Tema

Sve o “bird friendly” staklima za zaštitu ptica

Prema istraživanjima, samo u Sjedinjenim državama od udara u staklo, godišnje nastrada milijardu ptica. Ako se u obzir uzme i ostatak sveta, jasno je da je u pitanju faktor koji značajno može da utiče na opstanak mnogih vrsta

Problem je utoliko veći što prema procenama, svega jedan odsto ptica strada od udarca u savremene zastakljen nebodere, jer većina kolizija je upravo sa standardnim, manjim objektima. Obično se smatra potpuno suprotno – da su najveći neprijatelji ptičijeg sveta upravo zastakljeni neboderi i elise vetrenjača u vetroparkovima.

PROČITAJTE JOŠ:

Niskoemisiona stakla – Kako rade i da li su vam potrebna

Kaljeno staklo – Sve što je potrebno da znate

Solarni paneli uskoro sa krovova silaze i na fasade

Jasno je da se ovo dešva zato što je ogroman broj zastakljenih površina u građevinarstvu tu pratično tek nekoliko decenija, dok su ptice svoje instinkte formirale u potpuno drugom okruženju stotinama hiljada godina unazad. Do udara u staklenu barijeru tokom leta dolazi jer ptice jednostavno barijeru ne percipiraju na pravi način.

Ptice staklo ili ne vide, pa pokušavaju jednostavno da ulete u unutrašnjost objekta, ili u staklu vide refleksiju neba ili okolnog zelenila, pa je opet prepreka za njih nevidljiva.

Danas se na tržištu nalazi nekoliko rešenja koja nude staka koja eliminišu ili značajno redukuju broj stradalih ptica.

Jedno od rešenja je nanošenje posebnog filma na bazi keramike – Ceramic Fritt. Pored toga što zahvaljujući ovom sloju staklo postaje vidljiva prepreka za ptice, ono blokora deo sunčevog zračenja, pa doprinosi u određenoj meri i zagrevanju unutrašnjosti objekta, što je često još jedna prednost.

Refleksije na fasadama čine staklenu površinu nevidljivom za ptice

Ceramic Fritt je zapravo proces kojim se stakleni emajl stapa na površinu stakla. Pre nego što je staklo toplotno ojačano ili kaljeno, keramički sloj se nanosi na staklo kroz fino mrežasto sito. Nakon kaljenja, stakleni emajl postaje trajni premaz koji se ne može dalje oštetiti ili ukloniti čišćenjem.

Drugi način da se velike staklene površine učine vidljivim pticama su UV markeri. Ultraljubičasti, odnosno UV markeri čine staklenu površinu vidljivom za ptice, bez ometanja jasnog pogleda kroz staklo za ljude. To je moguće zato što ptice vide UV svetlost u ultraljubičastom spektru, a ljudi ne. Ugrađivanjem reflektujućih UV niti u staklo, površina stakla podseća na paukovu mrežu i upozorava ptice da se pred njima nalazi prepreka.

Dok UV premazi mogu spasiti mnoge ptice, univerzitetske studije su otkrile da se ptice značajno razlikuju po tome koliko dobro vide ultraljubičasto svetlo. UV spektar je veoma vidljiv za vrste kao što su galebovi i papagaji, a manje je vidljiv za guske, golubove, vrane i ptice grabljivice, pa je pitanje da li je ovo rešenje adekvatno za naše podneblje.

Jedna od najdelotvornijih opcija je tretiranje površine stakla kiselinom – Etched glass. Suština je da se samo pojedini delovi staklene površine tretiraju kislinom kako bi se na površini stakla formirali jasno vidljivi markeri. U ovom slučaju ti markeri su vidljivi i za ljudsko oko, pa se nude raličite šare, teksture, linije ili markeri u vidu tačaka.

Mesta koja su tretirana nisu prozirna, ali imaju mlečnu teksturu, tako da propuštaju svetlost. Postoje jasna pravila kolika gustina markera treba da bude kako bi staklo bilo jasno vidljivo za ptice, odnosno koliki procenat površine stakla treba da bude tretiran, a koliki procenat transparentan.

Pored zaštite ptica ovakva stakla omogućavaju i arhitektama još jedan vid vizuelnog izražavanja i davanja monotonim staklenim površinama dodatne dizajnerske elemente.

Foto: Freepik