Tema

Koliko često i na koji način je potrebno čistiti dimnjak

Koliko redovno i kada je potrebno čistiti dimnjak? Zbog čega dolazi do nepravilnosti u radu dimnjaka? Koje radnje možete da obavite i sami, a kada je neophodno pozvati profesinalce

Koliko često će biti potrebno čišćenje dimnjaka zavsi od mnogo faktora. Na nivo zaprljanosti dimnih kanala utiče vrsta i kvalitet goriva koje se sagoreva, jer nije isto da li koristite kotao na drva ili ugalj, ili pak imate savremeniji kotao na pelet ili gasni kotao.

Pročitajte još:

Pravilno odzračivanje radijatora

Priprema klima uređaja za zimske mesece

Pravilno održavanje kotla na pelet

Ipak, jedno zlatno pravilo važi za sve – kontrolu i po potrebi čišćenje dimnjaka je potrebno sprovoditi minimum jednom godišnje i to na kraju grejne sezone. Stručnjci se slažu u tome da se dimnjak čisti na kraju grejne sezone, a ne pred njen početak, iz prostog razloga što je tada čišćenje lakše obaviti, jer posle nekoliko meseci je uklanjanje naslaga komplikovanije. Takođe, čišćnjem kotla i dimnjaka ceo sistem je pošteđen toga da naslage čađi i smole stoje mesecima unutar sistema i u kombinaciji sa vlagom kreiraju agresivna jedinjenja koja mogu na oštete sve površine.

Svakako će oko dimnjaka kod sistema grejanja na pelet, kao i kod gasnih kotlova, biti neuporedivo manje posla, a najugroženiji su dimnjaci kod starijih kotlova i peći u kojima se sagorevaju drva ili ugalj. Najteža za čišćenje je smola, a ona se javlja usled niske temperture dimnih gasova. Takođe, veliki neprijatelj dimnih knala su vlažna drva, pa se savetuje kupovina ogreva na vremne, kako bi moglao da se dobro osuši. Naravno, to podrazumeva skladištenje drveta na dobro provetrenom mestu koje je zaštićeno od kiše i snega. Isto važi i za ugalj.

Kod kotlova na pelet i gas potrebe za čišćenjem dimnjaka su znatno manje

Zbog neadekvatnog sagorevanja često je potrebno čišćenje dimnjaka i tokom same grene sezone, iako je pred njen početak bio potpuno očišćen. Ta periodična čišćenja se obavljaju uz pomoć čelične četke, kojom se skidaju veće naslage gareži kako bi dimnjak ponovo imao potreban prečnik za neometan protok dimnih gasova. Iako je preporuka da se čišćenje dimnjaka prepusti profesionalcima, ova manja periodična čišćenja, posebno kod manjih dimnjaka mogu da se obave i u sopstvenoj režiji.

PROČITAJTE JOŠ: Kako očistiti dimnjak u sopstvenoj režiji – mini vodič

Savet je da, zbog bezbednosti, čišćenje čeličnom četkom obavljate isključivo kroz vratanca na samom dimnjaku, nikako sa krova. Takođe, ono što nikako ne treba obavljati u sopstvenoj režiji je takozvano spaljivanje dimnjaka, kada se sagorevaju preostale naslage smole posle mehaničkog čišćenja. Prilikom spaljivanja je potrebno preduzeti mnoge mere kako ne bi došlo do oštećenja dimnjaka ili, još gore, do požara.

Ipak, serviseri preporučuju da se, ako imate probleme sa dimnjakom iako je pred  početak grejne sezone bio očišćen, posavetujete u čemu je problem. Naime, do nakupljanja smole i gareži u većoj meri dolazi zbog problema sa sagorevanjem, pa je potrebno pronaći uzrok. On može da leži u gorivu, neispravnosti samog kotla ili peći, kao i u loše podešenim parametrima kod savremnijih uređaja. Upravo kada su savremniji uređaji u pitanju, kao što su kotlovi na na gas ili kotlovi i peći na pelet, potrebno je da se posavetujete sa proizvođačem samog uređaja, odnosno ovlašćenim serviserom.

Foto: Pixabay, Alfa-plam