Uradi sam

Kako očistiti venecijanere – Masnoća i prašina kao rukom odnete

Kako se sa venecijanera uklanja prašina, a kako masnoća, bez njihovog oštećenja? Koji stari kućni rekviziti i kuhinjski sastojci mogu da vam pomognu da očistite venecijanere, bez kupovine skupih sredstava?

Jedna od čestih nedoumica je kako pravilno i efikasno očistiti venecijanere. Možda zvuči kao jednostavan posao, ali zapravo i nije. Naime, za razliku od drugih površina u kući, koje su često mnogo prljavije, čišćenje venecijanera je veoma delikatan posao, jer su oni veoma podložni oštećenju.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako napraviti prirodno sredstvo za pranje prozora

Veliki vodič: Prirodna sredstva za čišćenje svih površina u kući

Kako ukloniti fleke sa zida – Vodič za sve situacije

Samo malo nepažnje je dovoljno da se venecijaner iskrivi, pa je njegova popravka praktično nemoguća, a jedini lek je kupovina novog venecijanera. Posebno su prilikom čišćenja osetljivi aluminijumski venecijaneri. Iako su jači od plastičnih, kada se iskrive, teško ih je vratiti u prethodni položaj.

Stoga, čišćenju venecijanera treba pristupiti pažljivo, a snagu zameniti strpljivošću i znanjem. Takođe, prilikom održavanja venecijanera nema mesta za upotrebu agresivnih ili abrazivnih sredstava za čišćenje.

Kako se čiste prašnjavi venecijaneri

Koliko će biti komplikovano čišćenje zavisi od vrste zaprljanosti. Ako je u pitanju samo prašina, čišćenje je relativno jednostavno, ali se komplikuje ukoliko se u proces prljanja umešaju duvanski dim ili masnoće usled kuvanja.

Manje zaprljane venecijanere ćete najlakše očistiti tako što ćete ih prvo usisati. Spustite venecijaner i zatvorite ga, kao kada želite da blokirate prolazak svetlosti. Površina lamelica će tako biti izložena, pa će je biti moguće usisati uz pomoć četke na kraju creva usisivača.

Posle toga, uzmite vlažnu krpu od mikrofibera i pažljivo prebrišite venecijanere. Kombinujte sve njihove položaje kako biste doprli do svih krajeva sa obe strane lamelica. Prilikom čišćenja posebno budite pažljivi kod najlonskog konca na koji je venecijaner okačen.

Takođe, pažnja je potrebna i kada se čiste krajevi venecijanera, jer tu krpa može da zakači ivicu venecijanera, pa kada se krpa povuče ka unutrašnjoj strani prozora, kraj lamelice se može iskriviti. Plastični venecijaner može ovakvo krivljenje da “preživi”, ali aluminijumski, ako se iskrivi, teško može da se vrati u prethodni oblik.

Kako se čiste zamašćeni venecijaneri

Proceduru navedenu do sada možete primenjivati i za venecijanere koji su zaprljani masnoćama od kuvanja, kao i dimom od cigareta, ali uz određene modifikacije. Naime, umesto obične tople vode, bilo bi dobro da koristite rastvor vode i alkoholnog sirćeta u odnosu 50:50.

Kako bi čišćenje bilo efikasnije, u mešavinu vode i alkohola možete da iscedite sok polovine limuna, što će doprineti i lepšem mirisu. Ako su venecijaneri baš zaprljani, u rastvor dodajte i malo tečnog deterdženta za pranje sudova.

Problem kod zamašćenih venecijanera je taj što se nečistoće znatno teže uklanjaju. Kako biste izbegli krivljenje lamelica i oštećenje, možete da se poslužite jednim trikom – za prvo čišćenje, umesto krpe od mikrofibera, možete da upotrebite staru zimsku vunenu rukavicu.

Navucite je na ruku i potopite u rastvor za čišćenje. Na taj način ćete imati daleko bolju kontrolu. Moći ćete da obuhvatite lamelicu sa obe strane i pažljivo je istrljate, uz manji rizik od krivljenja i oštećenja.

Kada uz pomoć rukavice, koju tokom čišćenja redovno ispirate u rastvoru, završite prvu turu čišćenja, možete da “udarite glanc” sa krpom od mikrofibera, koja je ipak bolji čistač od vunene rukavice.

Foto: Freepik