Tema

Bežični termostati – Prednosti, mane, pravilna montaža i upotreba

Bežični termostati mogu da se koriste za sve tipove centralnog grejanja. Njihovo povezivanje je moguće sa električnim kotlovima, kotlovima na pelet, kotlovima na gas… Bežični termostati donose mnogo prednosti, ali je neophodna pravilna montaža i rukovanje kako bi dali svoj maksimum

Prednosti upotrebe bežičnih termostata kod sistema centralnog grejanja su brojne, a ona najočiglednija se krije već u imenu ovog uređaja – nema žica. Za ugradnju standardnog mehaničkog termostata potrebno sprovesti žicu od kotla do samog termostata.

PROČITAJTE JOŠ:

Šta su to pametni ili smart termostati

Kako termostatski radijatorski ventili smanjuju troškove grejanja

Kako dopuniti vodu u kućnom sistemu centralnog grejanja

To obično podrazumeva razvlačenje žice od podrumskih prostorija do dnevnog boravka. Kada se ugradnja centralnog grejanja vrši naknadno, po završetku ostalih radova, to znači sakrivanje kablova po uglovima iza lajsni, lepljenje kanalica, bušenje betonskih ploča i zidova… Sve to je nepotrebno ukoliko se odlučite za ugradnju bežičnog termostata.

Koje su glavne prednosti bežičnog termostata

Tu se prednosti bežičnih termostata ne završavaju. Činjenica da sam termostat nije povezan putem kabla, već sa kotlom komunicira bežično, a napaja se baterijom, znači da sobna jedinica termostata nije fiksirana. Naime, klasičan termostat stoji na mestu do kojeg dolazi žica. Njegovo pomeranje je moguće koliko sam kabal dopušta, a najčešće se nalazi fiksiran na zidu. Prednost bežičnog termostata je što lokacsija može da mu se menja po potrebi.

Ipak, da bi bežični termostat radio pravilno, potrebno je malo pažnje. Kada se ugrađuje centralno grejanje, poziciju žičanog termostata obično odrećuje instalter. A sam termostat ne može da se nalazi bilo gde. On treba da se nalazi u sobi u kojoj se najviše boravi, najčešćeje to dnevni boravak.

Kako se određuje mesto gde bežični termostat treba da stoji

Pored toga, termostat ne sme da bude na mestu koje se nalazi često na direktnom udaru hladnog vazduha prilikom otvaranja ulaznih vrata. Ne sme da se nalazi neposredno uz grejna tela, kao ni na mestu koje je izloženo direktnom dejstvu sunca. Sve to su uticaji koji mogu da ometaju preciznost rada.

PROČITAJTE JOŠ:

Koliko je važan kvalitetan pelet i kako ga prepoznati

Šta kada radijator ne greje – Mini vodič

Inače, treba napomenuti da su bežični termostati dosta precizniji u radu. Željena temperatura se podešava uz pomoć displeja, a ne rotirajućim prekidačem, tako da je mnogo preciznije moguće definisati željenu temperturu.
Takođe, moguće je podešavati i osetljivost termostata na promenu temperture u prostoriji, odnosno brzinu njegove reakcije na promenu temperture. Sve to iziskuje da se on nalazi na pravoj poziciji u prstoriji kako bi mogao da pruži maksimum.

Bežični termostat može da se prenosi iz prostorije u prostoriju, ali…

Stoga mnogi, kada klasični žičani termostat zamene bežičnim, dolaze u situaciju da im centralno grejanje radi lošije, a razlog se krije samo u lošem rukovanju termostatom. Još jedna od prednosti bežičnih termostata koja povećava komoditet, ali može da bude i izvor problema je činjenica da termostat može da se prenosi iz sobe u sobu.

Tako na primer on tokom noći može da stoji u spavaćoj sobi kako bi u njoj bila željena temperatura. U tom slučaju je neophodno da, ako radijator u toj prostoriji ima termostatski ventil, on bude maksimalno otovren. Ukoliko se termostat nalazi u prostoriji u kojoj je na radijatoru delimično ili potpuno zatvoren termostatski ventil, grejanje neće pravilno raditi.

Naime, kako je ventil delimično zatvoren u sobi je temperatura niža, termostat to registruje i uključuje grejanje. Posledica je da u toj sobi temperatura ostaje niska jer radijator ne greje, dok je u ostalim prostorijama pretoplo, jer grejanje radi punom parom.

Pravilna ugradnja je ključna za ispravan rad

Što se same procedure ugradnje termostata tiče, svaki proizvođač uz uređaj dostavlja detaljne instrukcije, ali neka pravila uglavnom važe za sve. Unutrašnja jedinica se postavlja u stanu, prema pravilima koja smo već naveli.

Jedinica koja upravlja radom kotla se postavlja neposredno kod samog kotla. Potrebno je odabrati poziciju tako da obe jedinice mogu da komuniciraju sa što manje ometanja. Prilikom ugradnje treba proveriti kvalitet signala. Ako je domet radio veze na otvorenom prostoru pedeset metara, u kući će zbog betonskih tavanica i zidova taj domet biti manji Zato sam kotao ne bi trebao da se nalazi na putu radio signala između dve jedinice, jer može da ih ometa.

Bežični termostati se napajaju baterijama. Treba kupovati kvalitetne baterije kako ne bi dolazilo do problema u komunikaciji i nepravilnosti u radu. U principu baterije traju celu grejnu sezonu, a preporuka je uvek staviti nove pred početak grejne sezone. Svi savremeni bežični termostati upozoravaju kada je napon baterije nizak, pa je moguća blagovremena zamena.