Tema

Popularni materijali za izradu sudopere, a da nije INOX

Zbog čega je INOX najpopularniji materijal za izradu sudopera? Da li je cena jedini adut lima od nerđajućeg čelika? Koje su prednosti i mane granita? Koji granit je bolje rešenje – prirodni ili veštački. Koje su mane akrila i keramike, a zbog čega su bakar i mesing u klasi egzotičnih rešenja?

Najpopularniji materijal za izradu sudopera je lim od nerđajućeg čelika, popularno zvane INOX sudopere. Razlog popularnosti INOX-a za izradu sudopera je veoma jasan – odnos cena kvalitet je bez premca. Sudopere od INOX-a su među najpristupačnijim kada je cena u pitanju, a objektivno nemaju konkretne nedostatke, pogotovo ukoliko je se opredelite za neki od kvalitetnijih modela.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li su granitne sudopere zaista od granita i zašto nisu

Kerok (kerrock) radne površine – Sve prednosti i mane

Samo najjeftiniji modeli INOX sudopera bi mogli da budu upitnog kvaliteta jer su izrađeni od tankog čeličnog lima, ali svaki model malo boljeg kvaliteta ima samo prednosti u poređnju sa većinom drugih materijala.

Ipak, i pored toga, mnogi traže alternative, a obično je u pitanju želja da kuhinja izgleda drugačije ili modernije. Ukoliko i vi želite da se umesto standardne i uobičajene sudopere od nerđajućeg čelika opredelite za neko drugo rešenje, u nastavku možete da se upoznate sa prednostima i nedostacima sudopera od drugih materijala.

Granit (kompozit)

Svakako trenutno najpopularnija zamena za sandardne INOX sudopere su sudopere od granita. Na samom početku treba napomenuti – u 99 odsto slučajeva kada se priča o granitnim sudoperama, u pitanju nije pravi granit, odnosno prirodni kamen.

Granitne sudopere su uglavnom napravljene od kompozitnog materijala koji se dobija mešanjem kamenog praha sa vezivnim smolama. Na taj način se dobija materijal koji izgledom i mehaničkim osobinama podseća na prirodni kamen, ali u odnosu na njega ima određene prednosti.

Naime, vezivne smole kreiraju “zatvorenu” strukturu materijala čija površina nema sposobnost upijanja tečnosti, pa su stoga kompozitne granitne sudopere neuporedivo otpornije od prirodnog kamena na pojavu fleka.

Treba napomenuti da su granitne sudopere masivnije od onih izrađenih od INOX-a, što donekle transport i montažu čini kompleksnijim i zahtevnijim.

Kompozitne granitne sudopere dobro podnose visoke temperature, a veoma su otporne i na mehanička oštećenja. Tu se krije i jedan, uslovno rečeno, nedostatak. Naime, kada staklena čaša prilikom pranja padne na granit, koji je tvrd i masivan, velika verovatnoća je da će se polomiti. S druge strane, kada su u pitanju sudopere od inoxa, manje su šanse da dođe do lomljenja.

Granit (prirodni kamen)

Sudopere od prirodnog granita su neuporedivo ređe, nisu masovo rasporstranjene u prodaji, a za to postoje dobri razlozi. U pitanju su prestižni proizvodi namenjeni opremanju luksuznih objekata. Prirodni kamen je veoma skup, a visokoj ceni doprinosi i činjenica da je njegova obrada zahtevna.

Naime, kompozitne granitne sudopere se izlivaju od smese vezivnih smola i kamenog praha, pa se lakše dobijaju složeni oblici. Prirodni kamen je, s druge strane, daleko teže obrađivati.

Prednost prirodnog kamena je što je svaka sudopera zapravo unikatan proizvod. Nažalost, tu se spisak prednosti granita završava. Granitne sudopere su masivne, pa zahtevaju stabilan i čvrst oslonac. Ipak, kod ovako luksuznih proizvoda se to podrazumeva

Treba napomenuti da je prirodni kamen zahtevniji za održavnje od veštačkog. Naime, veštački kamen zahvaljujući smolama od kojih je izrađen ima zatvorene površinske pore, tako da ne upija tečnosti, pa se ni fleke ne zadržavaju.

Prirodni granit, pogotovo svetlije boje, je osetljiviji, pa je moguće zadržavanje fleka. Stoga se savetuje redovno čišćenje, kao i održavanje posebnim sredstvima, takozvanim “zatvaračima”. Ova sredstva zatvaraju površinske pore na granitu, tako da on postaje otporniji na pojavu fleka.

Keramika i porcelan

Keramika je takođe jedno od najskupljih rešenja, a idealna je ukoliko želite da kuhinji podarite rustičan izgled. Keramika je svima dobro poznat maeijal – izdržljiv, trajan, otporan na pojavu fleka i lako se održava. Ipak, treba napomenuti da se keramičke sudopere veoma masivne, pa zahtevaju sigurno mesto za montažu.

Ne treba napominjati da keramika nije preterano praktična kada je u pitanju pranje staklenog ili bilo kog drugog lomljivog posuđa. Svaki pad direktno na keramiku znači i lom. Kod inoxa to nije slučaj.

Sve navedeno za keramiku važi i za porcelan, koji je estetski još atraktivniji, ali i skuplji.

Bakar i mesing

Bakar i mesing su dva materijala koja su sličnih karakteristika, pa ih navodimo zajedno. Ipak, treba napomenuti da je u pitanju prilično egzotično rešenje koje opet u prvi plan stavlja estetiku, a ne kvalitet.

Naime, i bakar i mesing su metali koji vremenom formiranjem oksidnog sloja dobijaju karakterističnu patinu, što ovakvim sudoperama daje karakterističan rustičan izgled. Ipak, ni bakar ni mesing ni izbliza nemaju čvrstinu nerđajućeg čelika, pa usled padova težeg posuđa mogu da se javljaju udubljnja, a lakše se stvaraju i ogrebotine.

Savetuje se održavanje redovnim pranjem sredstvom za pranje posuđa, ali bez upotrebe bilo kakvih abrazivnih sredstava. Kao jedna od prednosti bakra i mesinga navodi se trajno antibakterijsko svojstvo ovih metala, pa se ocenjuju kao dobro rešenje za kuhinju gde se zahtevaja visok nivo higijene. Ipak, ova prednost je više u domenu teorije, nego što u praksi ima efekta.

Akril

Akrilne sudopere su praktično i pristupačno rešenje. Nude se u velikom broju boja i oblika, ali ne treba smetnuti s uma da je akril vrsta plastike. To znači da akrilne sudopere ne podnose odlaganje vrelog pouđa, a prilikom održavanja se ne savetuje upotreba abrazivnih sredstava jer na taj način može da dođe do pojave ogrebotina.

Ogrebotine ne samo da narušavaju estetiku, već i dprinose lakšem zadržvanju nečistoća, pa je održavanje komplikovanije, a nivo higijene upitan.

Emajl

Emajlirane sudopere su zapravo sudopere napravljene od istog materijala od čega su najčešće napravljene kade. Dakle, u pitanju je čelični lim presvučen zaštitnim emajliranim filmom. Na sličan način se proizvodi i poduđe za kuvanje.

Emajl pruža odličnu zaštitu, otporan je da delovanje hemikalija, visoku temperaturu, lako se održava, nije podložan stvaranju ogrebotina. Ipak, većina je sa dobro znanim problemom upoznata – u slučaju jačehg udarca emajl se oštećuje. Kada se emajl ošteti čelični lim ostaje izložen, a nije u pitanju nerđajući ćelik, tako da dolazi do pojave korozije. Svakako su INOX sudopere pouzdanije i trajnije rešenje.

Zaključak

Kada se sve sabere i oduzme, jedini razlog da se umesto INOX-a opredelite za neki drugi materijal može da bude estetika. Objektivno, nijedan drugi materijal ne može da parira nerđajućem čeliku kada su trajnost, održavanje i kvalitet u pitanju. Dovoljano je videti da su sve profesionalne kuhinje po restoranima opremljene isključivo INOX sudoperama.

Odabir bilo kog drugog materijala obično znači dodatna ulaganja i neki kompromis, a da se objektivno ne dobije više po pitanju kvaliteta. Naravno, ukoliko želite da kuhinji podarite nešto drugačiji izgled, postoji ogroman izbor drugih materijala, a iz svega navedenog, lako možete da procenite šta je najbolje rešenje u vašem slučaju.

Foto: Olif, Kraus, Ruvati