Uradi sam

Kako ofarbati emajliranu kadu – Vodič korak po korak

Koliko košta emajliranje odnosno farbanje kade, ukoliko se opredelite za uslugu majstora. Koliko košta materijal za emajliranje kade ukoliko posao obavljate samostalno? Koja boja i alat su vam potrebni? Kako se kada priprema, a kako teče sam proces farbanja?

Ako ste odlučili da ofarbate, odnosno ponovo emajlirate staru kadu u vašem kupatilu, možete za to da se obratite profesionalcima, a možete taj posao i da obavite sami i tako uštedite novac. Cena emajliranja, odnosno farbanja kade ako se obratite majstoru, zavisi od mnogo faktora – od veličine kade, njenog trenutnog stanja, ali i od toga kako vas majstor “proceni”.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako popraviti oštećenja na emajliranoj kadi

Koji materijal za kadu je najbolje i najtrajnije rešenje

Farbanje keramičkih pločica – Saveti korak po korak

Na naših nekoliko poziva majstorima iz oglasa, dobili smo nekoliko potpuno različitih ponuda, a posle kraćeg informisanja o tome kolika je kada i u kakvom je stanju, dobili smo nekoliko potpuno različitih ponuda, koje su se kretale od 8.000 dinara do 150 evra. Cena materijala koji smo mi utrošili u posao farbanja je oko 3.000 dinara.

Dakle, ako imate više vremena nego novca i malo dobre volje, možete da uštedite, a u nastavku prenosimo kompletan vodič kako da izvršite kompletnu restauraciju kade, koja će posle farbanja izgledati kao nova.

Od materijala smo koristili sledeće:
  • Dvokomponentni emajl za farbanje: 2.400 din
  • Mali valjak + drška za valjak – 250 din
  • Četka – 80 din
  • Brusni papir P400 – 200 din

Kao i kod svakog farbanja, veći i važniji deo posla se odnosi na samu pripremu za farbanje. Prvo je potrebno kadu dobro oprati i očistiti od masnoća. Koristite neko od sredstava za čišćenje koje služi za uklanjanje kamenca i masnoća. Potom kadu dobro isperite vrućom vodom i osušite.

Kada se kada očisti od masnoća, pristupa se šmirglanju. Cilj je da se površina pripremi kako bi bila potpuno ravna. Mesta gde je emajl propao, postao hrapav i gde su izbile tamne fleke, posebno dobro išmirglajte, dok delovi kade koji izgledaju kao novi, obrusite manjim intenzitetom, ali moraju i oni kako bi novi sloj boje mogao bolje da prione za površinu.

Ako na kadi postoje mesta na kojima je emajl otučen, odnosno gde se pod prstima oseća rupa, potrebno je ispuniti gitom za metal. Pažljivo špahtlom nanesite manju količinu gita, ispunite udubljenje i poravnajte. Cilj je da se površina poravna uz korišćenje najmanje moguće količine gita.

Proverite u uputstvu koliko traje sušenje gita koji ste koristili, pa kada se git stvrdne, to mesto se ponovo prešmirgla kako bi se dobila potpuno ravna i ujednačena površina.

Posebnu pažnju obratite na ćoškove i spojeve sa pločicama. Ukoliko tu ima starog silikona, uklonite ga, a uglove detaljno očistite. Ovaj deo posla bi bilo dobro obaviti još pre pranja i šmirglanja. Tek na kraju kada je kada potpuno spremna, sve te spojeve kade sa pločicama zaštitite trakom koja se koristi i za krečenje.

Oko i ispod slivnika se uvek krije korozija i prljavština koju treba ukloniti

Još jedan detalj nemojte da zaboravite – obavezno skinite slivnik na dnu, kao i poklopac preko prelivnog odvoda ako ga ima pri vrhu kade. Nemojte da pokušavate da te delove zaštitite trakom, ili da oko njih pažljivo bojite. Prvo – posao će biti aljkavije odrađen. Drugo, možda još važnije, kada se skine metalni slivnik, ispod njega na rubovima kade obično ima korozije koju treba očistiti.

Farbanje se vrši emajl lakovima specijalno namenjenim u tu svrhu, a koje možete da kupite u bilo kojoj bolje opremljenoj farbari. U pitanju su dvokomponentni lakovi, tako da kada se pomešaju komponente, moraju da se potroše.

Boja se najbrže i najujednačenije nanosi malim valjkom

Dakle, nema naknadnih popravki i dorada sutradan, osim ako ne kupite nov emajl. Jedna od opcija je da zamešate po pola od obe komponente, ili više, a deo sačuvate, što je moguće ako su manje kade u pitanju.

Lak se najlakše i najbrže nanosi malim valjkom. Obavezno kupite neki od kvalitetnijih valjaka, kako ne bi bili primorani da sakupljate dlačice dok nanosite boju. Valjkom lakirate sve površine kojima možete da priđete, a četka je zadužena samo za ivice i konkavne delove kade u samim uglovima na dnu kade.

Četka se koristi samo za mesta gde valjak ne može da dopre

Izbegavajte da boju nanosite ivicom valjka, upravo kada su donji uglovi kade u pitanju, jer se boja tako nanosi neravnomerno. Takođe, konstantno kontrolišite uspravne stranice kade, jer tu najčešće dolazi do slivanja boje ukoliko je nanet deblji sloj.

Kontrolu da nema slivanja ćete najbrže izvršiti tako što upalite lampu na mobilnom telefonu i usmerite je pod oštrim uglom na površinu kade, kada će jasne senke da otkriju sva mesta gde su se usled slivanja formirale kapi ili nabori. Ta mesta poravnajte četkom ili valjkom.

Kada pre farbanja

Kada ste završili, poželjno je da pre sušenja boje uklonite zaštitne trake. Dvokomponentni emajl lak je napravljen da bude zaista vrlo sličan originalnom emajlu na kadi. To znači da je on kada se osuši veoma tvrd i otporan na ogrebotine, ali zbog toga je i krt.

Kada po završetku radova

Zato prilikom skidanja traka kada se emajl osuši, može doći do njegovog pucanja i neurednih ivica. Naravno, skidanje traka dok je emajl svež donosi drugi rizik – da se boja negde trakom zakači. Ipak, ako ste pažljivi, skinućete trake bez kontakta sa svežom bojom, a ako se to i desi, možete četkom da popravite ta mesta.

Koliko dugo će boja da se suši zavisi od same boje, ali i vremenskih uslova. Već sutra će biti suva na dodir, ali kada ne bi trebalo da se koristi 72 sata u većini slučajeva.