Tema

Šta su LVT podovi i da li su bolje rešenje od laminata?

Koje su osnovne prednosti LVT podnih obloga u odnosu na laminat? Da li je cena jedini nedostatak LVT-a u poređenju sa laminatom? Koja podna obloga se lakše postavlja, a koja bolje podnosi vlagu? Zbog čega je LVT bolje rešenje od laminata kada je komfor u pitanju? Zbog čega je kod postavke LVT podnih obloga važna priprema košuljice

LVT podovi su dugo prisutni u komercijalnim porostorima, ali tek poslednjih desetak godina postaju popularni i u privatnim objektima. Tome je doprinela uglavnom sve bogatija ponuda tekstura, tako da pored nepreglednog broja boja, danas postoje LVT podovi koje je teško na prvi pogled razlikovati od drveta ili prirodnog kamena.

PROČITAJTE JOŠ:

Linoleum ili vinil – Slični, ali u osnovi potpuno različiti

Ovo je pet najčešćih zabluda o podovima od laminata

Šta su zaprao LVT podovi? Oznaka LVT je skraćenica od “Luxury Vinyl Tiles”, odnosno LVT je zapravo kvalitetnija i skuplja vrsta standardnih vinil podova. Zbog nekih svojih karakteristika i načina postavljanja, LVT se nameće kao idealna zamena za laminat. Ipak postoje i neke razlike između ove dve vrste podnih obloga pa jedno od ova dva rešenja se ponekad nameće kao bolja opcija.

Kako se postavljaju LVT podne obloge

LVT podne obloge se prodaju u pločama koje se mogu slagati “na klik” ili lepljenjem. Lepljenje se preporučuje iskusnim instalaterima, dok je postavka LVT-a klik sistemom pogodna i za spretnije hobiste i uradi sam entuzijaste.

To je jedna od sličnosti sa laminatom, jer obe podloge mogu da se postavljaju jednostavnim polaganjem bez lepka, tako da su greške uglavnom “bezbolne” i moguće je početi ispočetka, ukoliko nešto nije krenulo kako treba.

Naglasimo da je LVT u blagoj prednosti u odnosu na laminat kada je “uradi sam” režija u pitanju, jer se ploče lakše obrađuju, seku i ukrajaju.

LVT zahteva savršenu podlogu

Za razliku od laminata, vinil zahteva idelanu podlogu za postavljanje. Površina na koju se LVT table postavljaju mora da bude suva, potpuno ravna i očišćena. LVT podne obloge će se vremenom formirati prema podlozi, tako da će se sitne nepravilnosti brzo ocrtati na njima.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako pravilno održavati pod od vinila

Održavanje i čišćenje poda od plute

Tepisoni (itisoni) – Sve što treba da znate

Stoga, ukoliko LVT ploče postavljte preko starih pločica koje imaju široke u duboke fugne, potrebno je prvo njihovo poravnavanje, kako se kasnije ne bi ocrtale po površini LVT-a. Laminat ima bolju sposobnost tolerisanja sitnih nepravilnosti, jer table laminata, posebno kvalitetnijih laminata, imaju čvrstinu i krutost koja kompenzuje sitne neravnine.

Ipak, treba naglasiti da laminat zahteva ravnu površinu u smislu da ne toleriše ulegnuća, jer će na takvim mestima laminat da se ugiba, a samim tim vremenom isklima i da se ploče između sebe razdvoje.

LVT podne obloge su skuplja opcija od laminata

Ne treba zanemariti i ekonomski momenat. LVT podne obloge su u proseku skuplje od laminata. Naravno, to važi ukoliko se greda okvirno isti nivo kvaiteta. Naiime, i laminat i LVT podne obloge danas nudi veliki broj proizvođača, u najrazličitijim dezenima i novoima kvaliteta,  pa su oscilacije moguće. Ipak, LVT podle obloge cenom mogu da idu i više od 30 evra po kvadratnom metru.

Komfor i opcije dizajna su na strani LVT-a

Pored toga što je veoma izdržljiva podna obloga, LVT pruža i visok komfor. Naime, na dodir LVT je znatno prijatniji i nije hladan poput laminata, pa se nameće kao idealno rešenje za dečije i spavaće sobe.

LVT kao verna kopija prirodnog kamena

Ono što mnoge u salonima podnih obloga privuče kod LVT-a su opcije dizajna. Za razliku od  laminata, LVT ima bogatiju ponudu različitih dezena, a jedna od brojnih opcija je i imitacija prirodnog kamena, koju je na prvi poged teško razlikovati od pravog kamena.

Koja podna obloga je izdržljivija, laminat ili LVT?

Po pitanju otpornosti, i jedna i druga podla obloga imaju prednosti nedostataka. LVT je izrađen na bazi PVC-a, bez drveta u svom sastavu, tako da je znatno otporniji na dejstvo vlage. Laminat, izuzev posebnih vrsta laminata, zaostaje po tom pitanju za LVT-om.

PROČITAJTE JOŠ: Laminat u kupatilu? Ko kaže da nije moguće?

S druge strane, LVT, iako otporan na habanje, slabije od laminata podnosi tačkasta opterećenja. Noge od stolica je potrebno prelepiti filcanim flekicama. Pritom se naglašava upravo filc, koji klizi po površino LVT-a, a ne guma, koja može da ga ošteti.

Takođe, LVT lošije podnosi točkiće, pa je laminat možda bolji izbor za kancelarije, pune stolica i ormarića sa točkićima. Treba naglasiti i to da će žar od opuška cigarete lakše oštetiti vinil nego laminat.

Foto: Tarkett