Tema

Kako da gipsani pregradni zid zadrži i buku

Kako se pravilno vrši zvučna izolacija pregradnih zidova od gips-karton ploča. Koliko cena materijala i cena gradnje pregradnog zida utiču na kvalitet zvučne izolacije. Koji materijali se koriste za izolaciju pregradnih zidova. Zašto posebnu pažnju treba obratiti na vrstu i kvalitet stolarije

Pregradni zid je često jedino rešnje kako bi se u stanu napravila još jedna soba i obezbedila dodatna privatnost za ukućane. Ipak, zaštita od pogleda nije dovoljna ukoliko pregradni zid nema adekvatnu zvučnu izolaciju, pa ne zadržava i buku. U ovom tekstu ćemo pažnju posvetiti gipsanim pregadnim zidovima, koji su najpopularniji kada je naknadno pregrađivanje u pitanju.

Zvučna izolacija – važna kao i fizička

Gipsane ploče i metalna potkonsrukcija su praktičan metod koji može direktno da se postavlja na bilo koju podlogu bez velikih priprema, uključujući i parket. Pored toga, ovo je vid suve gradnje koji ne podazumeva veliki nered i vremenski sve biva veoma brzo završeno. Takođe, gipsani zid može da se tretira kao privremeno rešenje, koje posle nekoliko godina, kada više nije potrebno, lako ukloni i uz manje popravke, prostoriji vrate prethodne dimenzije.

Ipak, kada su pregrade od gipsaih ploča u pitanju, na jedan detalj je potrebno obratiti posebnu pažnju, a to je zvučna izolacija. Ponekad prostorije nije dovoljno pregraditi samo fizički kako iz susedne prostorije ne bi prolazila svetlost, kao i pogledi. Ako se nova prostorija ne izoluje zvučno, zavisno od njene namene, to umnogome može da joj smanji upotrebnu vrednost kao i komfor stanovanja.  

Gips – pristupačno i efikasno rešenje

Rad sa gipsanim pločama je veoma zahvalan. One su savršeno ravne, postavljaju se na metalnu konstrukciju, tako da i majstori bez mnogo znanja i iskustva lako postižu na oko odlične rezultate. Ipak, detalji koji su neophodni da budu obavljeni na pravi način po završetku radova nisu vidljivi, tako da mnogo ljudi bude prezadovoljno obavljenim poslom, neznajući da je kvalitet radova po pitanju zvučne izolacije mogao da bude neuporedivo bolji.

Osnovno je da se šupljina između gipsanih ploča ispuni mineralnom vunom. Od velikog je značaja da mineralna vina potpuno ispuni prostor, kako ne bi ostajale šupljine na pojedinim mestima. U tom slučaju se javljaju takozvani zvučni mostovi koji prenose buku, tako da je dovoljno na nekoliko mesta izolaciju postaviti lošije, pa da se poništi ostatak kvalitetno izolovanog zida. U principu, kvalitet zvučne izolacije mnogo više zavisi od kvaliteta radova, nego od cene utrošenog materijala. Odnosno, čak i ako se mnogo uloži u materijal, to neće biti dovoljno ako je izvođenje radova nestručno.

Kamena ili staklena vuna?

Za izolaciju se koristi kamena ili staklena vuna. Kamena vuna ima veću gustinu te je zahvaljujući tome bolji zvučni izolator, ali ona se isporučuje u tablama koje su krute, pa je teže kvalitetno i do kraja ispuniti prostoru unutar gipsanog zida. Staklena vuna se isoručuje stišnjena u rolnama. Kada se raspakuje, više je nalik sunđru, pa je pogodnija za ispunu gipsanog zida, posebno ako ima nekih komplaksnih delova, poput mesta gde prolaze razne instalacije, cevi… Ako se postavljanje zvučno izolujućeg materijala obavi kvalitetno, kamena vuna je ipak bolji izbor.

Kamna vuna je bolji zvučni izolator od staklene vune

Korak koji većina majstora preskače kao nebitan je postavljanje izolacione trake. Ona se lepi na pod i na zidove na svim mestima na koja naleže metalna potkonstrukcija. Na taj način se između zidova i metalne kostrukcije stvara elastična veza koja štiti od prenosa buke. Metalna konstrukcija se vijcima i plastičnim tiplovima pričvršćuje za podove i zidove. Ukoliko prostrija ima spušteni plafon, on mora da se ukloni na tom mestu kako bi gipsani zid mogao da se vijcima veže za čvrst plafon. Pored potrebe da se gipsani zid u gornjem delu fiksira, to je neophodno jer bi u suprotnom kroz šupljinu iznad spuštenog plafona buka nesmetano prilazila iz prostorije u prostoriju.

Izolaciona traka – naizgled nevažan, ali veoma značajan detalj

Prilikom suve gradnje moguće je koristiti i razne vrste zvučno izolujućih gipsanih ploča. Dostupne su na tržištu na primer standardne gipsane ploče debljine 12,5 milimetara na kojima se sa jedne strane nalazi sloj zvučno izolujućeg poliuretanskog granulata. Ove table imaju ukupnu debljinu od oko 33 milimetra, a idealne su za lepljenje na već postojeće zidove koji imaju lošu zvučnu izolaciju, na primer prema komšijama. Na taj način se poboljšava zvučna izolacija, uz tek neznatno smanjenje gabarita prostorije.kus

Obratite pažnju na kvalitet i tip stolarije

Prilikom gradnje pregradnog zida treba obratiti pažnju na još jednu veoma važnu stavku, a to su vrata. U velikoj većini slučajeva na pregadni zid je potrebno ugraditi vrata kako bi prostorija koju dobijamo pregrađivnjem mogla da se koristi. Kada se soba pregrađuje obično se javlja problem sa slobodnim prostorom, pa se pribegava ugradnji kliznih umesto klasičnih vrata.

Ako je zvučna izolacija primaran faktor, klizna vrata nisu najbolje rešenje

Ova vrata generalno obezbeđuju lošiju zvučnu izolaciju. Ona nemaju adekvatan falc, nemaju ni prag, pa će zvuk kroz njih da prolazi i tada padaju u vodu sve zvučnoizolujuće tehnike primenjene tokom gradnje zida. Ako je u pitanju radna ili spavaća soba, gde je potrebna dobra zvučna izolacija, neophodno je pobrinuti se da i sama vrata obezbede adekvatnu zvučnu izolaciju. To su uglavnom kvalitetna standardna vrata koja poseduju falc, dihtunge i prag.

Pročitajte još:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Demit fasada – Sve što treba da znate

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije