Gasni bojleri – Cene, prednosti i nedostaci
Kada se investiranje u nabavku i ugradnju gasnog bojlera, čija cena je viša od električnog, isplati, a kada je klasični električni bojler rentabilnija opcija. Koje su osnovne prednosti i nedostaci gasnih bojlera? Zbog čega su gasni bojleri dobar izbor a velika domaćinstva
Ukoliko ste u vaš dom uveli gas i koristite ga za grejanje, jedno od pitanja je da li bi bila dobra investicija zameniti i električni bojler u kupatilu gasnim bojlerom. Kako to obično biva, odgovor nije isti za svako domaćinstvo, jer mnogo zavisi od vaših potreba.
Kada investicija u gasni bojler ne može da se povrati
Naime, prvi problem kada su bojleri na gas u pitanju je njihova cena. Gasni bojleri su višestruko skuplji od standardnih električnih bojlera. Dakle, u pitanju je ozbiljnija investicija. Istina, gas je kao energent jeftiniji, pa je potrošnja manja, ali da bi se uloženi novac vratio, potrebna je veća potrošnja.
Dakle, za veće porodice gasni bojler dugoročno može da bude investicija koja se isplati, pogotovo ako se u obzir uzme da gasni bojleri imaju znatno duži radni vek od standardnih električnih bojlera.
PROČITAJTE JOŠ:
Koliko zaista novca “troši” bojler i koliko je moguće uštedeti
Protočni ili standardni bojler – Koje rešenje je bolje
Ipak, porodice sa dva ili tri člana možda neće biti u mogućnosti da novac uložen u gasni bojler povrate kroz manju potrošnju. Pogotovo ako se u obzir uzme to da klasični bojler većina manjih domaćinstava sa manjom potrošnjom, uključuje samo noću dok je struja jeftinija.
Nije samo nabavna cena gasnog bojlera prepreka. Gasni bojleri su zahtevniji i za ugradnju. Ukoliko ste ga kupili naknadno, to znači da je potrebno provesti gasnu instalaciju, a takođe potrebno je sprovesti izlaz za produkte sagorevanja.
Ovo su prednosti gasnih bojlera
Ipak, gasni bojleri imaju značajne prednosti. Iako su znatno skuplji od klasičnih električnih bojlera, gasni bojleri ipak mogu da budu dobro rešenje za velika domaćinstva.
Naime, kod većih domaćinstava taktika sa uključivanjem bojlera samo noću obično ne može da se primeni, tako da kada je potrošnja tople vode veća, gasni bojler se nameće kao ekonomičnije rešenje. Posebno se ta računica isplati na duže staze, jer gasni bojleri imaju duži vek trajanja od klasičnih električnih.
Pored toga, gasni bojleri nisu akumulacionog tipa, već su u pitanju protočni bojleri. Dakle, nema potrebe da se čeka da se voda zagreje. Gasni bojleri ne mogu da se “isprazne”, jer funkcionišu kao i električni protočni bojleri. Takođe, to znači da nema ni brige o uključivanju, isključivanju i jeftinoj i skupoj struji.
Jedna od prednosti su i manje dimenzije, pa se gasni bojleri, iako je sama ugradnja komplikovanija, bar što se tiče njihovih gabarita lakše uklapaju u postojeći prostor i zauzimaju manje mesta.
Podrazumeva se da je temperaturu vode moguće podešavati, tako da svaki gasni bojler može da se prilagodi potrebama domaćinstva.
Foto: Vaillant