Sve o LED sijalicama
Poslednjih godina LED sijalicama sve više raste popularnost. Donedavno je njihov najveći nedostatak bila visoka cena, ali sve masovnija primena ove tehnologije za osvetljenje u domaćinstvima, dovela je i do pada cena
Standardna LED sijalica je i dalje višestruko skuplja od klasične, ali taj početni trošak se kasnie itekako isplati. Naime, radni vek LED sijalice je veći od 50.000 sati, što je pedesetak puta duže o standardne sijalice sa užerenim vlaknom. Dakle, radni vek LED sijalice se meri godinama, a i matematika je veoma jasna: ako se sijalica koristi 24 sata dnevno, njen radni vek će iznositi nešto manje od 6 godina, dok u slučaju korištenja 6 sati dnevno, radni vek se penje na čak 23 godine! Pored toga, standardna sijalica sa užarenim vlaknom samo 10 odsto potrošene električne energije iskoristi za proizvodnju svetlosti, ostatak se „baca“ na toplotu. Zimi to može da bude korisno, ali leti pravi dodatni trošak. Klasična LED sijalica za isti nivo osvetljenja ima deset puta nižu potrošnju električne energije. Dakle, kupovina klasične sijalice, iako je ona jeftinija, predstavlja uštedu samo tog dana kada ste je kupili.
Štedljive sijalice su takođe veoma popularne, ali one nemaju nijednu prednost u odnosu na LED sijalice, izuzev nešto niže cene. One jesu ekonomične, ali nisu trajne kao LED sijalice, potrebno im je određeno vreme da postignu pun intenzitet osvetljenja i na kraju, ali ne i manje važno, nisu ekološki podobne, jer sadrže živu.
Kao svaki električni proizvod i LED sijalica može da bude kvalitetna ili nekvalitetna. Treba izbegavati kupovinu jeftinih „no name“ kineskih LED sijalica, jer nemaju dug vek trajanja. Obično je reč o uređajima koji su ili projektovani za drugačiju naponsku mrežu, ili su opremljeni nekvalitetnim ispravljačima, pa im vek trajanja nije očekivano dug. Po internetu ćete pronaći i savete da ako kupite LED sijalicu koja oblikom imitira klasični balon mlečno bele sijalice, da taj plastični balon izbušite na više mesta radi boljeg hlađenja. Naravno da to nikako nije dobra ideja. Na taj način u sijalicu ulazi prašina, što opet otežava hlađenje, pa ovom inače nekvalitetnom proizvodu radni vek sigurno neće biti znatno duži.
Dakle, savet je – ne „budžite“ ništa, jer sigurno ništa nećete postići i kupujte samo kvalitetne proizvode. Kad jednom ugradite kvalitetno LED „grlo“, zaboravćete kada ste to učinili, a potrošnja električne energije će biti deset puta duža u odnosu na klasičnu sijalicu. Kvalitetne LED sijalice poznatih proizvođača se često u velikim supermarketima nalaze na akciji, pa je to prilika da se vremenom sve klasične sijalice izbace iz domaćinstva, a potrošnja električne energije, bar što se osvetljenja tiče, smanji deset puta.