Ovo su sakriveni potrošači električne energije u vašem domu
Zamenili ste klasične sijalice LED rasvetom, uključujete najveće potrošače samo tokom jeftine tarife, popravili ste prozore… Sigurno može još nešto da se učini kako bi se snizili računi za električnu energiju? Može, evo nekoliko sakrivenih potrošača električne energije koji tiho tanje kućni budžet
Iako mnogi od nas paze na potrošnju električne energije tako što gase svetla ili koriste energetski efikasne uređaje, postoje skriveni potrošači koji konstantno crpe struju, a koje retko primetimo. Ovi „nevidljivi” potrošači čine da računi budu veći nego što bi trebalo. U nastavku otkrivamo koji su to skriveni uređaji, kako utiču na potrošnju i šta možete učiniti da smanjite njihov uticaj na vaš budžet.
Punjači ostavljeni u utičnici
Punjači za telefone, laptopove i druge uređaje nastavljaju da troše energiju čak i kada nisu povezani sa uređajem. Iako je reč o malim količinama struje, dugoročno gledano, njihovo ostavljanje u utičnici doprinosi nepotrebnoj potrošnji.
PROČITAJTE JOŠ:
U koliko sati tačno počinje „jeftina struja“?
Ovo su tri jedina načina da bez ulaganja smanjite račun za struju
Ne ponašaju se svi punjači identično, a da bi znali da li vaš punjač za mobilni telefon troši struju i kada nije aktivan, proverite ima li način da to proverite. Naime, svaki punjač se, dok je priključen na mobilni telefon, pomalo zagreva. Ako je punjač topao i kada ne puni neki uređaj, to znači da konstantno crpi električnu energiju.
TV uređaji u stanju pripravnosti (stand by mode)
Većina modernih televizora troši struju i kada su u “pripravnom stanju”. Često ih samo ugasimo daljinskim upravljačem, misleći da smo ih isključili, ali oni i dalje crpe energiju, ponekad čak i do 10% ukupne snage koju troše kada su uključeni.
Ipak, gašenje televizora iz struje nije praktično rešenje, ali mogli biste ovu radnju da praktikujete bar onda kada napuštate kuću na duže vreme. Kako bi se stvar pojednostavila, možete televizor, mini liniju, kućne zvučnike i druge električne uređaje koji stoje na istom mestu da povežete preko jednog produžnog kabla koji ima prekidač.
Tako jednim “klikom” možete da pogasite napajanje svih ovih uređaja koji i kada su ugašeni na “stand by” modu troše određenu količinu električne energije. Ako produžni kabl povežete uz pomoć tajmera, svi uređaju mogu automatski da se gase dok ste na poslu na primer.
Računari i monitori koji rade u pozadini
Laptopovi, desktop računari i njihovi monitori često ostaju uključeni ili u režimu mirovanja, ali i tada troše značajnu količinu energije. To važi i za računare koji su povezani na internet ili mrežne servere jer i dalje troše struju kako bi održali vezu.
Ako računar ne koristite više sati, isključite ga u potpunosti ili postavite na energetski efikasniji režim rada. Monitor koji satima radi na stand by modu takođe troši električnu energiju. Uverite se sami – pipnite rukom pozadinu monitora, topla je, što znači da se energija rasipa.
Wi-Fi ruteri i modemi
Ruteri i modemi rade 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, trošeći električnu energiju bez pauze. Iako pojedinačni uređaj ne troši mnogo, tokom godine može značajno doprineti ukupnoj potrošnji u domaćinstvu. Isključite ruter i modem tokom noći ako vam internet nije potreban ili koristite timer za automatsko isključivanje i uključivanje.
Konzole za video igre
Konzole za igrice u stanju pripravnosti nastavljaju da troše struju kada nisu aktivno u upotrebi i to znatno više od drugih uređaja. Ukoliko su povezane na internet, dodatno troše energiju za automatsko preuzimanje i ažuriranje podataka.
Ako je gašenje televizora iz struje kada se ne koristi komplikovano, bar za konzolu za igranje igara to ne bi trebalo da predstavlja problem.
Pomoćni uređaji poput zvučnika i zvučnih sistema
Mnogi audio uređaji, uključujući sobne zvučnike, kućne bioskope, kao i zvučnike za računar, troše energiju i kada ne rade, ali su uključeni u utičnicu. Oni konstantno čekaju na komandni signal, što znači da su u pripravnosti i crpe energiju.
Kao što je već navedeno, idealno bi bilo sve ove uređaje povezati na jedan produžni kabl sa prekidačem, kako bi se gasili na brz i jednostavan način.
Stara bela tehnika
Nije tajna da stara bela tehnika crpi znatno više električne energije od savremenijih uređaja. To posebno važi za frižidere. Noviji uređaji su energetski efikasniji, a kod baš starih frižidera dodatno mogu da postoje problemi sa dihtovanjem vrata, što još više povećava potrošnju. Stari frižider može da troši i do 500 kWh godišnje, dok će noviji uređaj istog kapaciteta imati dva i po puta manju potrošnju.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako smanjiti potrošnju klima uređaja
Koliko zaista novca “troši” bojler i koliko je moguće uštedeti
Mašine za veš najviše električne energije troše za zagrevanje vode. Pranje na 40 umesto 60 stepeni potrošnju može značajno da umanji. Ukoliko se odlučite za kupovinu mašine za sušenje veša, savetuje se kupovina uređaja sa toplotnom pumpom, jer potrošnja je i do 50 odsto manja. Sušilice za veš su veliki potrošači, tako da se dugoročno ova investicija isplati.
Foto: Freepik, Pixabay