Uradi sam

Kako izabrati i da li kupiti bokal za filtriranje vode?

Koja je cena bokala za filtriranje vode? Koja je cena filtera za vodu? Koliko dugo traje flter? Na šta treba posebno obratiti pažnju prilikom kupovine bokala za filtriranje vode?

Kvalitet vode je jedna od stalno prisutnih tema. Takođe, jedna od čestih polemika je da li se isplati kupovati i dovlačiti flaširanu vodu, ili je ona iz česme sasvim zadovoljavajućeg kvaliteta za piće. Odgovor na to pitanje niko ne može da da sa sigurnošću.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako ukloniti kamenac iz bojlera

Kako efikasno očistiti aparat za kafu

Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta

Jedino što je sigurno je to da u nekim gradovima voda za piće sigurno nije ispravna. Ali i u mestima u kojima gradski vodovod isporučuje vodu zadovoljavajućeg kvaliteta, pitanje je šta na kraju ističe iz vaše slavine. Da li je voda na svom putu pokupila neke nečistoće, da li su cevi metalne ili plastične… Da li je voda satima stajala u nekoliko decenija staroj zarđaloj cevi i stigla vašu čašu kada ste otvorili česmu… Nepoznanica je mnogo.

Pored kupovine flaširane vode, a i njen kvalitet mnogi dovode u pitanje, jedno od rešenja za pijaću vodu mogu da budu bokali za filtriranje vode. U pitanju su jednostavni i pristupačni uređaji koji mogu prilično efikasno da eliminišu veliki broj nečistoća iz vode.

U pitanju su obično filteri na bazi aktivnog uglja koji iz vode eliminišu hlor, rđu, pesticide, teške metale, fenol, naftne derivate. Ono što je poseban problem kada je kvalitet vode u Srbiji u pitanju, redukuju i količinu kamenca.

Na tržištu se u specijalizovanim prodavnicama kućne tehnike nudi veliki broj najrazličitijih modela, a neki opceg cena onih pristupačnijih rešenja je okvirno od 1.000 do 5.000 dinara. Manje više sistem i kvalitet filtracije vode je sličan kod svih ovih modela, a prilikom izbora treba obratiti pažnju na neke druge parametre.

Na primer, obratite pažnju da li vam zapremina odgovara. Jer neće biti potreban bokal veće zapremine ukoliko živite sami, ali za petočlanu porodicu svakako hoće. Potom proverite da li bokal može da stane u vrata frižidera, ukoliko vam je to značajno tokom letnjih meseci. Držanje bokala u frižideru je dobro i zato što se na taj način smanjuje mogućnost stvaranja bakterija, posebno kada su temperture visoke.

Kada je higijena u pitanju, većina bokala može da se pere u sudomašinama, ali problem je što u sudomašinu ne mogu da se stavljaju poklopci, pa je njih potrebno ručno prati. Problem je u tome što su neki poklopci opremljeni tajmerom sa baterijom koji pokazuje kada je potrebna zamena filtera.

Kod većine modela ovo je čist višak, jer tajmer kod jeftinijih modela jednostavno odbrojava dane, a ne litre filtrirane vode i na kraju vas obaveštava da je vreme za zamenu filtera, potpuno nevezano za to kolko vode je prošlo kroz filter.

PROČITAJTE JOŠ:

Koji je najbolji perač pod pritiskom za vaše potrebe

Pravilno održavanje filtera kuhinjskog aspiratora

Besplatno očistite mašinu za sudove

Stoga o zameni filtera je možda bolje da samostalno brinete, bar kod jeftinijih modela. Ako filter može da pročisti 170 litara vode, što je često sliučaj, otprilike znate dnevnu potrošnju, pa u skladu s tim menjajte filter.

Ono što je veoma važno je da po zameni filtera tri puta profiltrirana voda treba da se baci, a tek posle toga je filter spreman, a voda zadovoljavajućeg kvaliteta za piće.

Cena filtera zavisno od modela, a opet pričamo o pristupačnijim modelima čije cene smo ranije naveli, je od 300 do 500 dinara za originalne filtere. Iz toga svako može da izračuna da se filtriranje vode u bokalu više isplati od kupovine flaširane vode, plus što nema svakodnevnog dovlačenja balona i flaša sa vodom.

Foto: Larq, Brita