Uradi sam

Kako pripremiti bazen za zimu da se izbegnu oštećenja i prljanje

Kako se vrši hemijski tretman vode u bazenima po prestanku letnje sezone? Zbog čega bazen ne treba da se prazni? Kako se bazen štiti od leda, a kako od pojave algi i razvoja bakterija? Koja je cena pripreme bazena za zimu ako se obratite profesionalcima?

Uvek je važilo pravilo da bazen u dvorištu predstavlja luksuz. To ne važi samo kada je u pitanju cena gradnje bazena, već i kada je u pitanju njegovo održavanje. Pored redovnog održavanja bazena tokom letnje sezone, od posebnog je značaja pripremiti bazen za zimu. Ako se obatite profesionalcima možete da računate da se cena pripreme bazena za zimu meri stotinama evra, a ponekad je taj iznos i četvorocifren.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako pravilno održavati vodu u mini bazenima

Pravilno održavanje krovnih prozora tokom zimskih meseci

Naravno, kao i kada je većina kućnih poslova u pitanju, ponekad je mnoge stvari moguće obaviti u sopstvenoj režiji. Ovo je osovna procedura da se bazen pre zme zaštiti ukoliko niste spremni da za tu uslubu platite profesionalcima.

Sa pripemom vode treba početi već sa promenom temperture, a računica je u ovom slučaju jasna – pumpa treba da radi onoliko sati kolika je polovina trenutne temperture vode. Dakle, ako je tempertura vode 14 stepeni Celzijusa, pumpa treba dnevno da radi sedam sati. Ukoliko pumpa ima tajmer, utoliko je lakše.

Podrazumeva se i hemijski tretman vode. Ako ste tokom leta koristili dve tablete hlora za bazen, kada temperatura pande na 15-ak stepeni, biće dovoljna samo jedna, jer sa  padom temperature se usporava i razvoj bakterija.

Preporuka je, a mnogi serviseri će reći i obaveza, je da bazeni tokom zime ostanu napunjeni vodom. Kod poliesterskih bazena i bazena sa PVC folijom je posebno važno da ostane oko dve trećine nivoa vode kako bi folija ostala zategnuta. U protivnom, bez vode koja deluje poput tega, može doći do naboravanja folije. Betonski bazeni sa keramikom ili mozaikom bi trebalo da ostanu potpuno napunjeni.

Kod bazena sa skimerima potrebno je da voda dolazi do nivoa ispod skimera, a osigurati da se nivo ne popne usled padavina ili otapanja snega. Za skimere postoje specijalni čepovi, a moguća je i njihova zaštita od leda ubacivanjem sunđer vrećica.  Mlaznice je potrebno zaštititi čepovima.

PROČITAJTE JOŠ:

Kalcijum hlorid – Efikasan protiv leda, nežan prema betonu

Koji je najbolji perač pod pritiskom za vaše potrebe

Pre “zimskog sna” bazena potrebno je očistiti zidove i dno, kao i filter. Takođe, pre pripreme bazena za zimu neophodno je obaviti “šok tretman” vode hlorom. Za to se koristi brzootapajući hlor koji uništava bakterije i alge. Potrebna količina hlora je 15 grama po kubnom metru vode. Šok tretman se ne sprovodi dok deluju sredstva za suzbijanje algi.

Dva dana po završetku tretmana brzootapajućim hlorom primenjuju se hemijska sredstva koja sprečavaju razvoj algi i taloženje kamenca. Doziranje se vrši prema upotstvu na samom pakovanju, zavisno od sredstva koje se koristi.

Naravno, nije samo vodi u bazenu potreban zimski tretman. Iz svih pumpi mora da se ispusti voda, a pumpe da se sklone u neku od prostorija gde će biti zaštićene od vlage i mraza. Priključak za vodu takođe mora da se zaštiti od smrzavanja. Isto kao i kada su u pitanju dvorišne česme – zatvara se dovod, a voda iz priključka se ispusti.

Pošto u bazenu ostaje voda, potrebna je i adekvatna zaštita od delovanja leda. Za betonske bazene je to od presudnog značaja, ali preporuka je i za druge tipove bazena. Potrebno je postaviti plovke vezane u lanac koji će sprečiti delovanje eventualno formiranog leda. Na kraju se naravno postavlja pokrivač, koji mora da bude pravilno postavljen i bez oštećenja, kako kišnica ne bi unosila nečistoće u bazen.

Foto: Freepik