Tema

Ovo su tri jedina načina da bez ulaganja smanjite račun za struju

Postoji mnogo načina da se potrošnja električne energije redukuje, pogotovo ukoliko se domaćinstvo, pored redovnih potrošača, i greje na struju. Problem je u tome što većina tih načina smanjenja računa za struju podrazumeva pozamašna ulaganja

Kada neko pokušva da samnji račun za struju sa na pimer šest hiljada dinara na četiri hiljade dinara, njemu verovatno nije preterano korisna informacija to da kupovinom nove stolarije ili postvljanjem nove izolacije na kuću može značajno da poboljša energetsku efiksnost.

To su sve velike investicije koje nikako ne mogu brzo da povrate uložena sredstva. Da ne govorimo o kupovini ekonomičnih toplotnih pumpi, ugradnji solarnih panela ili nabavci nove ekonomične bele tehnike… Ipak, postoji nekoliko načina da se računi za struju redukuju bez velikih ulaganja.

Zamenite standardne sijalice led rasvetom

Do pre samo nekoliko godina LED sijalice su bile veoma skupe. Danas su one nešto pristupačnije. Ipak, još su skuplje od klasičnih sijalica sa užarenim volframovim vlaknom, ali njihova kupovina se itekako iSplati. Ne morate sve sijalice u kući da zamnenite odjednom, ali kako koja klasična sijalica pregoreva, dobro je zamneiti je LED sijalicom.

Standardna sijalica ima deset puta veću potrošnju od LED sijalice

Radni vek LED sijalice je i do 50.000 sati, što je pedesetak puta duže od klasične sijalice, što je već dovoljan tazlog za kupovinu skuplje LED sijalice. Pritom treba dodati i to da LED sijalica za istu količinu svetlosti koju emituje, troši desetak puta manje energije.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako odabrati LED sijalice? Koliko vati, a kolilo lumena i kelvina?

Posle koliko vremena se isplati ulaganje u LED sijalice

Recimo to da samo šest klasičnih sijalica od 150 vati troši tačo 900 vati. To je potrošnja slična kao da je uključena grejalica od jednog kilovata. Ugradnjom LED sijalica, ta potrošnja se redukuje deset puta.

Uložite malo vremena i još manje novca u stolariju

Zna se da su prozori najslabija tačka svakog objekta. Najlogičnije bi bilo reći onu čuvenu rečenicu – zamenite vaše dotrajale prozore modernim PVC prozorima. Istina je, to bi mnogo doprinelo, ali je to ipak velika investicija. Ipak, mnogo može da se učini i uz minimalna ulaganja. Naime, kod starih prozora najveći problem je obično kvalitet dihtovanja. To se posebno oseti tokom vetrovitih zimskih dana, kada je prostorije praktično nemoguće zagrejati. O proceduri zamene traka za dihtovanje smo već pisali, a detaljan vodič možete da pronađete OVDE.

Koristite “jeftinu struju” što je više moguće

To svi znaju, ali većina ovu mogućnost ne koristi dovoljno. Naime, u noćnim satima električna energija je oko četiri puta jeftinija, pa stoga treba težiti da svi veliki potrošači rade upravo tada. Ukoliko imate TA peći već znate da ih je potrebno puniti tokom noći. Ako rano ustajete, pa ne možete da čekate početak jeftine tarife, nemojte ranije da uključujete TA peć. Za sat vremena rada tokom skupe tarife će uvećati račun kao da je tokom jeftine tarife radila četiri sata.

Tajmeri za odloženo uključivanje električnih uređaja su vrlo pristupačni

U akvim situacijama se isplati investiranje u tajmer koji omogućva odložno paljnje peći. Možete da ga kupite u prodavnicama elektro opreme, u ponudi ga imaju i veliki lanci elektronske opreme, po prilično pristupačnim cenama već od oko 600 dinara.

Ručno pranje sudova je takođe jedan od najvećih udara na kućni budžet. Sudo mašine su daleko manji potrošači električne energije od ručnog pranja, pogotovo ako se uključuju tokom jeftine struje. Proverite da li vaša mašina za pranje sudova ima tajmer za odloženo uključivanje.

PROČITAJTE JOŠ:

U koliko sati tačno počinje „jeftina struja“?

Bojler je poželjno da radi samo tokom noći. Kod porodica sa više članova to često nije moguće, jer tople vode jednostavno nema dovoljno, pa je neophodno da radi i tokom dana. U tom slučaju isključite ga uveće pre tuširanja ili pranja sudova, pa ga uključite posle 12 časova, kako bi bar jedno punjenje bojlera bilo tokom jeftine tarife.

Bonus savet – unutrašnja izolacija zidova

Ulaganje u izolaciju zidova sa unutrašnje strane je nešto veća investicija, ali je ovde ipak navodimo kao jednu od mogućih opcija. Ponekad je moguće izolacijom samo jednog ili dva spoljašnja hladna zida mnogo doprineti smanjenju troškova.
Nekoliko kvadrata stiropora i mrežice i nekoliko kilograma lepka i glet mase nije veliki trošak, pogotovo ako odlučite da sami obavite posao.

O izolaciji zidova sa unutrašnje strane saznajte više OVDE

Foto. Freepik