Uradi sam

Kako popraviti oštećene fugne na pločicama

Kako se najefikasnije uklanjaju stare ispucale fugne? Kako izbeći oštećenja pločica? Koji alat je potreban za popravku fugni, a kako se nanosi nova masa za fugovanje

Adaptacija kupatila ili kuhinje je prilično zahtevan i skup posao, ali nije uvek i neophodan. Vrlo čest slučaj je da su propale samo fugne na spojevima pločica, dok je sama keramika u odličnom stanju. Tada je uz samo malo “uradi sam” znanja i malo dobre volje, moguće osvežiti izgled podova i zidova. Zamena i popravka oštećenih fugni je posebno čest slučaj kada su u pitanju vanjske pločice, koje su mnogo izloženije atmosferskim uticajima, a samim tim i propadanju. Kada su vanjske pločice u pitanju, adekvatno saniranje fugni ima mnogo veći značaj od same estetike. Naime, isucale fugne omogućavaju prodor veće količine vode ispod pločica što može da dovede do njihovog odlepljivanja, pogotovo na podnebljima gde se zimi temperatura spušta ispod nule.

Uklanjanje starih fugni ručnim alatom

Sam proces popravke oštećenih fugni jeste fizički zahtevan i prljav, ali uz malo pažnje može svako da ga obavi. Čišćenje oštećenih fugni od ostataka može da se obavi ručno i mašinski. Mašinski se to vrši korišćenjem vibracionog alata sa nožem. Na ovaj način će posao neuporedivo brže da odmiče, ali ipak treba investirati u alat, makar i onaj hobi kvaliteta. Treba napomenuti da se električnim alatom posao obavlja brže, ali i grublje. To znači da će iza vibracionog noža ostati fugne koje nisu stoprocentno očišćene. Stoga je potrebno još jednom pljosnatim “šrafcigerom” ukloniti zostake stare fug mase, dok se finalni prolaz obavlja nožem za uklanjanje fugni. Njega možete da kupite u bolje opremljenim farbarama i prodavnicama sa opremom za održavanje kuće.

Mašinsko uklanjanje fugni je lakše i brže

Sam posao uklanjanja fugni započnite na nekom od mesta koje nije vidljivo, na primer iza veš mašine ili frižidera. To mesto iskoristite za vežbu kako da najbolje rukujete alatom. Primera radi, električnim vibracionim uređajem ne treba vršiti nikakav pritisak, jer tako veoma lako može doći do oštećenja keramičkih ploččica. Takođe, ako su fugne na nekim mestima koja nisu vidljiva u dobrom stanju, ne morate ni da ih uklanjate. Ali, fugne koje se nalaze na vidljivim mestima moraju u potpunosti da se uklone, jer je praktično nemoguće uskladiti boju starih i novih fugni.

Nanošenje mase za fugovanje gumenom špahtlom

Kada su fugne očišćene, pločice treba pomesti, a potom i usisati. Usisivačem sa užim nastavkom treba preći i preko očišćenih fugni na zidovima, jer se na taj način uklanja zaostala prašina, pesak i komadići stare fug mase, pa će nova masa za fugovanje moći da ostvari bolji kontakt. Nove fugne mogu se popunjavaju novom masom za fugovanje gumenom špahtlom. Nakon 15-ak minuta vlažnim, ali ne natopljenim sunđerom, prebrišite višak mase za fugovanje. Masa za fugovanjene ne sme potpuno da se stvrdne, a tih 15-ak minuta vremena može da varira zavisno od temperature, vlažnosti vazduha i provetrenosti prostorije. Svakako proučite uputstvo na pakovanju mase za fugovanje koju korstite.

Možda još bolje rešenje je fugovanje pištoljem kao i prilikom nanošenja silikona. U pitanju su elastčne mase za fugovanje, koje takođe ne mogu da se nabave u farbarama. Ovaj postupak obezbeđuje bolju kontrolu, a time i bolje popunjavanje pukotine masom, a na kraju posla ostaje manje nereda, jer su pločice neuporedivo manje zaprljanje masom za fugovanje.

Pročitajte još:

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Kako popraviti oštećenja na laminatu

Kako popraviti oštećenja na emajliranoj kadi

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove