Tema

Krečenje – Lako, može svako

Jedan od najpristupačnijih načina da napravite očigledne promene u stanu, ili da ga „podmladite“, je krečenje. Cena krečenja kod profesionalaca može mnogo da varira. Srećom, to je i jedan od poslova koji uz malo truda i pažnje možete i sami da obavite, pa tako uštedite nešto novca.

Potrebni su uglavnom samo dobra volja i strpljenje, a mi vam ovde prenosimo i nekoliko korisnih saveta kako bi vaš stan „iz prve“ izgledao kao da ga je krečio profesionalac, a da cena krečenja bude minimalna. Kod dobro održavanih stanova po pravilu ima i najmanje posla.

PROČITAJTE JOŠ:

Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – šta odabrati?

Kako zid tamne boje prekrečiti u belo

Zapušteni stanovi sa zamašćenim zidovima prepunim oštećenja često za neiskusnog radnika mogu da budu nesavladiva prepreka. Dobro osmotrite situaciju i razmislite čega imate više, slobodnog vremena ili novca.

Organizacija, organizacija…

Ako krečite ceo stan, potrebno je da dobro isplanirate ceo posao. Po pravilu se kreči soba po soba i trudite se da kompletan posao bude lokalizovan uvek samo na jednu prostoriju. Ako se posao „raširi“ po celom stanu, nastaje haos. Prvo je potrebno osloboditi sve zidove, a to se najlakše čini pomicanjem nameštaja ka sredini prostorije.

Ako postoje neke komode sa fiokama, okrenite ih još pre početka radova tako da budu dostupne za otvaranje. Kada se nameštaj skoncentriše na sredini sobe prolaz pored zidova je komotan, a sam nameštaj je lakše prekriti kada su svi elementi na jednom mestu. U tu svrhu dobro može da posluži najlon, ili neki stari čaršafi ukoliko ih imate.

Obratite pažnju, rastojanje od zida pa do pomerenog nameštaja mora da bude dovoljno ne samo za vaš prolazak, već i za razmahivanje drškom valjka za krečenje. Probajte pre početka „na suvo“ da li možete valjkom da priđete svim delovima prostorije. Krečenje uvek počinje od plafona, pa stoga proverite da li od nagomilanih stvari možete da dosegnete sve delove plafona.

Dobro je da to sve bude pripremljeno pre početka. Ako pripremne radnje počnete da obavljate kada krečenje već počne, pravićete nepotrebne pauze, valjak i četke će da se suše, i eto problema.

Dobra priprema je pola posla

Količina posla ne zavisi samo od kvadrature, jer lakše je prekrečiti 20 kvadrata ravnog zida, nego se izboriti sa desetak kvadrata prepunih detalja, ivica, ćoškova… Razlog je taj što najveći deo posla zapravo otpada na pripremu. Autolakireri obično kažu da je kvalitetna proprema za farbanje 80 odsto posla, isto važi i za krečenje.

Podovi mogu da se zaštite najlonima ili starim novinama, uz obavezno preklapanje, ali u tu svrhu je mnogo efikasniji urolani tanki najlon sa već postavljenom samolepljivom trakom. On se jednostavno odmotava po podu, a traka se lepi na lajsnu parketa, tik uz ivicu zida. Po završetku radova, kada ovaj najlon uklonite, desiće se čudo, jer iza vas će ostati besprekorno čista prostorija.

Štokove vrata i prozora takođe treba da zaštitite lepljivom trakom. Obratite pažnju na detalje! Utičnice i prekidače za svetlo koji se nalaze na vidnom mestu skinite. Ne morate skroz, samo skinite plastičnu masku, koju ćete posle krečenja da vratite na mesto. To je mnogo pedantnije rešenje nego da prekidač oblepite samolepljivom trakom.

Ako prekidač oblepite trakom, prilikom krečenja oko ivice prekidača može da dođe do nakupljanja viška boje. Ako maske prekidača nema, potezi četkom će biti u kontinuitetu, a rezultat savršen. One manje vidljive utičnice ne morate da skidate, njih možete da zaštitite trakom.

Popravite oštećenja na zidovima

Kada je jedini cilj krečenja osveženje ili promena boje, posla ima manje. Ipak, često je potrebno popraviti brojna oštećenja. Rupe i neravnine na zidovima se izravnavaju gletovanjem, a to je deo kod kojeg većina molera početnika odustaje i angažuje profesionalce. Ako je potrebno gletovanje kompletnih zidova, pitanje je da li je to izvodljivo.

Za kvalitetno gletovanje treba dobro „utrenirana“ ruka, u protivnom rezultati neće biti ni izbliza dobri. Ali, popravljanje manjih oštećenja je već lakši posao. Zamešajte glet masu prema uputstvu na pakovanju. Manja količina može da se zameša i ručno, a za veće količine koristi se mešač koji se postavlja na glavu ručne električne bušilice. Ako piše da se po pravljenju smese sačeka 15 minuta, učinite tako, jer je to vreme koje je potrebno da bi se stvorila odgovarajuća konzistencija.

Pre početka rada, smesa se još jednom promeša. Previše retka glet masa nije dobra, jer će deblji sloj pod dejstvom gravitacije cureti i deformisati se. Po završetku gletovanja potrebno je površine ošmirglati finijom šmirglom, kako bi se uklonile sitne nepravilnosti i tragovi od ivice gletarice.

Bez alata nema zanata

Za samo krečenje će vam u principu trebati jedan veliki valjak, jedan mali i četka. To je sve, sa više alata ćete samo biti u problemu, jer ćete imati više toga da čistite po završetku radova.

Tokom samog rada, ako imate previše četaka i valjaka, boja će se na njima sušiti, što nikako nije dobro. Ako pravite pauzu za ručak na primer, neka valjak ostane potopljen u boji, a preko kante stavite celofan koji se koristi za zamrzivač, kako se boja ne bi sušila. Isto važi i za mali valjak i četku u posudi sa bojom.

Alat perete tek kada završavate posao za taj dan. Ako ste u mogućnosti, pranje obavite napolju, a ako ne, valjak možete da operete u kadi. Koristite dosta vode i temeljno ga isperite kako sutra ne bi bio skoren. Pri kupovini alata ne morate da kupite baš najjeftinije proizvode. Nisu u pitanju skupi alati, a poslednje šta želite je da stalno sa zida skidate dlake od nekvalitetne četke i ta mesta popravljate.

Nema mesta panici

Krečenje uvek treba počinjati od plafona, a na zidove pređite tek kada je plafon gotov. Kad prvi put zakotrljate valjak, neće se desiti ništa što bi moglo da vam se dopadne. Prvi sloj će biti apsolutno grozan. Sve će biti šareno, flekavo, ali – ne paničite. Prvi sloj boje je uvek takav, pogotovo dok se dobro ne osuši.

Takođe, posebno je veliki izazov na primer krečenje bordo ili plavog zida u belu boju, ali sve je to moguće. Kada se boja dobro osuši i kada zidove prefarbate drugi put, već će vam biti malo lakše, jer će boja početi da se ujednačava. Trudite se da što veću površinu prekrečite velikim valjkom. Mali valjak koristite za prostor oko prekidača za struju, kao i iza radijatora, a četkom „izvlačite“ linije oko prozora i vrata. Vremenom ćete već sami proceniti sa koliko boje u valjku postižete najbolje rezultate, odnosno koliko je potrebno da valjak ocedite.

U bankarskim reklamama za keš kredite kada nasmejani ljudi sredjuju svoj stan, potezi valjkom po zidovima obično idu na sve strane, levo desno gore dole. Boja pršti na sve strane i svi se smeju… U stvarnosti je procedura uvek drugačija nego na filmu i reklamama, izuzev prskanja, koje je prisutno. Prvo se malim valjkom horizontalno izvuče na zidu pruga tik ispod plafona i isto tako u dnu, iznad lajsne parketa. Onda se vertikalnim pokretima velikim valjkom kreči ceo zid, po redu dok se ne napravi krug kroz celu sobu. Naravno, pre toga ste završili krečenje plafona.

NOVOKomercijalna Vozila – Najčitaniji portal namenjen profesionalnim vozačima

Ako želite da recimo plafon bude beo, a zidovi u boji, estetski će biti najefektnije da i zid pre spoja sa plafonom bude beo, oko tri centimetra. Tako ćete izvući savršeno ravan prelaz, lakše nego da je spoj dve boje u samom ćošku. Za izvlačenje savršene linije prelaza se naravno služite lepljivom trakom.

Izbor boje

Najlakše je raditi sa belom bojom. Naknadne popravke su tada najjednostavnije, propusti su manje vidljivi. Ako se odlučite da priču malo zašarenite, dobro razmislite šta i kako želite da učinite. Tamne boje „proždiru“ svetlost u sobi, mada jedan zid u tamnijoj nijansi može da bude veoma efektan. Postoji opcija da sami, dodavanjem pigmenata beloj boji, kreirate neku dopadljivu nijansu, ali dobro proračunajte da te boje koju zamešate imate dovoljno za ceo posao.

Šanse da opet napravite istu nijansu su ravne nuli, pogotovo ako želite da popravite grešku na zidu. Eventualno možete da novom bojom okrečite drugi zid, ili zid u drugoj sobi. Druga opcija je da vam u radnji elektronski zamešaju boju koju odaberete u paleti. To je mnogo precizniji način, ali takođe izbegavajte da sa naknadno dokupljenom bojom popravljate detalje na već okrečenom zidu.

Kad odabirate boju iz palete, i kolebate se na primer između svetlije ili tamnije plave, odaberite uvek svetliju nijansu. Kada se nanese po celom zidu, boja izgleda potpuno drugačije od one markice u paleti površine dva kvadratna centimetra.

Pročitajte još:

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate