Tema

Upotreba stiropora za termičku izolaciju podova

Da li je cena jedina prednost ugradnje stiropora kao podne izolacije? Za koje prostore je stiropor adekvatna podna izolacija? Kakve košuljice su pogodne za ugradnju na izolaciju od stiropora? Koji su nedostaci stiropora prilikom njegove primene za izolaciju podova

Siropor je jedan od najpopularnijih izolacionih materijala, ne bez razloga. Kvalitet termičke izolacije, lakoća ugradnje i povoljna cena su osnovni razlozi da se ovaj materijal najčešće koristi kada je termička izolacija u pitanju. Svakako smo najčešće u prilici da vidimo da se stiropor koristi za izolaciju fasadnih zidova, ugradnjom takozvane “demit fasade”. Ipak, ono što mnogi zaboravljaju je to da je siropor odličan izolator i kada su podovi u pitanju.

PROČITAJTE JOŠ:

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Grafitni stiropor – Da li se viša cena isplati?

Ipak, treba znati da se stiropor koristi za izolaciju podnih obloga tamo gde se ne očekuju velika opterećenja. Prema važećim standardima, dozvoljeni pritisak na podove izolovane upotrebom stiropora je 2.000 kilogrma po metru kvadratnom. Dakle, stropor može da se koristi za izolaciju podova u stambenim prostorijama, čak i u garažama, ali ne i u komercijalnim prostorima gde, na primer, može da se očekuje kretanje natovarenog viljuškara ili kamiona.

Koje su prednosti stiropora kao podne izolacije

Prednost stiropora je ta što preko njega može da se postavlja svaka vrsta poda. Stiropor ne stupa u hemijske reakcije, a ne smeta mu ni cemet, kreč, gips, asfalti, kao ni većina hemijskih sredstava koja mogu da se pojave po završetku gradnje, odnosno tokom eksploatacije objekta.

Stoga stiropor podnosi i suvi i mokri estrih. To znači da preko izolacije od stiropora može da se izliva tečna betonska košuljica, a moguće je i postavljanje takozvane suve košuljice. To mogu biti ploče od gipsa i vlakana, kao i razni paneli na bazi drveta.

Naravno, za ugradnju u pod treba odabrati adekvatnu vrstu stiropora. Naime, stiropor se proizvodi u različitim gustinama, odnosno različite tvrdoće. Za razliku od drugih tipova izolacionih materijala, kod stiropora od gustine najviše zavise njegove mehaničke, a ne izolacione karakteristike. U podove se ugrađuju tvrđi stiropori veće gustine.

Kako bi se lakše razlikovale vrste stiropora, ambalaže se obeležava trakama u raznim bojama. Tako plava boja označava mekši i polutvrdi stiropor, namenjen za sendvič zidove, plafone, kose krovove i potkrovlja. Crvena boja trake na pakovanju označava stiropor namenjen za izolaciju fasade, a crna boja trake se odnosi na tvrdo presovani stiropor, koji imaja veću čvrstoću i koristi se za podove.

Stiropor je za podove dobro rešenje i zbog svoje paropropusnosti. Zahvaljujući tome podovi mogu “da dišu”, što smanjuje opasnost od pojave vlage i buđi. Stiropor je u B1 klasi zapaljivosti, a temperatura topljenja iznad 450°C. Odlično podnosi niske spoljne temperature, kao i dugotrajno zagrevanje do 80°C, što ga sve čini pogodnim za izolaciju podova.

Koji su nedostaci stiropora kao podne izolacije

Naravno, postoje neke slabosti ovog materijala, iz kojih proizilaze i neka ograičenja. Stiropor nije postojan prilikom dužeg kontakta sa vodom, pa stoga treba izbegavati njegovu ugradnju na mestima gde se očekuje povećana koncentracija vlage i moguća pojava vode. Stoga se prilikom izolacije podrumskih prostorija umesto stiropora koristi stirodur. Takođe, stiropor ne podnosi dugotrajnu izloženost sunčevoj svetlosti, ali to ne predstavlja prepreku kada je u pitanju primena izolacije podova.

Foto: Bosch, Austrotherm