Lifestyle

Evo kako izgleda savršena moderna pasivna kuća

Kada se kaže “pasivna kuća” obično je za mnoge prva asocijacija pojam – skupo. Ipak, gradnja pasivne kuće ne podrazumeva ugradnju materijala koji se koriste u svemirskoj tehnologiji, već onih koji su svima nama dostupni

Primer veoma dobro dizjnirane, organizovane i projektovanje pasivne kuće stiže nam sa severa Italije iz predgrađa Milana. Nju je kreirao italijanski studio Tips Architects. Istina, nije u pitanju objekat koji je cenovno u rangu standardne gradnje kakva se primenjuje za većinu privatnih kuća u Srbiji, ali nije ni nešto nedostižno.

Kod pasivnih kuća suština je u što boljoj izolaciji, kako bi se troškovi za grejanje i klimatizaciju takoreći sveli na nulu. Ono što posebno iznenađuje su upotrebljeni materijali. Nisu u pitanju izolacioni materijali koji se ugrađuju na svemirske stanice, već nešto što je svima nama dostupno.

Pod je izolovan tablama stiropora. Kako je u pitanju podna izolacija, upotrebljen je stiropor veće gustine, kako bi imao i noseću funkciju. Fasada je takođe izolovana stiroporom, a upotrebljen je kvalitetniji grafitni stiropor. Naravno, ako ste očekivali da na pasivnu kuću bude ugrađena popularna “petica”, prevarili ste se. Spoljašnja izolacija ove pasibne kuće je siropor debljine 22 cm.

PROČITAJTE JOŠ:

Grafitni stiropor – Da li se viša cena isplati?

Šta je pasivna kuća i koje su njene prednosti

Ovako kvalitetna izolacija, uz ugradnju najsavremenije solarije sa trostrukim staklima omogućavaju minimalne gubitke toplote tokom zimskih meseci, kao dugotrajno odolevanje tokom letnjih vrućina. A ova kuća, smeštena na severu Italije mora da se nosi i sa zimama, ali i sa visokim letnjim temperaturama.

Spoljašnjost je opremljena velikim broje pergola, koje blokiraju direktno sunčevo zračenje. Takođe i prozori su opremljeni zaštitom od sunca, tako da zraci ne prodiru kroz stakla, čime se eliminiše unutrašnje zagrevanje, ali pritom pogled iz kuće nije blokiran.

Sam dizajn kuće je na prvom mestu savremen, što tamne aluminijumske pergole i ograde, kao i oblik kuće jasno demonstriraju. Ipak, ustupak okruženju, u kojem je dominantna klasična gradnja, je učinjen primenom zidova od rustične crvene cigle.

Još jedan detalj koji prvenstveno ukazuje da je posebna pažnja posvećena komoditetu ukućana je organizacija prostora. Kuća je podeljena u dve odvojene celine. Veća je namenjena za dnevni boravak, kuhinju i trpezariju, dok je manji segment, koji je fizički izdvojen, namenjen spavaćim sobama, što garantuje mir i privatnost.

Foto: Tips Architects