Koja mesta u domu su najveći izvori bakterija i kako ih održavati
Možda mislite da je vaš dom čist i bezbedan, ali čak i najuredniji prostori kriju mesta prepuna bakterija. Neke od najprljavijih površina nisu uvek očigledne – verovatno ih dodirujete više puta dnevno, a da toga niste ni svesni.
I uvek je izneađenje kada se na spisku površina sa najviše bakterija ne nađu neki delovi kuće koji bi po logici trebali a budu visoko na listi osumnjičenih, kao što je na prmer WC šolja. Istina, ni WC šolja ne zaostaje za kropom za sudove, ali to nije predmet koji često dodirujemo, a posle upotrebe uvek operemo ruke.
U nastavku je spisak predmeta u vašem domu na kojima se nalazi najviše bakterija, a uglavnom su to predmeti koje svakodnevno koristimo, čak i tokom jela.
Ručke na vratima
Svaki put kada neko uđe ili izađe iz sobe, dodiruje kvake na vratima. Ove površine su pravi rasadnici bakterija, pogotovo ako članovi domaćinstva ne peru redovno ruke. Kvake na sobama u vašoj kući po broju bakterija ne zaostaju mnogo za rukohvatima u gradskom pevozu, ali po dolasku kući iz gradskog prevoza uvek operete ruke. Zar ne?
Kako očistiti: Redovno dezinfikujte ručke maramicama koje sadrže alkohol ili blagim rastvorom vode i deterdženta. Najednostavnije je prebrisati sve kvake ubrusom nakvašenim alkoholom. Idealno bi bilo dezinfikovati ih svaki dan, posebno u periodima gripa i prehlade.
PROČITAJTE JOŠ:
Veliki vodič: Prirodna sredstva za čišćenje svih površina u kući
Napravite prirodno sredstvo za dezinfekciju ruku
Očistite i dezinfikujte klima uređaj u četiri koraka
Daljinski upravljači
Daljinski je jedan od najčešće korišćenih predmeta u dnevnoj sobi, a retko se čisti. Njegova tekstura i mali tasteri prikupljaju nečistoću, prašinu i bakterije, uključujući i opasne kao što je salmonela.
Kako očistiti: Koristite antibakterijske maramice ili blago vlažnu krpu sa alkoholnim rastvorom. Daljinski upravljači zbog velikog broja dugmića nisu jednostavi za čišćenjekao kvake na vratima. Očistite daljinski upravljač barem jednom nedeljno.
Kuhinjske krpe i sunđeri
Ovi predmeti često dolaze u kontakt sa hranom, pa su pravi magnet za bakterije poput salmonele i stafilokoka. U kuhinjskim krpama se nalzi sve ono što je bakterijama potrebno – voda i hrana. Čak i posle nekoliko dana korišćenja, sunđer može biti prljaviji od WC šolje!
Kako očistiti: Menjajte sunđere barem jednom nedeljno, a krpe operite na visokoj temperaturi svaki drugi dan ili ih prokuvajte. Možete ih i veoma jednostavno sterilisati u mikrotalasnoj pećnici (ako su bez metalnih delova) na 30 sekundi.
Prekidači za svetlo
Prekidači su neke od najčešće dodirivanih površina u svakom domu, ali retko ko razmišlja o njihovom čišćenju. Oni mogu biti pravi nosioci bakterija, uključujući i one koje mogu izazvati infekcije.
Kako očistiti: Slično kao I kvake na vratima, prekidače brišite antibakterijskim maramicama ili rastvorom alkohola barem jednom nedeljno, a tokom sezona gripa i češće. Vodite računa samo da krpom je dodirnete svaki put i zid oko prekidača, jer će vremenom na njemu ostati fleke.
Mobilni telefoni i tableti
Mobilni telefoni su u stalnom kontaktu sa vašim rukama i raznim površinama, pa ne čudi da na njima ima mnogo bakterija, uključujući i fekalne bakterije. Ne zaboravite – mobilni telefon svakodnevno prinosite licu, pa je poželjno da bude čist i dezinfikovan.
Kako očistiti: Koristite krpe za dezinfekciju specijalno namenjene ekranima, ili blagu otopinu vode i alkohola. Očistite telefon svakodnevno, a obavezno nakon povratka iz javnih prostora. Savremeni mobilni telefoni imaju glatke površine, pa su jednostavni za održavanje.
Tastature i miševi
Rad za računarom obično podrazumeva konzumaciju hrane i pića, što može doneti dodatne bakterije na tastaturu i miš. Prašina, mrvice i znoj stvaraju idealno okruženje za bakterije.
Kako očistiti: Koristite komprimovani vazduh za uklanjanje prašine između tastera, a zatim prebrišite tastaturu i miš alkoholnim maramicama. Očistite ove predmete barem jednom nedeljno.
Kuhinjske radne ploče
Iako ih čistimo svakodnevno, kuhinjske ploče dolaze u kontakt sa sirovim mesom, povrćem i raznim drugim namirnicama, što može dovesti do kontaminacije bakterijama poput Escherichie coli.
Kako očistiti: Koristite dezinfekcioni sprej namenjen za kuhinjske površine nakon svakog korišćenja. Takođe, vodite računa da koristite različite daske za sečenje mesa i povrća. Drvene daske perite sunđerom i deterdžentom, a plastične mogu da se peru i u sudomašini. Perite ih kada god u mašini ima za njih dovoljno mesta.
Umivaonik i česma u kupatilu
Iako izgleda čisto, lavabo je leglo baerija. U njemu se peru ruke svakodnevno, protok bakterija je ogroman, a vlaga predstavlja njihovo idealno stanište. Posebnu pažnju obratite na slavinu kod lavaboa, jer se ona koristi I pre pranj ruku posle bavljenja u toaletu. Kada smo kod umivaonika, posebna stavka su čaše u kojima stoje četkice za zube.
Kako očictiti: Lavabo i česma treba redovno da se održavaju nekim o sredsava za čišćenje kupatila, a kada su čaše za četkice za zube u pitanju, odaberite one koje su od materijala koji može da se pere u sudomašini. Drvene ili atraktivne čače za četkice od bambusa predstavljaju raj za bakterije jer su porozne, a ne mogu da se peru u sudomašini. Isto važi i za držač za sapun.
Foto: Freepik