Tema

Viessmann – Grejanje na drva, ali gospodski

Pirolitički kotlovi u ponudi Viessmann-a u potpunosti menjaju sve ono što smo do sada znali o grejanju na drva. Taj način grejanja ne mora da podrazumeva stalno čišćenje, prljave ruke, gomile pepela, gareži…

Poslednjih godina građanima u Srbiji je dostupan veliki broj najrazličitijih energenata za grejanje domova. Kao najmanje poželjan, sa stanovišta komfora i stepena iskorišćenja goriva, je sistem grejanja na drva. Ipak, to ne mora da bude tako. I grejanje na drva može da bude veoma komforno i energetski efikasno, a to obezbeđuju takozvani pirolitički kotlovi. Šta su oni zapravo i kako funkcionišu, saznajemo od stručnjaka kompanije Viessmann.

Pirolitički kotao radi drugačije od običnih kotlova na drva – u ložišnom prostoru se drvo prvo osuši, zatim se bez prisustva kiseonika užari, ugljeniše i potpuno se pretvori u gas. Upravo taj “drveni gas” je ono što sagoreva drvo na najštedljiviji mogući način, čistim plamenom trošeći pri tome 30% manje drveta nego klasični kotlovi na drva. Na ovaj način mogu se značajno smanjiti troškove grejanja. Pored ekonomičnosti pirolitički kotlovi doprinose i smanjenju zagađenja. U poređenju sa grejanjem na ugalj, gas ili lož ulje, ovim rešenjem sprečavate nekoliko tona otrovnog ugljen dioksida godišnje da se ispusti u atmosferu. Možda su korisnicima mnogo važniji niži troškovi i veći komfor, ali ni ekologija nije navažna. To zna svako ko živi u naselju u kojem se veliki broj porodica greje na čvrsta goriva. U jutarnjim časovoma kada svi založe hladne peći i kotlove, količina zagađenja je takva da se jedno mirno prigradsko ili seosko naselje iz zdravog mesta za život transformiše u mesto nezdravije od centra grada u najprometnije doba dana.

Pirolitički kotlovi imaju mnogo veću radnu autonomiju sa jednim punjenjem, a proizvode i neuporedivo manje pepela u poređenju sa klasičnim kotlovima na drva, pa su lakši za održavanje

Kako saznajemo od stručnjaka kompanije Viessmann, ulaganje u njihove pirolitičke kotlove se isplati iz još jednog razloga – nihov pirolitički kotao Vitoligno 100-S je napravljen veoma solidno, takoreći da nadživi kuću u kojoj je instaliran. Napravljen je od čelika debljine 8mm (najdebljeg u Evropi) i ima najveći vodeni prostor među uporedivim proizvodima na tržištu. Uz pomoć automatike, pirolitički kotao „sam zna“ koliko toplote treba da proizvede u zavisnosti koliko je napolju hladno. Može se podešavati od 40-100% svoje snage. Takođe, pored mnogo bolje kontrole sagorevanja, pirolitički kotao ima u dužu radnu autonomiju sa jednim punjenjem, koje iznosi i do četiri sata. Monogo bolje sagorevanje obezbeđuje manju količinu pepela, tako je čišćenje neuporedivo lakše nego kod klasičnog kotla na drva. U kompaniji Viessmann ističu brojne prednosti pirolitičkih kotlova i u odnosu na kotlove na pelet, o čemu više možete da saznate OVDE.

Na video klipu u nastavku pogledajte kako funkcioniše pirolitički koto i kako izgleda njegov plamen:

Najčešća pitanja kada su pirolitički kotlovi u pitanju:

Na koji energent on radi?

Pirolitički kotao koristi cepanice suvog drveta, dimenzija do 80cm.

Zašto se zove pirolitički kotao?

Pirolitički kotao se zove zbog samog procesa sagorevanja drveta u kotlu – sagorevanje drveta se odvija putem pirolize tj. gasifikacije drveta. Žarenjem se drvo pretvara u gas u gornjem ložištu kotla, odakle se gas odvodi u donje ložiste gde u potpunosti sagoreva.

Da li pirolitički kotao može da radi efikasno i kad je napolju temperatura ispod nule?

Naravno. Pirolitički kotao može da radi i na ekstremo niskim spoljašnjim temperaturama od -40°C.

Da li pirolitički kotao može da radi samo na podnom grejanju ili može i na radijatorima?

Pirolitički kotao Vaš dom veoma efikasno i greje i uz pomoć radijatora i putem podnog grejanja.

Koja je temperatura vode koju pirolitički kotao moze da zagreje?

Ovaj kotao može da zagreje vodu u sistemu grejanja i do 95 stepeni Celzijusa. Međutim, retki su slučajevi u praksi da je voda ovako visoke temperature zaista i potrebna za grejanje doma. U svakom slučaju, kotao „sam odlučuje“ kako će raditi, u zavisnosti koliko je toplotne energije potrebno.

Kakva treba da bude izolacija kuće?

Kao i kod svakog grejanja, poželjno je da objekat bude što bolje izolovan. Dakle, što je kuća bolje izolovana – sistem je efikasniji. Ali praksa kaže da je svaka kuća priča za sebe.

Da li je pirolitički kotao zahtevan po pitanju montaže i posebnih uslova po postavljanju?

Ne. Ovaj uređaj nema nikakvih posebnih zahteva za postavljanje i može da se postavi skoro na svakom mestu. Montaža celokupnog sistema je izuzetno jednostavna i može da se uz dobru ekipu obavi za 1 do 2 dana.

Da li pirolitički kotao može da greje sanitarnu vodu?

Pirolitički kotao može da greje sanitarnu vodu u akumulacionom bojleru, preko grejne spirale (izmenjivača toplote) bojlera.

Kada se ovaj sistem najbrže otplati?

Sistem će se najbrže otplatiti ukoliko zamenjuje sistem grejanja na struju, lož ulje, ugalj i neefikasne sisteme grejanja na drva.

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Sve o grejanju na pelet