Lifestyle

Pluta i drvo kao zamena za tradicionalne materijale

Studio Moontower iz Teksasa nedavno je predstavio unikatnu kreacju nazvanu Cross Cabin. U pitanju je ekološki osmišljen i izveden objekat, što samo po ne bi bilo posebna vest da nisu primenjena neka zaista neobična rešenja

Po rečima Grega Esperance, suosnivača Moontower-a, u pitanju je projekat koji u ovom trenutku nema kapacitet da promeni standarde građevinske industrije kada su ovakvi objekti u pitanju. Štaviše, sama održivost ovakvog principa gradnje je upitna. Više je reč o svojevrsnom eksperimentu koji tek istražuje neka potpuno nova polja.

PROČITAJTE JOŠ:

Plutajuća kuća od bambusa kao rešenje za klimatske promene

Od plute se ne prave samo zapušači

Jedna od ideja je bila oslanjanje na potpuno prirodne materijale, ali ne samo kada je u pitanju završen objekat, već i kompletan proces gradnje. Ideja je bila da od projekta na papiru, preko kompletnog procesa gradnje, pa do završenog objekta, proces bude oslobođen toksičnih produkata i zagađenja.

Kada su ovakvi projekti u pitanju veliko je pitanje koliko je to uspešno sprovedeno u delo, a gde se u celom procesu i lancu nabavki i proizvodnje materijala kriju enormne emisije ugljendioksida ili zagađenja, ali, kako god bilo, gotov proizvod je svakako interesantan.

Ono po čemu se ovaj objekat ističe je fasada pokrivena plutanim panelima. Teksas je podneblje koje je očigledno bilo pogodno za ovakav eksperiment, a konačni rezultat je vrlo interesantan.

Upotreba ovh prirodnih materijala je u potpunosti izbacila primenu materijala kao što su izolacije na bazi poliuretana ili mineralnih vuna, koji su ili toksični ili u proizvodnji iziskuju utrošak ogromne količine energije, a time i emisiju velike količine ugljndioksida u atmosferu.

Za razliki od spoljašnjosti obložene plutom, unutrašnjost se u potpunosti oslanja na drvo. U pitanju su drveni paneli i komponenete od lameliranog drveta, čime je smanjen utrošak materjala, a posebno je naglašeno da je proces lameliranja bio energetski minimalno zahtevan i potpuno netoksičan.

Kada se sagleda trud koji su tvorci ovog objekta uložili da prilikom gradnje umanje uticaj na prirodnu sredinu, poptuno je jasno zbog čega ovaj koncept nema održivost niti mogućnost masovnije primene. Ipak, ovakvi pionirski poduhvati su uvek dobrodošli, jer, po rečima kreatora, mogu da budu referenca za neke buduće velike projekte.

Foto: Casey Woods