Tema

Toplotne pumpe za bazene – Štede energiju i produžavaju sezonu kupanja

Na koji način toplotne pumpe za zagrevanje vode u bazenima troši i do pet puta manje električne energije od drugih sistema? Koje su prednosti toplotnih pumpi u odnosu na solarne siteme zagrevanja vode u bazenima? Koji su nedostaci toplotnih pumpi? Koje su cene toplotnih pumpi za bezene?

Toplotne pumpe se najviše koriste za grejanje ili klimatizaciju objekata. Pored toga, toplotne pumpe se danas koriste i za zagrevanje vode u bazeima. Kao i kada je grejanje stambenog prostora u pitanju, toplotne pumpe su veoma efikasne kada je grejanje bazena u pitanju, a za jedan potrošeni kilovat električne energije one proizvode pet kilovata toplotne energije.

O tome na kom principu rade i kako od jednog kilovata prave pet, već smo pisali. Trik je u tome da one ne zagrevaju vodu u bazenu kao klasični električni sistemi zagrevanja koji rade na principu električnog grejača.

Kako toplotne pumpe štede električnu energiju

Toplotna pumpa preuzima tolotnu energiju iz okolnog vazduha i prenosi je u vodu u bazenu. Dakle, nema trika, niti stvaranja energije ni iz čega, već se uz pomoć kompresora toplotna energija prenosi iz jedne sredine u drugu. U ovom slučaju iz toplotne energoije okolnog vazduha u vodu u bazenu.

PROČITAJTE JOŠ:

Karbonsko keramički bazeni – Sve prednosti i mane

Kako pripremiti bazen za zimu da se izbegnu oštećenja i prljanje

Kako pravilno održavati vodu u mini bazenima

Kao i popularni sistemi toplotnih pumpi za grejanje i klimatizaciju i toplotne pumpe za dogrevanje vode u bazenu rade po inverterskom principu, što doprinosi njihovoj efikasnosti i ekonomičnosti. Šta je inverter tehnologija i kako štedi električnu energiju, saznajte OVDE.

Treba napomenuti i to da savremene toplotne pumpe za zagrevanje vode u bazenima imaju opciju povezivanja putem aplikacija, pa je moguća daljinska kontrola, odnosno uključivanje, isključivanje ili podešavanje temperature vode, putem mobilnog telefona sa bilo koje lokacije.

Za razliku od toplotnih pumpi namenjenih grejanju kuća i stanova, koje toplotnu energiju mogu da crpe iz okolnog vazduha, ali i iz zemljišta ili podzemnih voda, toplotne pumpe namenjene zagrevanju vode u bazenima rade isključivo na principu prenosa toplotne energije iz okolnog vazduha u vodu u bazenu.

Koje su prednosti toplotnih pumpi za bazene

Prednosti upotrebe toplotne pumpe za dogrevnje vode u bazenu, pored nekoliko puta manje potrošnje energije, je i sposobnost produžetka sezone kupanja. U poređenju sa bazenima u kojima se voda dogreva prirodnim putem, uz sistem toplotne pumpe, sezona kupanja može da počne već u rano proleće i da traje do duboko u jesen.

Toplotna pumpa je u prednosti i u odnosu na solarne sisteme. Solarni sitemi dogrevanja vode u bazenu su, ako se izuzmu troškovi ugradnje, svakako najefikasniji jer se oslanjaju na energiju sunca. Ipak, sa solarnim sistemima se umogome zavisi od energije sunca, pa sezona ipak ne može da počne u isto vreme kao i kod bazena koji se greju sistemom toplotne pumpe.

Pored toga, nekoliko oblačnih dana je dovoljno da se izgubi akumulirana toplota, a uz upotrebu solarnih sistma dogrevanja je potrebno određeno vreme da se temperatura vode povrati.

Stoga je kod solarnih sistma preporuka pokrivanje bazena kako bi se sačuvala akumulirana toplota. Čuvanje toplotne energije se zapravo preporučuje kod svih vrsta dogrevanja vode u bazenu, pa i kod sistema toplotne pumpe, jer iako su veoma ekonomične, toplotne pumpe ipak troše električnu energiju. Pokrivanje bazena takođe štiti vodu od prekomerog prljanja.

Kako odabrati toplotnu pumpu i koje su cene

Odabir adekvatne snage toplotne pumpe je donekle složen posao, jer zavisi od količine vode u bazenu, tipa bazena, materijala od kojeg je napravljen, kao i od klimatskog podneblja. Stoga je prilikom kupovine toplotne pumpe potrebno posavetovati se sa prodavcem i sručnjakom za ugradnju same toplotne pumpe.

Ugradnja mora da se prepusti sertifikovanim instalaterima jer je u pitanju složen posao, a stručna ugradnjaje potrebna i zbog garantnog roka. Toplotne pumpe za dogrevanje vode u bazenima su relativno skupi uređaji, čija cena se zavisno od snage i modela kreće od 1.000 do 6.000 evra.

Pored cene jedan od nedostataka toplotnih pumpi je buka. Iako su generalno tihi uređaji, ipak se nalaze u blizini samog bazea, pa u odsustvu drugih izvora buke mogu da emituju neugodno zujanje. Stoga je pre kupovine i ugradnje potrebno razmotiriti i posavetovati se koje je idelano mesto za postavljanje kućišta toplotne pumpe.

Foto: Supreme Heating