Uradi sam

Kako pravilno održavati vodu u mini bazenima

Poslednjih godina mali montažni i bazeni na naduvavanje su postali veoma dostupni. Oni su idealni za vrele letnje dane, ali potrebno je malo pažnje kako bi voda bila bezbedna i bakteriološki ispravna, pogotovo kada su najmlađi u pitanju

Mali dvorišni bazeni se mnogo razlikuju od velikih javnih bazena. U javnim bazenima je količina vode mnogo veća, a i opremljeni su profesionalnim sistemima za filtriranje i dezinfekciju vode, tako da su bezbedni za korišćenje. Mali kućni bazeni su potpuna suprotnost. Mala količina vode i proporcionalno mnogo veći broj kupača srazmerno količini vode, plodno su tle za bujanje bakterija i mikroorganizama, izazivača mnogih bolesti. Ovom prilikom ćemo pričati samo na temu najosnovnijeg održavanja malih montažnih bazena i bazena na naduvavanje. Tema održavanja zidanih privatnih bazena je mnogo kompleksnija tema, a većina vlasnika “pravih” bazena je dobila adekvattne instrukcije od strane profesionalaca.

Kod najmanjih bazena, najefikasniji način za održavanje kvaliteta vode je svakodnevno pražnjenje i pranje bazena

Kada su u pitanju najmanji bazeni, na primer prečnika od jednog do jednog i po metra, koji se vodom pune do visine od četrdesetak centimetara, najbolji savet je – redovno menjanje vode. Dakle, svakodnevno je najbolje bazen isprazniti u potpunosti, oprati sunđerom i deterdžetom za sudove i sutra rano ponovo napuniti, kako bi se voda do popodneva zagrejala. Na taj način možete da budete potpuno mirni da su mališani bezbedni. Kod većih bazena, koji primaju dva – tri kubika vode, pa i onih najvećih montažnih, svakodnevno pražnjenje nije ekonomična, a ni jednostavna opcija. Kako voda mora malo duže da traje, potrebno je održavati njenu bakteriološku ispravnost. Za manje bazene do tri kubika, od opreme će biti dovoljna upotreba tableta sa hlorom. One se stavljaju u polovak koji pluta po površini vode, ili se ubacuju direktno u bazen. Plovak je dobra opcija, jer ga je lako ukloniti iz bazena kada je u upotrebi, pa posle vratiti. Tableta ubačena u bazen nije dobra opcija, jer ona treba da traje danima, što neće biti slučaj ukoliko je neko nagazi. U principu jedna tableta je dovoljna da nedelju dana štiti dva kubika vode, ali svaki proizvođač na pakovanju daje detaljne instrukcije, pa ih proučite. Tablete imaju dvojaku funkciju, jer pored hlora koji vrši dezinfekciju, one vezuju i mehaničke nečistoće koje padaju na dno bazena. Potrebno je samo jednom u par dana te nečistoće pokupiti sa dna. To ćete uraditi najlakše rano izjutra dok je voda potpuno mirna. Dovoljno je jedno crevo kojim krenete slobodim padom da ispumpavate vodu, kao da želite da ga ispraznite. Kako crevo vuče vodu iz bazena, njegovim krajem po dnu jednostavno usisate sve nečistoće. Posle samo dolijete nekoliko litara vode koja je otekla. Na taj način ćete moći istu vodu da koristite dugo, a da ona bude čista i potpuno bezbedna, samo je važno da se pridržavate uputstava o doziranju tableta. Kada su u pitanju veliki monzažni bazeni prečnika nekoliko metara, ovakav sistem uklanjanja nečistoća neće biti dovoljan, pa će vam, pored dezinfekcionih sredstava, biti potrebna i pumpa.