Uradi sam

Veliki vodič: Prirodna sredstva za čišćenje svih površina u kući

Za svaku površinu u kući moguće je pripemiti prirodno, ekološko sredstvo za čišćenje bez agresivnih hemijskih sastojaka. Kako da bez hemikalija očistite: drvene površine, nameštaj, parket, sudomašinu, mikrotalasnu, rernu, kadu, WC šolju…

Prvi prolećni dani su trenutak kada mnogi počnu sa čišćenjem i pospremanje svojih domova. U tu svrhu mogu da se korste brojna sredstva koja se nabavljajuju u prodaji, ali mnogi se odlučuju da svojim domovima sjaj povrate upotrebom prirodnih sredstava za čišćenje, koje uglavnom možemo da pronađemo u kuhinji.
Razlozi za to mogu da budu ekološki, zdravstveni, materijalni… Kako god, evo nekih najefikasnijih prirodnih sredstava za čišćenje:

Kako očistiti drvene površine

Ukoliko su u pitanju rustične drvene površine koje nisu lakirane, na primer grede u potkrovlju, vanjska drvenarija koja nije lakirana, prozori i slično, najbolje prirodno sredstvo je maslinovo ulje. Šoljicu za kafu napunite do pola maslinovim uljem i dodajte malo sirćeta. Sirće je tu da pomogne u uklanjanju nečistoća sa drveta, dok će maslinovo ulje da mu povrati sjaj i izvrši impregnaciju, odnosno zaštitu drveta.

PROČITAJTE JOŠ:

Prirodni načini da se rešite korova u bašti

Kako osvežiti parket bez kupovine hemijskih sredstava

Idealno je da ovo sredstvo nanosite energičnim trljanjem čistom pamučnom krpom. U tu svrhu može da posluži bilo koja pamučna tkanina, poput stare pocepane majice. Po želji, zbog mirisa, u ovo sredstvo možete da dodate nekoliko kapi eteričnog ulja.

Kako očistiti parket i drveni nameštaj

Ukoliko su u pitanju lakirane drvene površine, poput parketa ili nameštaja, sredstvo za čišćenje se nešto drugačije priprema. U posudu za krpu ili “džoger” sipajte jednu čašu alkoholnog sirćeta, dodajte oko 20 kapi eteričnog ulja čajevca ili lavande, toplu vodu i malo sredstva za pranje sudova.

Ovom mešavinom energično prebrišite parket. Bilo da je lakiran mat ili sjajnim lakom, sinuće kao da je nov. Eterična ulja će kao prirodni antiseptik da izvrše i dezinfekciju. Ukoliko na parketu ili nameštaju primetite ogrebotine, protrljajte ih jezgrom oraha. Masnoća oraha će veće ogrebotine da ublaži, dok će one manje da nestanu.

Kako oprati prozorska stakla

Ovavaj recept je jednostavan – dvema čašama vode dodajte pola šolje alkoholnog sirćeta i pola šolje 70-pocentnog alkohola. Idealno je da ovo sredstvo za pranje prozora sipate u raspršivač koji možete da kupote u bilo kojoj plasičarskoj radnji. Vaši prozori će sinuti bolje nego uz upotrebu bilo kog skupog sredstva za pranje.

Prirodno sredstvo za pranje mikrotalasne i rerne

Mikrotalasna pećnica, a pogotovo rerna, su definitivno “teška kategorija” kada je kućno čišćenje u pitanju. Ipak i za ovakve specijalne zadatke postoje efikasna prirodna sredstva za šišćenje.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako ukloniti kamenac iz bojlera

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

Kako efikasno očistiti aparat za kafu

Ukoliko je u pitanju redovno čišćenje rerne ili mikrotalasne, kada su na površinama tek manji tragovi masnoće, sasvim dovoljno sredstvo biće alkoholno sirće. Ukoliko su u pitanju rerne koje nisu duže vremena čišćenje i gde su se nakupile postojane tvrdokorne nečitoće, potrebna je mešavina sirćeta i sode bikarbone.

U posudu sipajte sodu bikarbonu i dodajte u nju alkoholno sirće. Trudite se da mešavina sode bikarbone i sirćeta ne bude suva. Ovom mešavinom protrljajte sve zaprljane površine i ostavite da ovo prirodno sredstvo za čišćenje odstoji sat vremna. Tek tada pokušajte sa uklanjanjem nečistoća. Po potrebi postupak ponovite.

Mali trik za zapuštenu mikrotalaasnu – stavite u mikrotalasnu pećnicu čašu vode sa pola isceđenog limuna i uključite je tako da rastvor isparava. Isparenja će omekšati tvrdokorne nečistoće i olakšati čišćenje.

Čišćenje sudomašine

Ovo je najjednostavnije. Zapravo ne morate ništa ni da radite. Sipajte u praznu sudomašinu oko 200 ml alkoholnog sirćeta i šoljicu sobe bikarbone i uključite je da odradi program sa najvišom temperturom. Ovakvo čišćenje jednom ili dva puta godišnje, uz upotrebu kvalitetnih “All in One” tableta za pranje, biće sasvim dovoljno za “dobro zdravlje” sudomašine.

Čišćenje frižidera

Jednom godišnje je potrebno odleđivanje frižidera i čišćenje njegove unutrašnjosti. Idealno sredstvo za to je mešavima – pola voda, pola alkoholno sirće. Po želji u ovu mešavinu možete da dodate nekoliko kapi eteričnog ulja lavande.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta

Jednostavni trikovi za čistu rernu

Besplatno očistite mašinu za sudove

Prilikom čišćenja frižidera ne zaboravite da ga pomerite i da očistite rešetku izmenjivača toplote. Ovde se primenjuje samo suvo čišćenje od prašine, koje se najbolje obavlja tako što ćete na kraj creva ususivača da stavite četku i usisate svu prašinu sa rešetke. Na taj način će izmenjivač toplote će lakše da radi, frižider manje da se pregreva, duže traje i troši manje električne energije.

Kako ukloniti kamenac sa sudopere, kade i lavaboa

U pomoć opet dolazi sirće. Staru krpu potopite u zagrejano alkoholno sirće i tako natopljenu je ostavite preko površine na koju se nahvatao kamenac. Kamenac će se na ovaj način mnogo lakše ukloniti, odnosno neće biti potrebno delovanje abrazivnim sredstvima, usled čega sjajan prohrom može da matira.

Bolje je natapanje sirćetom ponoviti, nego primenjivati mehaničke i abrazivne metode kako bi se mrlje od kamenca uklonile. To posebno važi za novu sudopru i hromirane polirane česme u kuhinji ili kupatilu.

I za kraj “ono najgore” – kako očistiti WC šolju

Standardno redovno čišćenje WC šolje je najbolje obaviti krpom natopljenom alkoholnim sirćetom u koje, zbog mirisa, možete da dodate malo eteričnih ulja. Za tvrdokorne nečistoče i naslage kamenca poslužite se trikom sličnim kao i kod sudoprere, ali umesto pamučne krpe koristite jednokratne papirne ubruse.

Sve površine gde se nakupio kamenac pokrijte “oblogama” od papirnih ubrusa natopljenih mešavinom sirćeta i sode bikarbone. Papir natopljen mešavinom sode bikarbone i sirćeta možete da ugurate i ispod donje ivice WC šolje sa unutrašnje strane, gde se uvek sakupjaju najtvrdokornije nečistoće. Ostavite ih po potrebi i preko cele noći, pa će se sutra nečistoće mnogo lakše ukloniti.