i povrće od pesticida

Jednostavni trikovi za čistu rernu

Besplatno očistite mašinu za sudove