Epoksidni podovi – Koliko koštaju i koje su im prednosti i mane
Cena ugradnje epoksidnih podova značajno može da varira u zavisnosti od više faktora, kao što su vrsta i kvalitet podloge, kvadratura, vrsta i dezen epoksidnog poda… Koje su osnovne prednosti i nedostaci epoksidnih podova?
Epoksidni podovi su podne obloge koje se dobijaju izlivanjem i ravnanjem epoksidne smole. Nekada su bili rezervisani za radionice i objekte komercijalne namene, ali danas im je popularnost veća, pa su sve češći i u privatnim kućama, a susrećemo ih i u ugostiteljskim objektima.
Popularnosti epoksidnih podova je doprinela činjenica da cena više nije previsoka za osnovne verzije, kao i činjenica da su danas dostupne nesagledive opcije boja epoksidnih podova, a dostupne su i verzije koje verno oponašaju prirodni kamen, teraco pod, pa čak i drvo.
Koja je cena izlivanja epoksidnih podova
Kada je cena u pitanju, ne postoji precizna računica. Za početak, cena ugradnje epoksidnih podova zavisi od kvadrature koja treba da se pokrije. Očekivano, što je veća kvadratura, cena će biti povoljnija. Ipak, to je faktor koji manje utiče na cenu.
Na cenu takođe utiče i kvalitet podloge na koju treba da se postavi epoksidni pod. Ukoliko su pripremni radovi obimniji, biće viša i cena. Epoksidni podovi mogu da se izlivaju na većini čvrstih podloga, kao što su beton, kamen, keramika…
Potrebno je samo da je podloga čvrsta i ravna. Ukoliko postoje neravnine, potrebno je pre postavljanja epoksidne smole izvršiti izlivanje neke samonivelišuće podloge.
Orijentaciono, recimo da je cena ugradnje osnovne verzije epoksidnog poda na dobro pripremljenu i ravnu površinu od 10 do 15 evra po kvadratnom metru. Ukoliko postoje posebni zahtevi, na primer izrada više slojeva kako bi podloga bila čvršća, ili postoje estetski zahtevi, na primer izrada epoksidnog poda koji oponaša dezen mermera, cena može da raste i do 50 evra po kvadratu.
Koje su prednosti epoksidnih podova
S obzirom na to da dolaze iz komercijalne i industrijske primene, ne treba da iznenadi da je najznačajnija vrlina epoksidnih podova njihova izdržljivost. Veoma su otporni na habanje i oštećenja, a kvalitetno izliven epoksidni pod na kvalitetnu podlogu, čak i u zahtevnim uslovima eksploatacije, može da traje decenijama.
PROČITAJTE JOŠ:
Šta su to 3D epoksidni podovi?
Šta su LVT podovi i da li su bolje rešenje od laminata?
Najbolje podne obloge za kuhinju, a da nisu keramičke pločice
Epoksi podovi se lako održavaju, otporni su na hemikalije, uključujući i na većinu sredstava za čišćenje. Fleke sa epoksidnih podova se lako uklanjaju, izuzev u slučajevima ukoliko je jedan od zahteva bio da epoksidni pod ima takvu površinsku teksturu da se spreči klizanje. Ipak, iako se tada fleke teže brišu, njihovo pranje je moguće.
Jednu od prednosti smo već naveli, a to je obilje dostupnih boja i dezena. Često vlada mišljenje da epoksidni podovi ne podnose povišenu temperaturu, pa da zbog toga ne mogu da se kombinuju sa sistemima podnog grejanja. To je jedna od zabluda, jer sistemi podnog grejanja su niskotemperaturni sistemi grejanja, koji ne mogu da naškode epoksidnoj smoli. Štaviše, epoksidna smola ostvaruje direktan kontakt sa podlogom, manje je debljine i ima solidnu toplotnu provodljivost, pa se epoksi podovi nameću kao optimalnije rešenje za sisteme podnog grejanja od laminata ili parketa.
Ovo su nedostaci epoksidnih podova
Jedan od nedostataka epoksidnih podova je taj što mogu da budu prilično klizavi u slučaju povećane vlažnosti ili izlivanja tečnosti, izuzev u slučajevima da je izlivena epoksidna smola sa određenom granulacijom koja sprečava klizanje.
Cena može da bude prepreka za luksuznije i kvalitetnije verzije epoksidnih podova. Takođe, epoksidni podovi, iako njihovo postavljanje nije nemoguće u sopstvenoj režiji, ipak nisu najbolja podna obloga za ugradnju po principu “sam svoj majstor”.
Kod laminata ili itisona svako može da se igra dok ne postigne željene rezultate, ali priprema epoksidne smole, njeno izlivanje i prethodna priprema podloge su složeni poslovi koji zahtevaju i znanje i iskustvo.
Foto: Freepik