Ovo su najjednostavniji i najbolji načini da ofarbate fugne
Koje metode obezbeđuju trajnije rešenje, a koje metode bojenja fugni omogućavaju brži i jednostavniji rad? Kako se fugne pripremaju za farbanje i zašto je to posebno važno? Kako se pravilno nanosi boja na fugne za najbolje rezultate? Može li boja naknadno da se ukloni ili promeni?
Fugne između pločica često vremenom gube boju, tamne ili dobijaju fleke koje ih čine neurednim. Umesto da ih menjate, što može biti dugotrajan i skup proces, jednostavnije rešenje je njihovo farbanje. Danas postoji više načina za obnavljanje boje fuga, a na našem tržištu dostupni su proizvodi koji omogućavaju brzo i dugotrajno osveženje.
U ovom tekstu opisaćemo proceduru nanošenja boje na fugne pomoći markera, ali i nanošenje epoksidnih i boja na vodenoj bazi koje se nanose četkicom. Sve boje i alate koji su potrebni možete da nabavite u bolje opremljenim farbarama.
Priprema fugni za farbanje
Pre nego što počnete sa farbanjem, važno je da fugne budu potpuno čiste i suve. Od kvaliteta čišćenja, zapravo, najviše zavisi kvalitet radova. Nečistoće, a posebno masnoće, znatno umajuju prijanjanje boje.
PROČITAJT JOŠ:
Kako popraviti oštećene fugne na pločicama
Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove
Kako ukloniti stari silikon bez muke i bez oštećenja
Najbolje ih je oprati mešavinom vode i sirćeta ili specijalnim sredstvima za čišćenje fuga. Ukoliko su fugne jako zaprljane, može pomoći ribanje četkom ili sunđerom sa sodom bikarbonom.
Veoma koristan alat kada je priprema i pranje fugni u pitanju, može da bude paročistač. Para pod pritiskom i visoka tempertura će efikasno razgraditi masnoću. Nakon čišćenja, fugne se moraju potpuno osušiti pre nanošenja boje.
Najbolja rešenja za farbanje fuga
U prodaji se mogu pronaći različiti proizvodi za farbanje fuga, a najčešće su to specijalizovani markeri, boje na bazi vode i epoksidni premazi. Markeri za fugne su najjednostavniji za upotrebu, jer omogućavaju precizno nanošenje i brzo sušenje. Ipak, njihova trajnost nije na listi vrlina, pa se boja može isprati nakon nekoliko meseci.
Svakako sa markerima nećete postići veoma trajne rezultate, pogotovo na mestima izloženim čestom čišćenju, kao što je na primer tuš kabina. Markeri su bolje rešenje za mesto koje neće konstantno da se kvasi, prlja, a shodno tome i često čisti, kao što su na primer zidovi u kuhinji.
![](https://krov.rs/wp-content/uploads/2025/02/kako-ofarbati-fugne-3.jpg)
Boje na vodenoj bazi su nešto otpornije i pružaju bolju pokrivenost. Nanose se četkicom i potrebno je da se ostave da se osuše minimum nekoliko sati pre prvog čišćenja. Ako farbate po hladnijem vremenu, najbolje je da ostavite boju da se suši ceo dan.
Najtrajnije rešenje su epoksidni premazi koji su otporni na vlagu i habanje. Oni se uglavnom koriste u kupatilima i kuhinjama, gde su fugne izložene vodi i hemikalijama. Njihova primena zahteva više pažnje, jer se brzo suše i teško uklanjaju ako se nanesu van fuga.
Kako se pravilno nanosi boja na fugne
Postupak farbanja zavisi od vrste proizvoda koji koristite. Kod markera, dovoljno je povlačiti linije preko fugni dok se ne postigne željena pokrivenost. Ukoliko koristite boje na bazi vode ili epoksidne premaze, potrebno je pažljivo naneti boju pomoću četkice, a višak ukloniti vlažnom krpom pre nego što se osuši.
Kako četkica nema preciznost kao marker idealno je da se pločice pre nanošenja boje zaštite samolepljivom molerskom trakom. Svaki prelazak bojom po pločicama mora odmah da se obriše. Sa pločica visokog sjaja boja se relativno lako uklanja ako se odmah interveniše. Problem mogu da predstavljaju rustične matirane pločice gde boja lako može da ostavi trajne fleke.
![](https://krov.rs/wp-content/uploads/2025/02/kako-ofarbati-fugne-1.jpg)
Nakon nanošenja boje, preporučuje se da se površina ne pere najmanje 24 sata kako bi se boja u potpunosti vezala za fugne. Kod epoksidnih premaza, važno je raditi u dobro provetrenom prostoru i koristiti rukavice, jer su ovi proizvodi jačeg hemijskog sastava.
Savet za najbolje rezultate
Jedina svrha bojenja fugni je estetska. Stoga, ako niste sigurni da možete da taj posao obavite dovoljno pedantno i precizno, bolje ni ne započinjite. Neprecizno naneta boja, trajno bojom zamazane pločice su sve rezultati koje ne želite, pa je možda bolje ni ne započinjati sa poslom.
Idealan način da testirate svoje strpljenje i preciznost je da ofarbate fugne na nekom od mesta koje nije vidljivo. Pomerite komodu, zidno ogledalo ili veš mašinu, pa prvo na takvim mestima krenite sa farbanjm. To je najbezbolniji način da proverite da li želite da se upuštate u bojenje kompletnog kupatila, ali i dobra prilika da “istrenirate” ruku, kako bi kasnije rezultati bili bolji.
Da li je moguće ukloniti boju sa fuga?
Ukoliko se dogodi da boja ne ispadne kako ste želeli ili želite da vratite originalni izgled fuga, postoje načini za uklanjanje. Markeri i boje na bazi vode mogu se skinuti uz pomoć mešavine vode i alkohola ili specijalnih sredstava za uklanjanje boja.
Ipak, same fugne su porozne, dobro prihvataju boju, pa će teško biti postići potpuno uklanjanje nanete boje, čak i kada su markeri u pitanju. Epoksidni premazi su znatno otporniji i njihovo uklanjanje može biti teško, pa se preporučuje njihovo korišćenje samo ako ste sigurni u odabranu boju.