Tema

Ovo su najčešće greške prilikom postavljanja parketa

Zanemarivanje sitnica prlikom ugradnje može da ima veliki uticaj na vek trajanja parketa. Cena parketa nije garancija kvaliteta, jer čak ni naskuplji parket neće imati dug vek trajanja ako nije kvalitetno postavljen

Parket je poznat kao jedna od najkvalitetnijih i najomiljenijih unutrašnjih podnih obloga. Ukoliko je postavljen kako treba, uz održavanje parket ima životni vek koji se meri decenijama. Parket je u poređenju sa praktično svim drugim podnim oblogama specifičan po tome što ga je moguće više puta osvežavati.

Naime, parket posle dugog niza godina eksploatacije je moguće hoblovati i ponovo lakirati ili zaštititi nekim drugim premazom, čime mu se životni vek produžava, uz onaj specifičan rustičan izgled koji druge podne obloge mogu samo da oponašaju.
Sve ovo navedeno važi samo ako se pridržavate nekih osnovnih pravila kada je postavljanje parketa u pitanju.

Čak ni najkvalitetniji i najskuplji parket neće moći da ima dug vek ako nije adekvatno ugrađen. Ovo su neke od najčešćih grešaka prilikom postavljanja parketa:

Neravna podloga

Većina grešaka prilikom ugradnje parketa vezana je za kvalitet podloge, a parket je posebno osetljiv na neravnu podlogu. Neke druge podne obloge, kao na primer keramičke pločice, mogu donekle promenom debljine sloja lepka da kompenzuju manje neravnine, ali ne i parket.

Ukoliko postoje neravnine, lamele parketa će se ponašati kao da se nalaze na klackalici, i tokom godina upotrebe neminovno dolazi do isklimavanja lamela parketa. Tada parket počinje da pucketa i škripi, a lamele se razdvajaju.

PROČITAJTE JOŠ:

Kada se popravka starog parketa isplati, a kada ne

Poliuretanski ili lak za parket na vodenoj bazi – Prednosti i mane

Pre ugradnje je stoga neophodno uveriti se da je podloga savršeno ravna i po potrebi izvršiti njenu nivelaciju. Danas se u ponudi velikog broja proizvođača nalazi ogromna ponuda masa i sredstava za brzu i efikasnu nivelaciju podloge. Od toga zavisi da li će parket da traje nekoliko godina ili nekoliko decenija.

Neadekvatna priprema podloge

Pre postavljanja parketa podlogu je potrebno detaljno očistiti. Ako je uklonjen stari parket, neophodno je da se očiste svi tragovi starog lepka. A ako je u pitanju stara betonska podloga koja je pre toga korišćena i zaprljana, neophodno je detaljno usisavanje kako bi se uklonila sva prašina koja smanjuje vezivno svojstvo lepka.

Takođe, zavisno od toga koji lepak se koristi za postavljanje parketa, neophodno je premazivanje podloge prajmerom. Na taj način se obezbeđuje bolje vezivanje. Sve ove sitnice prave veliku razliku i od njih zavisi kvalitet radova. Parket je skupa podna obloga, pa su sve naknadne intervencije komplikovane i skupe.

Ignorisanje vlage

Drvo i vlaga su termini koji često ne idu zajedno. Parket je podna obloga koja je najosetljivija na dejstvo vlage. Ukoliko na podlozi postoji nerešiv problem kada je pojava vlage u pitanju, treba odustati od ugradnje parketa i opredeliti se za neku drugu podnu oblogu koja bolje podnosi vlagu.

Ukoliko je problem vlage rešiv, treba se posavetovati sa stručnjacima kako da se ona najefikasnije zaustavi, jer to je jedan od preduslova za dug vek parketa.

PROČITAJTE JOŠ:

Koji parket odabrati – Hrast, bukva, jasen ili javor?

Podno grejanje i parket – Sve što treba da znate

Takođe, ukoliko je u pitanju tek izlivena samonivelišuća podloga, potrebno je sačekati da se ona dobro osuši kako vlaga ne bi ostala “zarobljena” ispod lepka i parketa. Vreme potpunog sušenja podloge zavisi od mnogo faktora, kao što su vrsta nivelišuće mase, njena debljina, temperatura vazduha, vlažnost vazduha…

“Privikavanje” parketa na mikroklimu

Možda nije presudno kao prethodno navedene stavke, ali je takođe značajno adaptirati parket na prostoriju u kojoj će se naći. Naime, ako je parket tokom leta dugo bio u skladištu koje je suvo i sa povišenom temperaturom, potrebno je parket “privići” na klimu prostorije u kojoj će biti ugrađen.

Drvo je prirodan materijal i adaptira se uslovima u kojima se nalazi. Sasvim je izvesno da temperatura i vlažnost vazduha nisu isti na mestu ugradnje i skladištenja. Stoga je poželjno da parket u prostoriji u kojoj će da bude ugrađen odstoji minimum 48 časova. Poželjno je da se paketi raspakuju kako bi sve lamele imale kontakt sa novim okruženjem.

Foto: Freepik