Tema

Jeftine, skupe boje za krečenje ili je “sve to isto”?

Zbog čega su skuplje boje uvek izbor profesionalnih molera? Na koji način se sa kvalitetnijim bojama štedi u samom procesu krečenja, a kako kvalitetna boja štedi vaš novac kasnije tokom eksploatacije?

Prilikom krečenja postoje dve velike nedoumice – da li angažovati majstora ili se u avanturu upustiti samostalno, a druga još veća je, koje boje kupiti, skuplje ili jeftinije. Ukoliko ste prvu dilemu razrešili tako što ste odlučili da angažujete profesionalnog molera, možete da računate da je i druga dilema rešena – nijedan majstor neće prihvatiti posao ako je uslov da se radi sa jeftinim bojama. Postoji više razloga zbog čega je to tako.

PROČITAJTE JOŠ:

Krečenje – Lako može svako

Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – šta odabrati?

Kako zid tamne boje prekrečiti u belo

Svaki profesionalni moler ima dovoljno iskustva, radio je sa svim vrstama boja i zna šta rad sa najjeftinijim bojama znači. Prvi problem sa kojim će morati da se susretne je zahtevniji rad. Jeftinije boje se proizvode od jeftinijih materijala, pigmenti za toniranje su lošijeg kvaliteta, pa je i pokrivna moć lošija.

Zbog čega su jeftine boje komlikovane za nanošenje

To znači da će finalni ujednačen izgled boje na zidu biti nemoguće postići iz dva prolaza, već će ih biti potrebno četiri ili pet. Ako se u obzir uzme da između jednog i drugog prelaza treba da se čeka satima, jasno je da majstori ne žele da ostaju na jednom poslu tri ili četiri dana, ako mogu da ga završe za dan ili dva.

Vešestruko nanošenje boje kako bi se postigla ujednačenost njenog nanosa pored potrošnje veće količine vremena podrazumeva i potrošnju veće količine boje, pa se treba zapitati koliko se zaista štedi kupovinom jeftinije boje, ako se potroši dvostruko veća količina.

Takođe, rad sa jeftinim bojama je komplikovan zbog neujednačenog kvaliteta. To znači da je moguće da se u istoj seriji u nekoliko konzervi boje kvalitet bude neujednačen, odnosno da se nijanse razlikuju. Ne treba posebno objašnjavati koliki to problem u radu može da predstavlja. Pored nijanse i površinski sjaj može da se varira i da bude neujednačen.

Ukoliko se ogletovan zid kreči u belo, jeftinije boje mogu da budu zadovoljavajuće rešenje. Ipak, ukoliko želite da izvučete neku tamniju nijansu, problemi će samo da se nžu. Poseban izazov je prekrečiti zid tamnije boje u neku svetliju nijansu. Sa jeftinim bojama to nemoguća misija. Zapravo nije nemoguća, ali zahtevaće mnogo više rada i sa rezultatima koji nikada neće biti na visokom nivou.

Zbog čega jeftine boje dugoročno nisu dobro rešenje

Problemi sa jeftinim bojama se ne završavaju sa samim radovima, nastavljaju se i kasnije u eksploataciji. Najjeftinije boje po pravilu nisu od boja koje mogu da se čiste, odnosno nisu u pitanju perive boje. To znači da sa zidova neće biti moguće ukloniti manje fleke.

PROČITAJTE JOŠ:

Gletovaje zidova – Uradi sam projekat, ili posao za profesionalce?

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima

Kako popraviti pukotine i oštećenja na zidu

Kada se zidovi prekreče kvalitetnijim perivim bojama, manje fleke, na primer od komaraca, prašina, sve to vlažnom krpom od mikrofibera može pažljivo da se ukloni bez ikakvih tragova. Kod standardnih boja po uklanjanju fleke uvek će da ostane trag, tako da će mnogo ranije ponovo morati da se kreči.

Napomenimo na kraju i to da kvalitetne boje imajo postojanije pigmente, tako da manje blede u slučaju izlaganja sunčevoj svetlosti, što je od posebnog značaja ukoliko je u pitanju bojenje spoljašnjih zidova.

Foto: Unsplash