Tema

Glineni blok ili porobeton – Prednosti i mane oba rešenja

Koje su prednosti zidanja klasičnim glinenim blokovima (giter blok) ili opekom, a koje su prednosti zidanja porobeton blokovima (Yong, Siporeks). Koji sistem gradnje je jeftiniji i brži? Zbog čega porobeton ne zahteva naknadnu ugradnju izolacije, a zbog čega to može da bude i nedostatak

Kada je gradnja kuće u pitanju, ako ste kao opciju eliminisali monzažne kuće, ostaje još jedna velika dilema – klasičan glineni blok (giter blok) ili porobeton (Ytong blok, Siporeks…). I jedan i drugi građevinski materijal su popularno, provereno i dokazano rešenje, ali imaju određene prednosti i nedostatke.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su prednosti čvrste gradnje u odnosu na montažnu

Montažne kuće – prednosti, mane i cene

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Gradnja klasičnim giter blokovima je pouzdan sistem gradnje, a prva prednost je to što postoji veliki broj majstora koji su obučeni za rad sa klasičnim giter blokovima. Daleko od toga da nema dovoljno izvođača za rad sa porobeton blokovima, ali postoje određene specifičnosti kada je rad sa porobeton blokovima u pitanju, a broj izvođača radova specijalizovanih za klasičan glineni blok je svakako veći.

Koje su prednosti opeke i giter bloka

Zidanje opekom ili gieter blokovima ima još neke prednosti: Zid od opeke nema izolaciona svojstva, a ovaj materijal akumulira toplotnu energiju. Zahvaljujući ovoj osobini objekti zidani opekom ili giter blokovima imaju stabilniju unutrašnju temperaturu.

Naime, zid tokom zagrevanja prostorije akumulira toplotu, koja po prestanku grejanja nastavlja da isijava i na taj način održava prijatnu temperaturu u objektu. Isto važi i za letnje mesece – u objektima od opeke klimatizacija se po pravilu uključuje kasnije sa prvim toplim danima, jer zidovi obezbeđuju stabilniju unutrašnju temperturu.

Blokovi od porobetona nastaju tako što se u mešavinu peska i cementa ubrizgava vazduh. Na taj način se dobijaju lagani blokovi sa visokim procentom vazduha koji imaju odlična izolaciona svojstva, ali ne i sposobnost akumuliranja toplote. Ova osobina pored navedenih nedostataka ima i neke prednosti, a jedna je odlično izolaciono svojstvo.

Zahvaljujući zidanju porobeton blokovima, već sa debljinom zida od 30 centimetara obezbeđen je nivo izolovanosti da objektu nije potrebna dodatna izolacija na zidovima. Kada su glineni blok ili opeka u pitanju, bez obzira na debljinu zida, izolacija u vidu stiropora ili kamene vune je obavezna.

Koji sistem gradnje je povoljniji?

Pored toga, treba istaći da je cena zidanja porobeton blokovima u proseku oko 20 odsto povoljnija, a ne treba smetnuti sa uma i to da zidanje porobetonom eliminiše potrebu za naknadom ugradnjom izolacije. Pored toga, zidanje porobetonom je lakše i brže u poređenju sa giter blokom, a pogotovo u poređenju sa opekom.

Takođe, zidanjem porobeton blokovima se lakše dobijaju precizni i ravni zidovi, što olakšava kasnije finalne građevinske radove i značajno smanjuje utrošak materijala. Porobeton je odlično rešenje i kada su u pitanju naknadni radovi i nadziđivanje postojećih objekata, jer je u pitanju lagan materijal koji uzrokuje manja statička opterećenja.

PROČITAJTE JOŠ:

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Demit fasada – Sve što treba da znate

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije

Takođe, na primer u ponudi kompanije Xella se nalaze specijalni Ytong blokovi koji obezbeđuju visok nivo zvučne izolcije, koji su pogodni za pregradne zidove, a da pritom opet nije potrebna dodatna izolacija, u ovom slučaju zvučna izolacija.

To je značajno jer oblaganje unutrašnjih zidova izolacionim materijalima komplikuje ili onemogućava kačenje težih predmeta ili polica na zid. Ipak, treba imati u vidu da je za porobeton potrebno koristiti specijalne, a ne standardne tiplove za zid.