Tema

Vrste lakova za parket i koje rešenje je najbolje za vaš dom

Lakovi za parket generalno mogu da se podele u dve osnovne kategorije – poliuretanski lakovi za parket ili lakovi za parket na vodenoj bazi. I jedno i drugo rešenje imaju svoje prednosti i nedostatke. Cena danas nije odlučujući faktor kao prethodnih godina.

Parket može da se zaštiti na više načina – površina može da se zaštiti uljem, voskiranjem, ali i dalje se većina korisnika opredeljuje za lakiranje. Ukoliko ste i vi odlučili da je lak najbolja opcija za parket u vašem stanu, potrebno je još odlučiti i koja vrsta laka je najoptimalnije rešenje.

Lakovi za parket danas mogu da se podele u dve osnovne grupe – poliuretanske lakove za parket i lakove za parket na vodenoj bazi. Na samom početku treba napomenuti da je uvreženo mišljenje da su poliuretanski lakovi kvalitetniji i trajniji.

To je bio slučaj ranijih godina, kada su poliuretanski lakovi zaista bili trajnije rešenje koje je znatno otpornije na habanje. Danas je tehnologija premaza na vodenoj bazi napredovala, tako da to ne bi trebalo da bude faktor u odlučivanju. Ipak, treba napomenuti da ako se odlučite za lak na vodenoj bazi, preporuka su proizvodi proverenih proizvođača.

Prednosti i nedostaci poliuretanskih lakova

Sa poliuretanskim lakom za parket je teško napraviti grešku. U pitanju su veoma kvalitetni premazi, koji u kombinaciji sa parketom od kvalitetnog drveta koji je dobro postavljen na kvalitetnu podlogu, stvaraju podnu oblogu koja može da traje decenijama.

Poliuretanski lak je veoma otporan na habanje i ogrebotine, pa je dobro rešenje za podove na mestima sa većom frekvencijom kretanja.

Treba imati na umu da poliuretanski lakovi prilikom sušenja isparavaju supstance koje mogu da budu štetne po zdravlje, tako da je preporuka nošenje zaštitne maske tokom nanošenja laka. Rad u dobro provetravanoj prostoriji sam po sebi neće biti dovoljna zaštita, jer prilikom lakiranja podova stvara se velika površina, pa je koncentracija isparenja u vazduhu prevelika.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su najčešće greške prilikom postavljanja parketa

Koji parket odabrati – Hrast, bukva, jasen ili javor?

Nanošenje poliuretanskog laka je najbolje prepustiti profesionalcima. Takođe, imajte na umu da poliuretanski lak i kada se osuši nastavlja još neko vreme da emituje miris. Prilikom gradnje novog objekta to često neće biti problem, ali kada se rade renoviranja stanova, ili samo jedne sobe, to treba imati na umu, jer će miris nastaviti da se oseća neko vreme po useljenju.

Poliuretanski lakovi imaju još jednu osobinu koju neki mogu da smatraju za vrlinu, a nekome to može da predstavlja manu. Naime, po nanošenju poliuretanski lakovi donekle menjaju nijansu drveta, koje poprima topliji ton, dok kontrast biva naglašen, što ističe teksturu drveta.

Brown laminated hardwood wall texture

Ovo može da bude dobro rešenje za enterijere kod kojih treba da se naglasi rustičan stil, ali možda nije idealno za moderno stilizovane prostore.

Treba još naglasiti da poliuretanski lakovi imaju osobinu da pod dejstvom svetlosti donekle tokom godina menjaju nijansu, odnosno ta toplija nijansa drveta postaje naglašenija. To posebno postaje vidljivo na delovima podova koji su tokom dela dana izloženi suncu, jer mesta koja su bila prekrivana komadima nameštaja nisu promenila nijansu kao površine koje su duže bile izložene direktnoj svetlosti.

Prednosti i nedostaci lakova na vodenoj bazi

Lakovi na vodenoj bazi su, kao što je već rečeno, danas po pitanju kvaliteta i postojanosti praktično ravnopravni sa poliuretanskim lakovima. Ukoliko planirate zimsko renoviranje stana, lakovi za parket na vodenoj bazi su bolje rešenje jer prilikom nanošenja i sušenja ne oslobađaju skoro nikakav miris.

Jedino što isparava tokom njihovog nanošenja je vodena para. Stoga su lakovi na vodenoj bazi idealni za sve radove u režiji “sam svoj majstor”, jer vam neće biti potrebna zaštitna oprema.

Pored odsustva jakog mirisa, lakovi za parket na vodenoj bazi su pogodniji za uradi sam poduhvate i renoviranja, zato što se nešto brže suše od poliuretanskih lakova, što olakšava kompletnu logistiku.

PROČITAJTE JOŠ:

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Kako osvežiti parket bez kupovine hemijskih sredstava

Neko će kao manu lakova na vodenoj bazi smatrati to da ne daju drvetu toplinu i ne naglašavaju kontrast drvene teksture kao poliuretanski lakovi. Na primer, kada se lakira bukov parket koji prirodno ima bledo žućkastu boju, to može da bude nedostatak, jer bukovini odgovara lak koji će naglasiti njenu inače nedovoljno istaknutu teksturu.

Ipak, ovaj za nekoga nedostatak će se kasnije tokom godina pokazati kao prednost lakova na vodenoj bazi, jer ovi premazi tokom godina izlaganja svetlosti neuporedivo manje menjaju prvobitnu nijansu, odnosno neće požuteti. U poređenju sa poliuretanskim lakovima, lakovi na vodenoj bazi su ovde u značajnoj prednosti.

Naravno, u lakove je moguće dodavati pigmente kako bi se postigla određena nijansa, ali savet je da se u takve avanture ne upuštate samostalno, jer je za toniranje lakova potrebno i znanje i iskustvo kako bi se postigao željeni efekat.