Tema

Da li je medijapan adekvatna zamena za puno drvo

Koje su prednosti medijapana, a koje su osnovne prednosti drveta. Da li su cena materijala i cena ugradnje značajan faktor u odluci šta odabrati? Koji materijal je kvalitetniji, medijapan ili puno drvo?

Kada se pravi “kuhinja na meru” jedna od čestih nedoumica je da li za frontove, odnosno one prednje vidljive površine, upotrebiti medijapan ili puno drvo. Koje su prednosti i mane ova dva materijala na duge staze i da li je cena jedini kriterijum prilikom izbora? Konačan i definitivan odgovor možda i ne postoji, jer sve zavisi od mnogo fakotora, ali da bi izbor bio ipak nešto lakši, potrebno je prvo razjasniti – šta je zapravo medijapan?

PROČITAJTE JOŠ: Iverica ili medijapan – Prednosti i mane oba materijala

Prvo da razjasnimo zabunu oko imena. Zvanično medijapan ima oznaku MDF (Medium Density Fiberboard), ali kod nas se odomaćilo ime medijapan, jer je u početku ovaj materijal uvožen iz Japana. Medijapan table nastaju presovanjem drvenog praha pomešanog sa vezivnim materijalima pod visokim pritiskom. Usitnjen drveni prah i visoki pritisci su zaslužni za veoma homogenu strukturu medijapana, neuporedivo homogeniju nego kada je u pitanju iverica.

Zato je površina medijapana glatka, pa za razliku od iverice ne mora da se prelepljuje folijama, i to je najveća prednost ovog materijala. Zahvaljujući tome prednje površine kuhinjskih elemenata izrađene od medijapana ne moraju da budu ravne kao one od iverice, već mogu da budi izrezberene, čime se uz dobar dizajn postiže elegantniji izgled.

Najveća prednost drveta – prirodan izgled

Sve navedeno važi i za drvo. I drvo može da se oblikuje po želji, da se rezbari, s tim da drvo ima jednu veliku prednost – prirodan izgled. Ploče medijapana u svojoj prirodnoj boji ne izgledaju atraktivno, nemaju šaru, pa ih je potrebno lairati u neku boju, kako bi im se dao konačan izgled. Drvo, s druge strane, može da se obradi na mnogo drugih načina, pa da se time istakne njegov prirodan izgled. Može samo da se lakira mat ili sjajnim lakom, čime se štiti od prljanja i obezbeđuje lakše čišćenje, a čime se i naglašava prirodna tekstura drveta. Pre lakiranja može i da se bajcuje, odnosno da se drvetu podari neka druga nijansa kao što je orah, mahagoni…

Što se kvaliteta medijapana i drveta tiče, zavisi od kvaliteta drveta, jer medijapan je veoma kvalitetan meterijal odličnih mehaničkih svojstava. Najjeftinije drvo, poput čamovine, neće biti kvalitetno kao frontovi izrađeni od medijapana. Ali, ako se opredelite za hrastovinu ili bukovinu, drvo će imati jadnak kvalitet. Od kvaliteta drvenih obloga za koje se opredelite zavisi i cena. Hrastovina je je svakako jedan od najskupljih izbora.

Treba naglasiti da je medijapan otporniji na vlagu, pa se za razliku od drveta pod uticajem vlage ne širi, odnosno skuplja. Jedna od prednosti drveta je ta što je to prirodan materijal. Ukoliko su u pitanju masivnije površine od drveta, one uvek mogu da se prebruse, da se ukloni lak ili boja i da se površini vrati onaj prirodan izgled, čak imnogo godina kasnije. Medijapan, s druge strane može samo da se prefarba. Broj dostupnih nijansi za površine od medijapana je neiscrpan što daje velike mogućnosti da se ispolji kreativnost. Ipak, medijapan nikada ne može da ima prirodan izgled kao što može drvo.

Pročitajte još:

Idealna radna površina – Mermer, granit ili kvarc

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Zidni paneli umesto keramike u kuhinji? Zašto a ne

Kuhinjski aspirtori – Kako odabrati najbolje rešenje

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove