Kako da znate da je vašem dimnjaku potrebno čišćenje?
Kada je neophodno čišćenje dimnjaka? Koji su simptomi zagušenog dimnjaka? Da li, i koliko intenzitet prljanja dimnjaka zavisi od energenta koji se koristi? Da li dimnjaci kod kotlova koji koriste gas zahtevaju čišćenje? Kako sačuvati dimnjak od preranog prljanja?
Redovno održavanje dimnjaka ključno je za bezbednost doma i efikasnost sistema grejanja. Zaprljan dimnjak može povećati opasnost od izbijanja požara, ugroziti kvalitet vazduha u unutrašnjosti objekta i smanjiti efikasnost sistema grejanja.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako očistiti dimnjak u sopstvenoj režiji – mini vodič
Koliko često i na koji način je potrebno čistiti dimnjak
Kape za dimnjake – čemu služe i koje vrste postoje
Bez obzira na to da li koristite pelet, drva, ugalj ili gas, neki znaci jasno ukazuju da je dimnjaku potrebno čišćenje. U narednim redovima ćemo opisati simptome koji signaliziraju potrebu za čišćenjem dimnjaka i kako se oni mogu razlikovati u zavisnosti od energenta.
Glavni simptomi da je dimnjaku potrebno čišćenje
Neprijatan miris
Pojava mirisa dima ili pepela u prostoriji može biti jedan od prvih znakova da je dimnjak zapušen. Naslage čađi i kreozota mogu ispuštati karakterističan miris, posebno tokom vlažnih dana ili kada je vatra ugašena. Miris je često najizraženiji u prostorijama blizu dimnjaka, a može biti opasan po zdravlje.
Poteškoće s paljenjem vatre
Ako imate problem da upalite vatru, posebno kada koristite čvrsta goriva kao što su drva ili ugalj, to može značiti da je protok vazduha kroz dimnjak oslabljen. Zapaljive naslage u dimnjaku blokiraju ventilaciju, što otežava paljenje i sagorevanje i dovodi do otežanog protoka unutar dimnjaka.
Povratak dima u prostoriju
Povrat dima u prostoriju znak je ozbiljne blokade u dimnjaku. Ovo se može desiti zbog nakupljanja kreozota, čađi ili čak i prepreka kao što su ptičja gnezda. Dim u prostoriji predstavlja ozbiljan rizik po zdravlje, jer može sadržati toksične čestice i ugljen-monoksid.
Nakupljanje čađi i naslaga na zidovima
Ako primetite tamne fleke ili masne naslage na zidovima blizu dimnjaka, to može ukazivati na kreozot – zapaljivu smesu koja se formira tokom sagorevanja. Kreozot je naročito čest kod grejanja na drva i ugalj, ali može se pojaviti i kod sagorevanja peleta.
Simptomi po tipu energenta
Grejanje na drva
Drva, posebno ona koja nisu potpuno osušena, proizvode veliku količinu čađi i kreozota. Simptomi poput crnog pepela oko ložišta, gustog dima i neprijatnog mirisa česti su kod ovog energenta. Dimnjaci koji koriste drva zahtevaju često čišćenje – obično na svakih 30 do 60 dana tokom grejne sezone.
Grejanje na pelet
Peleti su relativno čisti u poređenju s drvetom, ali i dalje proizvode naslage koje mogu zapušiti dimnjak. Znakovi uključuju sivkastu čađ i pepelastu prašinu u blizini dimnjaka. S obzirom na to da peleti sagorevaju na višoj temperaturi, čišćenje je potrebno, ali ne tako često kao kod drva – uglavnom biće dovoljno jednom po sezoni.
Lupanje i bubnjenje kotla na pelet tokom rada jedan je od sigurnih znakova da je dimnjak zapušen ili da je protok gasova otežan na nekom drugom mestu, na primer na dimovodnim cevima od kotla do samog dimnjaka.
Grejanje na ugalj
Ugalj stvara intenzivne naslage čađi i kreozota i zbog toga zahteva najčešće čišćenje od svih energenata. Dimnjak na ugalj često treba čistiti mesečno tokom grejne sezone. Znakovi zapušenja su intenzivan miris, tamne naslage na zidovima oko dimnjaka, i tamnosiv ili crn dim koji izlazi iz dimnjaka.
Grejanje na gas
Gas je najčistiji energent među navedenima i ne stvara čađ i kreozot kao čvrsta goriva. Ipak, dimnjaci za gasna grejna tela zahtevaju povremene provere jer se može pojaviti kondenzacija ili oksidacija koja može izazvati koroziju. Znakovi problema sa dimnjakom na gas uključuju žućkast plamen u gorioniku i povrat vazduha ili dima u prostoriju.
Kako sačuvati dimnjak od preranog prljanja
Koristite kvalitetno gorivo: Osušena drva, visokokvalitetni peleti i provereni ugalj smanjuju nakupljanje čađi i kreozota.
Ispravnost kotla: O kom god energentu da se radi, od “zdravlja” kotla direktno zavisi i zdravlje dimnjaka. To posebno važi za kotlove koji sagorevaju drvo ili ugalj. Redovno čišćenje dimovodnih kanala u kotlu će sačuvati i sam dimnjak.
Kada su kotlovi na pelet ili gas u pitanju, servis ovalašćenog majstora jednom godišnje će biti dovoljan.
Redovna kontrola dimnjaka: Angažujte dimničara najmanje jednom godišnje da proveri stanje dimnjaka, čak i ako ne primetite simptome problema.
Instaliranje dimnjačke kape: Kape pomažu u sprečavanju ulaska prica ili upadanja drgih predmeta. Takođe, tokom kišne sezone obezbeđuju da unutrašnjost dimnjaka ostane suva, što ključno za smanjenje nakupljanja naslaga.