Tema

Koliko zaista novca “troši” bojler i koliko je moguće uštedeti

U većini domaćinstava u Srbiji bojler je jedan od najvećih potrošača električne energije. Pitanja su – koliko zaista ovaj električni uređaj svakog meseca odnosi novca iz kućnog budžeta? Da li se isplati njegovo uključivanje samo noću tokom tarife “jeftinije struje”?

Naravno, mnogo zavisi od toga koliko domaćinstvo ima članova. Takođe, mnogo zavisi i od njihovih navika. Naime, neko se ne tušira svaki dan, neko se tušira dva puta dnevno. Neko je prilikom tuširanja efikasan i to brzo obavi, ali veliki brooj ljudi ispod tuša ostaje dok se bojler potpuno ne isprazni. Tu su i drugi faktori – da li se posuđe pere ručno ili  mašinski…

PROČITAJTE JOŠ:

Protočni ili standardni bojler – Koje rešenje je bolje

Kako ukloniti kamenac iz bojlera

Kako smanjiti račun za struju?

Takođe, cena utrošene električne energije zavisi od ukupne potrošnje domaćinstva, odnosno da li je ukupna potrošnja u zelenoj, plavoj ili crvenoj zoni. U nastavku dajemo prikaz cene u dinarima za jedan kWh, za dvotarifno brojilo za svaku zonu, po cenovniku koji važi od 01. januara 2023. godine:

  • Zelena zona, dnevna tarifa – 7,584 din
  • Zelena zona, noćna tarifa – 1,896 din
  • Plava zona, dnevna tarifa – 11,376 din
  • Plava zona, noćna tarifa – 2,844 din
  • Crvena zona, dnevna tarifa – 22,752 din
  • Crvena zona, noćna tarifa – 5,688 din

Stoga nije moguće napraviti univerzalnu računicu za svako domaćinstvo, ali napravićemo jednu realističnu procenu. Uzećemo u obzir da bojler ima grejač od dva kilovata, a danas tu snagu imaju grejači čak i u malim bojlerima od 50 litara. Takođe uzećemo u obzir da bojler radi dnevno dva sata, što je realno minimum za višečlane porodice.

Za plavu zonu, u kojoj se po potrošnji nalazi najviše domaćinstava u Srbiji, to znači da bojler dnevno, ako je uključen preko dana, troši dnevno 2 x 11,376 dinara, odnosno 22.752 dinara. Na mesečnom nivou to je trošak od 682,56 dinara.

Ako bojler uključujete samo tokom noći, mesečni trošak će biti 2 x 2,844, odnosno 5,688 dinara, što je na maesečnom nivou utrošak od 170,64 dinara. Dakle, ukoliko bojler u takvim uslovima potrošnje uključujete samo tokom noći, štedećete mesečno: 682,56 – 170,64 = 511,92 dinara.

Dakle, u ovim uslovima se uključivanjem bojlera samo u noćnim časovoma mesečno štedi oko 500 dinara. Naravno, jasno je da će ušteda biti veća ukoliko vaša mesečna potrošnja zalazi u crvenu zonu. U tom slučaju mesečna ušteda će da iznosi 1023,84 dinara.

Ovi podaci za mnoge neće biti dovoljni da počnu da uključuju bojler samo tokom jeftinije noćne tarife, dok mnogima ta ušteda može da bude značajna. Ipak, treba napomenuti da svakako, kako mnogi iskusni električari savetuju, bojler nikada ne treba da bude uključen tokom tuširanja.

Kada počinje jeftina struja?

Uređaji su stari, električne instalacije takođe, pa se zbog sigurnosti savetuje da tokom tuširanja bojler nije uključen. Ako ništa, to može da bude način da se uštedi, jer možete ponovo da ga uključite po početku jeftinijeg obračuna cene struje.

PROČITAJTE JOŠ: U koliko sati tačno počinje „jeftina struja“?

Na području Beograda niža noćna tarifa primenjuje se od ponoći do 8:00 časova ujutru svakog dana. Za područje Vojvodine niža tarifa primenjuje se u intervalu od 23:00 do 7:00 časova, a u centralnoj Srbiji korisnicima električne energije struja po nižoj tarifi obezbeđena je u trajanju od 22:00 do 6:00 sati ujutru.