Tema

Smanjite potrošnju peleta uz ove praktične savete

Potrošnja peleta za grejanje može da zavisi od mnogo faktora. Izbor kotla, njegova ugradnja, podešavanje za rad, redovno održavanje i godišnji servis, kvalitet peleta… Svaki detalj utiče na potrošnju peleta, a ona lako može da se snizi, pa da cena grejanja na kraju sezone bude znatno niža

Poslednjih godina sve je popularnije grejanje na drveni pelet. Cena grejanja je slična, a često i niža nego kod grejanja na drvo ili ugalj, a da je komfor neuporedivo viši i obim posla tokom grejne sezone takođe nemerljivo manji. Internet forumi su prepuni polemika po sistemu za i protiv grejanja na pelet, a jedno od najčešćih pitanja je kako smanjiti potrošnju peleta.

PROČITAJTE JOŠ:

Pravilno odzračivanje radijatora

Pravilno održavanje kotla na pelet

Naravno, one osnovne stvari se podrazumevaju – da je kuća dobro izolovana, da je stolarija kvalitetna, da su cevi centralnog grejanja u prostorijama koje se ne greju izolovane… o tome nećemo pisati, pažnju ćemo posvetiti tome kako sniziti potrošnju peleta konkretno kada je ovaj vid grejanja u pitanju.

Snaga kotla je od velikog uticaja na potrošnju

Prvo i osnovno je odabir kotla, za slučaj da ste tek planirali da pređete na ovaj vid grejanja. Jedna od čestih grešaka je kupovina kotla većeg nego što je potrebno za kvadraturu prostora koji će da se greje. Ako se kupili kotao na pelet od 35 kW da bi grejali 60 kvadratnih metara, to je slično kao i da svaki dan na posao idete terenskim SUV automobilom sa benzinskim motorom od 300 konjakih snaga. Možete da vodite računa, da vozite lagano, ali potrošnja će uvek biti oko 15 litara.

Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips

Jednostavno – uređaj nije dobro usklađen sa namenom. Veći kotao ima smisla uzimati samo ako u bliskoj budućnosti planirate proširenje kuće odnosno kvadrature koja će da se greje. Teorije kako je “broj veći kotao” bolje rešenje jer će da radi rasterećeno pa će lakše da greje i pouzdanije da radi, jednostavno nisu tačne.

Ukoliko ste već u situaciji da imate predimenzionisan kotao za kvadraturu koju grejete nije kraj sveta. Potrošnja može da se reguliše podešavanjem snage kotla. Zavisno od proizvođača postoje opcije P1, P2… Kako se ovo podešava na vašem kotlu konkretno, možete da pronađete u upotstvu za upotrebu, a time može da se se pozabavi i ovlašćeni serviser, na primer tokom godišnjeg čišćenja kotla, što je preporučljivo raditi.

Savet iskusnog servisera je neprocenjiv

Inače, savet svih stručnih majstora je da se uvek obratite serviseru koji se razume konkretno u vaš kotao. Opet je priča ista kao i za automobil – neke osnovne stvari, kao što je promena motornog ulja, može svaki majstor da obavi na svakom automobilu. Ali da se prekontroliše rad elektronike motora ili obave neka specifična podešavanja, time mora da se pozabavi neko ko ima iskustva konkretno sa tom markom automobila.

NOVOKomercijalna Vozila – Najčitaniji portal namenjen profesionalnim vozačima

Dakle, za sva setovanja kotla na pelet je najbolje da se obratite ovlašćenom serviseru koji tačno zna šta treba da se uradi. “Komšija Mile koji se u sve razume” će u principu moći da učini isto koliko i vi, a velika je šansa da nešto i pokvari. Kakve su šanse da “komšija Mile” zna da bi možda trebalo postaviti mešni ventil, pravilno ga podestiti, pa da problemi budu rešeni? Nikakve.

Pored odabira kvalitetnog kotla adekvatne snage na potrošnju peleta utiče i njegovo održavanje. Pomenuli smo da redovan i godišnji servis. Za redovno servisiranje se brine sam korisnik, a on se obavja, zavisno od intenziteta grejanja jednom dnevno ili par puta tokom nedelje.

Redovno čišćenje i održavanje doprinose smanjenju potrošnje

Najbolje je da pelet u spremnik dosipate kada je kotao već neko vreme ugašen. Tada posle punjenja spremnika možete da očistite i gorionik, jer nema vatre a gorionik je ohlađen. To je mesto gde pelet sagoreva, a nalazi se iza metalnih vratanaca obično sa staklenim prozorčićem. Gorionik je zapravo pepeljara puna rupica za prolaz vazduha u kojoj sagoreva pelet. Nju je potrebno izvaditi i očistiti od naslaga šljake, kako bi vazduh mogao lakše da cirkuliše, a pelet efikasnije sagoreva.

Što je gorionik čistiji, i potrošnja će biti manja. U ovoj komori se na dnu ispod gorionika nakuplja i pepeo od sagorevanja i njega treba očistiti kada se nakupi, ali ove naslage na potrošnju mogu da utiču samo ako se kotao baš zapusti. Deo povremenog održavanja je u pražnjenje druge komore za pepeo, koja se nalazi pored. Ona se prazni mnogo ređe, zavisno od kvaliteta peleta i intenziteta grejanja, nekoliko ili par puta tokom sezone.

Većina kotlova novije proizvodnje poseduje i sistem čišćenja izmenjivača toplote. Izmenjivač toplote su cevi kroz koje toplota vrelih gasova prelazi na vodu u kotlu. Na ovim cevima se vremenom nakuplja sloj čađi, tako da se više toplote “baca” kroz dimnjak nego što odlazi na grejanje vode.

Noviji kotlovi su opremljeni sistemom čišćenja. On se sastoji od specijalnih opruga unutar cevi. Povlačenjem poluge na kotlu uklanjaju se naslage nastale usled sagorevanja, pa je efikasnost kotla veća. Ovu polugu nekoliko puta treba povući gore-dole, može i dok kotao radi. Tu radnju ne treba vršiti svakodnevno, nema svrhe, već samo povremeno.

Pored redovnog servisiranja postoji i godišnji servis kotla. Kao i kada su vanredne intervencije u pitanju, i redovan servis je najbolje poveriti serviseru koji konkretno ima iskustva sa tim tipom kotla. Pored čišćenja koje ste vi obavili serviser će obaviti kontrolu i čišćenje mnogig drugih elemenata kao što je ventilator, ali i čišćenje samog izmenjivača toplote, kako bi kotao bio spreman za narednu sezonu, a koji je vama nedostupan.

Pažnju treba posvetiti i dimovodnim kanalima gde produkti sagorevanja iz kotla odlaze u dimnjak, a treba prekontrolisati i sam dimnjak. Ako je kotao dobro podešen, sistem dobro razveden i koristi se kvalitetan pelet, bićete iznenađeni kako malo nečistoća će biti za uklanjanje, pogotovo ako ste se prethodno grejali da drva ili ugalj.

Iskusan serviser će tokom godišnjeg pregleda kotla moći na pravi način da vas posavetuje kako da upravljate kotlom, jer svaka kuća I svaki sistem grejanja se zbog svojih specifičnosti razlikuje. Mnogo je bolje da vam serviser sa iskustvom kaže koja temperatura vode u kotlu je idealna, kako treba podesiti druge parametre, nego da odgovore tražite po forumima na internetu.

Ušteda na kvalitetu peleta se retko kada isplati

Na potrošnju svakako utiče i kvalitet peleta. O tome smo već pisali, pelet lošeg kvaliteta ima manju kalorijsku vrednost, pa je potrošnja logično veća, a obično je i njegova čistoća manja, pa je prljanje kotla veće, što sve utiče na pouzdanost rada kotla i njegovu potrošnju.

Ušteda od par desetina evra po toni kupovinom lošijeg peleta, obično za posledicu ima da se na kraju sezone za grejanje potroši više novca, što kroz veću potrošnju, što kroz vanredne intervencije na kotlu.

Zaključak je jasan – kotao treba da ugradi stručan majstor, ovlašćeni serviser treba da ove radove odobri i da kotao pusti u rad, a poželjno je i da ovlašćeni serviser jednom godišnje očisti i prekontroliše kotao. Kada svemu tome dodate u redovno održavanje tokom grejne sezone i upotrebu kvalitetnog peleta, postajete dobar kandidat da se dobro ogrejete uz minimalnu potrošnju, umasto da po forumima na internetu tražite rešenja vašeg problema.

Pročitajte još:

Sve o grejanju na pelet

Koliko je važan kvalitetan pelet i kako ga prepoznati

Pravilno odzračivanje radijatora

Pravilno održavanje kotla na pelet

Da li je usisivač za pepeo kod kotla na pelet neophodan?