Uradi sam

Pravilno održavanje krovnih prozora tokom zimskih meseci

Kako obezbediti da tokom zime, kada su kiša i sneg svakodnevna pojav, krovni prozor funkcioniše besprekorno, da i tada može nesmetano da se koristi, ali i da ne dolazi do prokišnjavanja

Dolazak zime naše domove stavlja pred mnogo izazova. Jedan od najizloženijih elemenata, kada su česta kiša i snežni nanosi u pitanju, su svakako krvni prozori. Ipak, ne treba smetnuti s uma da su svi krovni prozori projektovani i predviđeni da se nose sa ovim izazovima čak i na daleko nepovoljnijim klimatskim podnebljima od naših.

PROČITAJTE JOŠ:

Pripremite vrata i prozore za grejnu sezonu

Otkud vlaga u potkrovlju i kako je se rešiti

Stoga, nema mesta za brigu, a dovoljno je samo malo pripreme pred prve snežne padavine, pa da krovni prozori tokom cele zimske sezone budu potpuno funkcionalni.

Funkcionalnost krovnih prozora najviše zavisi od održavanja

Priprema krovnih prozora za zimske mesece je od ključnog značaja. Zapravo, u pitanju je samo redovno periodično održvanje koje je najbolje sprovoditi na jesen i na proleće. Za pravilno funkcionisanje krovnih prozora je od ključnog značaja prekontrolisati prohodnost svih odvodnih kanala sa spoljašnje strane.

PROČITAJTE JOŠ:

Kalcijum hlorid – Efikasan protiv leda, nežan prema betonu

Priprema automobila za zimu – šta proveriti, a šta ne

Kako smanjiti račun za struju?

U pitanju su žlebovi u limenim opšivkama koje povezuju sam okvir prozora sa krovnim pokrivačem, bilo da je to crep ili tegola. Tokom jeseni se u ovim kanalima nakuplja lišće, cvetovi biljaka kao i razne druge nečistoće. Njih nanosi voda spiranjem sa krovnog pokrivača.

Kod jako zapuštenih prozora ovi nanosi mogu da ometaju oticanje vode. Tada voda, posebno prilikom jačih padavina, ne može da otiče za to predviđenim kanaima, pa se preliva i “traži” druge alternativne pravce.

To obično za posledicu ima curenje u zoni oko prozora. Ovaj problem je mnogo veći nego što se naizgled čini, pogotovo zato što ga je lako preduprediti. Naime, ako je potkrovlje unutra obloženo gipsanim pločama, to može  da dovede do njihovog propadanja na pojedinim mestima, što iziskuje skupe popravke.

Još nepovoljnija situcija je ukoliko voda pronađe neku putanju koja se ne otkrije na vreme, pa dođe do natapanja izolacije. To je čest slučaj kada je kao izolacija upotrebljena kamena vina. Paropropusna folija može u početku da zadrži vodu, dovoljno dugo da ona stigne da natopi izolaciju, a to iziskuje još obimnije i skuplje popravke.

Dakle, najvažnije je pred kraj jesenjih dana, kada više nema toliko nečistoća biljnog porekla, prekontrolisati prostor oko krovnih prozora sa spoljašnje strane. To je najlakše obaviti, ukoliko je krovni prozor pristupačan, iz stambenog prostora, popevši se na stolicu ili manje merdevine. Izlazak na krov je bolje prepustiti profesionalcima.

Kako zaštititi krovni prozor od snega

Ove pripreme su jednako značajne ne samo kada su u pitanju kišne padavine, već i  kada je u pitanju sneg. Naime, kada sneg napada, ukoliko kišni kanali nisu čisti, problem se pogoršava, a od nagomilanog snega, pogotovo ako je temperatura ispod nule, nije moguće čišćenje.

Inače, ukoliko je krovni prozor adekvatno pripremljen sneg ne predstavlja nikakav problem. Potrebno je samo malo pažnje. Potrebno je da dok sneg pada krovni prozor bude potpuno zatvoren. Dakle, zadihtovan, a ne zatvoren u poziciju za ventilaciju, jer u tom slučaju može da dođe do nakupljanja snega, što otežava ili onemogućava njegovo zatvaranje.

Kada padavine prestanu, potrebno je sa krova, sa donje strane prozora i sa obe strane, odgurati sav nakupljeni sneg što dalje. To će omogućiti snegu nagomilanom na staklu  krovnog prozora da, usled toplote koja dolazi iz stambenog prostora, sklizne sa stakla. Tada čišćenje snega treba ponoviti.

Kod potkrovlja koja se greju sneg sa krova se, ma kako izolacija bila kvalitetna, brže otapa, pa je potrebno ukloniti što više snega ispod i oko prozora, jer se tako sprečava nagomilavanje leda na kritičnim mestima, što opet blokira oticanje vode koja dolazi iz zona gde je tempertura viša.

Sneg je najlakše odgurnuti starim džogerom ili starom ribaćom četkom sa drškom. Koristite predmete koji nisu oštri i ne mogu da naprave oštećenja na prozoru ili krovu.

Foto: Velux