Uradi sam

Koji je najbolji perač pod pritiskom za vaše potrebe

Kolika je minimalna snaga perača pod pritiskom da bi bili efikasni? Koja su ograničenja modela sa najnižim cenama? Koji je opceg cena perača pod pritiskom i koje su glavne prednosti skupljih uređaja

Odavno već perači pod pritiskom nisu nešto što se zatiče samo u profesionalnim perionicama. Danas je ponuda hobi i profesionalnog alata veoma bogata, pa je većina u mogućnosti da dođe do uređaja koji će zadovoljiti osnovne potrebe. Problem je u tome što nije jednostavno proceniti koji uređaj će najbolje da vrši zadatak za koji je namenjen.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako odabrati idealan klima uređaj za vaš dom

Kako odabrati idealan tip trimera za travu

Najjednostavnije bi bilo kupiti neki od skupjih modela, jer sa njima ne može da se pogreši, ali cene variraju od stotinak pa do oko tri hiljade evra. To umnogome otežava izbor. Ono što je najvažnije prilikom izbora u startu definisati je to za šta ćete perač koristiti i kupovinu voditi prema tome.

Najslabiji uređaji snage manje od 1500 vati relano ne mogu da se koriste za mnogo toga. Pranje automobila ovakvim uređajima je više mučenje, pa je daleko lakše koristiti samo crevo sa nastavkom za mlaz pod pritiskom. Ozbiljnije namene poput pranja dvoriša i većih površina su sa ovakvim uređajima nemoguća misija.

Najbolje bi bilo da se negde uverite kako rade perači manje snage i da sami procenite da li mogu da zadovolje vaše potrebe. U principu mogu da budu dovoljni za neke manje radove, poput ispranja fugni na vanjskim pločicama, pranje žardinjera, baštenskog nameštaja i slično. Njihov mlaz jednostavno ne raspolaže snagom za ozbiljnije zadatke.

Najpristpačniji modeli su u potpunosti izrađeni od plastike, a od ovog materijala je i sama pumpa visokog pritiska, tako da nisu pogodni za veće zadatke i dugotrajan rad. Oni su namenjeni da se povremeno nešto opere i da se ne koriste u dugim vremensim intervalima.

Za efikasno pranje automobila potrebni su perači srednje snage

Naravno, sa porastom snage i kvaliteta rapidno raste i cena uređaja. Računajte da za perač koji će moći da vam služi za pranje automobila i neke radove po dvorištu, poput pranja podova, morate da izdvojite minimum oko tri stotine evra.

Naravno, cene idu i dalje od toga, a oni skuplji uređaji nude opciju i dodavanja šampona, što je idealna opcija kada je pranje automobila u pitanju, jer omogućava pranje uz šamponiranje, čime se čuva lak automobila od oštećnja i matiranja do kojeg dolazi kada se nečistoće peru ručno.

U ponudi se nalaze i uređaji koji peru vrućom vodom pod pritiskom. Oni su veoma efikasni, ali napominjemo da je reč o najskupljim uređajima sa cenama izrađenim šestocifrenim brojem, u dinarima naravno. Pitanje je da li vam je tako nešto potrebno i za koju namenu.

PROČITAJTE JOŠ:

Aku bušilice i odvijači – Koji uređaj je idealan za vaše potrebe

Kako se pravilno čiste solarni paneli

Prilikom kupovine obratite pažnju i na dužinu creva pod pritiskom. Manji uređaji imaju kraća creva, pa ih je često potrebno pomerati tokom pranja. Manjih su dimenzija pa to ne predstvlja problem, ali ipak nisu praktično za ozbiljnije poslove. Veći modeli imaju duža creva, a opremljeni su i točkićima, što sve umnogome olakšava rad.

Zaključak je sličan kao I kada je svaki drugi kućni alat u pitanju – krajnosti se ne isplate. Najskuplji uređaji jesu najbolji, ali pitanje je da li su vam njihov perfomanse potrebne i da li će se ikada isplatiti. S druge strane najjeftiniji perači pod pritiskom nisu pogodni za većinu poslova, a daleko bolje izbor od njih je najobičnije baštensko crevo sa dobrom mlaznicom.

Foto: Kärcher