Tema

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Koje su prednosti lakiranja parketa, a koje su prednosti zaštite parketa uljem. Kako odabrati idealan lak za parket? Zbog čega su danas popularni lakovi na vodenoj bazi? Zbog čega se parket zaštićen uljem laše reparira od lakiranog parketa? Zbog čega cena radova ne treba da bude odlučujući faktor

Postavljanje parketa je radnja koja se radi jednom, možda dva puta u životu. Naravno, ukoliko po struci niste parketar… A ako niste, onda sigurno ne znate ni koji je idealan premaz za tek ugrađeni parket. Premaz treba prvenstveo da zadovolji po dva kriterijuma – da parketu podari željeni izgled, ali i da obezbedi dugotrajnost. Popravke parketa u stanu možda nisu toliko skupe, koliko su komplikovane, jer kada se jednom unese nameštaj, sve intervencije postaju veoma komplikovane. Stoga ne dozvolite da cena ugradnje parketa u potpunosti utiče na vašu odluku, jer kvalitet je u ovom slučaju najvažniji. Kada je završni premaz parketa u pitanju najgrublje bi moglo da se kaže da postoje dve opcije – lakiranje ili zaštita parketa uljem. Naravno, nije sve tako jednostavno…

Prednosti i mane zaštite parketa lakiranjem

Lak je prva i najlogičnija opcija. Lakiranjem se na površini drveta formira čvrst zaštitni transparentni film koji je veoma otporan na habanje. Ipak, zavisno od frekvencije korišćenja, kao i tipa prostorije, pojava ogrebotina i oštećenja je vremenom neminovna. To posebno važi za prostorije visoke frekventnosti gde se ulazi u obući koja se nosi i napolju. U takvim uslovima abrazija zaštitnog filma na površini laka je najizraženija. U sobama u kojima se ne koristi obuća koja se nosi napolju, lak može da traje doslovno decenijama. Iako je lak veoma trajan, nedostatak je to što je njegova reparacija relativno komplikovana. Pohabani lakirani parket ne može jednostavno da se prelakira. Novi sloj će biti grub, a neće ni imati dug vek trajanja. Pre nanošenja novog sloja laka potrebno je ukloniti stari lak i izvršiti fino mašinsko brušenje parketa, takozvano hoblovanje.

Mat lak ili ulje naglašavaju prirodnu teksturu drveta

Ako ste se odlučili za lakiranje, pred vama je još jedna nedoumica – koji lak odabrati. Danas su lakovi na vodenoj bazi do te mere usavršeni da pružaju visok nivo kvaliteta, pa su popularniji od poliuretanskih lakova na bazi razređivača. Popularnosti lakova na vodenoj bazi je doprinelo i to što su ekološki prihvatljiviji, odnosno nemaju toksičnih isparenja, kako tokom samog procesa lakiranja, tako i kasnije tokom eksploatacije. Za manje prometne prostore, kao što su na primer dnevne ili spavaće sobe, biće dovoljni kvalitetni jednokomponentni lakovi, dok se za mesta sa visokim intenzitetom upotrebe, kao što su trgovinski objekti, predsoblja ili hodnici u stanovima, savetuju dvokomponentni lakovi.

Sjajni ili mat lak – pitanje estetike

I na kraju, što se lakova tiče, ostaje vam još jedna nedoumica, ali ova je samo estetske prirode – treba da se odlučute da li odabrati mat lak, polusjajni ili lak a visokim sjajem. I jedan i drugi će naglasiti teksturu drveta i dati joj kontrast boja, ali će sjajni lak obezbediti i visoki sjaj. Mat lak će površini drveta dati prepoznatljivi mat odsjaj, onaj u kojem ne možete da se ogledate, a koji je idealan izbor ako želite nešto rustičniji izgled.

Zaštita drvenih obloga uljenjem ili voskiranjem

Ukoliko želite da svom stanu date više prirodnosti, možete da se opredelite za zaštitu parketa uljenjem ili voskiranjem. Osnovna ralika između ulja i laka je u tome što ulje ne formira zaštitni sloj preko parketa. Za razliku od laka, ulje dubinski prodire u strukturu drveta i štiti je na taj način. Slično kao i lazurni premazi. Time drvo na dodir zadržava svoju prirodnu teksturu, a podne obloge izgledaju priridnije i rustičnije nego kada su lakirane. Još jedna od prednosti zaštite parketa uljem je to što su reparacije jednostavnije. Da bi se naneo novi sloj laka prethodni je porebno ukloniti, a to znači mašinsko hoblovanje, podizanje prašine i velike radove u stanu.

Osvežavanje parketa koji je zaštićen uljem se svodi na nanošenje novog sloja ulja. Drvo će tamo gde je ispošćeno upiti to ulje, što stvara zaštitu, dok na mestima na kojima parket nije upio ulje, ono se jednostavno prebriše. Ipak, treba napomenuti da je parket uljenjem ipak nešto slabije zaštićen od abrazije nego kada su u pitanju kvalitetni lakovi. Znatno ranije će biti potrebno osvežavanje drvenih obloga, a i fleke se sa parketa koji je zaštićen uljenjem teže uklanjaju nego kod parketa koji je zaštićen lakiranjem. Možda bi kompromis mogla da bude zaštita kvalitetnim mat lakom na vodenoj bazi. On je ekološki prohvatljiv, kvalitetan i trajan, a obezbediće parketu rustičan i prirodan izgled slično uljanoj zaštiti.