Tema

Ovo je pet najčešćih zabluda o podovima od laminata

Može li laminat da se kombinuje sa podnim grejanjem? Mogu li da se poprave oštećenja na laminatu? Da li je laminat štetan po zdravlje ukućana? Koliko može da traje pod od laminata?

Kada su unutrašnje podne obloge u pitanju, jedno od najpopularnijih rešenja je laminat. Ovaj materijal se danas nudi u svim mogućim bojama, dezenima i nivoima kvaliteta. Veliki broj proizvođača i prodavaca u ponudi ima veliki broj tipova podloga od laminata razvrstanih po klasama kvaliteta i dizajnerskim rešenjima, da svako ko se odluči za ovaj tip podne obloge može da pronađe idealno rešenje.

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Naravno, klasičan parket je jednako popularan, a činjenica da se izrađuje od punog drveta i da je masivniji, često je razlog da se u kvalitet podologe od laminata sumnja. Iz pitanja koja nam stižu od čitalaca jasno su se iskristalisalo pet osnovnih predrasuda kada je laminat u pitanju:

Laminat ne može da se kombinuje sa podnim grejanjem

Ovo ne samo da je predrasuda kada je laminat u pitanju, čak je i nepravda na neki način, jer laminat je čak bolje rešenje od parketa kada je podno grejanje u pitanju. Klasičan parket nije idealno rešenje uz sisteme podnog grejanja. Previšen masivno drvo isuviše izoluje i sprečava protok energije, pa se uz podno grejanje koriste višeslojni tanji parketi, koji su ujedno otporni na rasušivanje i pucanje usled dodatnog izvora toplote odozdo.

Pročitajte još:

LVT, odnosno vinil podovi – Prednosti i mane

Koje su najbolje podne obloge uz podno grejanje

Kada su lamninati u pitanju, može se reći da su ovakvi podovi bolji izbor uz podno grejaje. Jedino što je potrebno je da kupite proizvod nekog od renimiranih proizvođača, kako bi imali potvrdu da je taj tip laminata predviđen za prodno grejanje. Laminat se postavlja na sistem podnog grejanja koji se ugrađuje u betonsku košuljicu, a obavezna je ugradnja laminata koji se postavlja po “klik” sistemu, odnosno plivajući ili suvomontažni. Na taj način je sprečeno toplotno naprezanje i razdvajanje lamela, jer su temperaturne dilatacije sa promenom temperature slobodne.

Na laminatu ne mogu da se poprave oštećenja

To jeste tačno, ali samo delimično. Naime, prednost parketa je ta što on po potrebi može da se ishobluje i ponovo prelakira, pa da sine kao da je nov. Laminat, s druge strane, ne može da se hobluje niti ošmirgla jer bi se na taj način skinuo površinski dekorativni sloj, i laminat bi bio trajno uništen. Ipak, manje popravke su moguće, a o tome više možete da saznate OVDE.

Naravno, ako ste od onih dobro organizovanih koji o svemu misle na vreme, uvek možete prilikom postavljanja laminata negde da ostavite nekoliko rezervnih tabli, koje, ukoliko se ukaže potreba, možete da postavite jednog dana na mesto oštećenih. Na kraju treba napomenuti – kvalitetno postavljen laminat je mnogo teže oštetiti nego parket, jer u pitanju je veoma izdržljiva podna obloga.

Laminat nije trajan kao parket, to je samo priveremeno rešenje

Nabolji i naskuplji kvalitetno postavljen parket je podna obloga koja može bez problema da služi generacijama i tu je on nesporno bolji od laminata. Problem je u tome što je takav parket neuporedivo skuplji od bilo kojeg poda od laminata. Ako se uporede podovi od parketa i laminata u približnoj cenovnoj kategoriji, laminat praktično po trajnosti nimalo ne zaostaje za parketom.

Ono što je veoma važno je da se pod od laminata postavi kako treba. Najvažnije je da je podloga na koju laminat treba da se postavi kvalitetna, kako bi pod bio stabilan, bez uleganja i mesta na kojima može da dođe do isklimavanja tabli. Kvalitetno postavljenen laminat je jednako trajan kao i parket, a pritom je osetno jeftiniji.

Laminat nije prirodan niti ekološki materijal, pa nije bezbedan po zdravlje

Parket je izrađen od punog drveta, a laminat nastaje procesom spajanja različitih slojeva materijala pod visokim pritiscima i temperaturama pri čemu se koriste različiti lepkovi. Dovoljno da se probudi sumnja da li je ovakva podna obloga dugorično gledano bezbedna po zdravlje. Često se pominje i formaldehid, što je velika antireklama za sve industrijske materijale na bazi drveta.

Upotreba formaldehida je, ipak, regulisana zakonom, pa se u skladu s tim laminat deli u tri klase: E1, E2 i E3. Klasa E1 je najkvalitetnija i ona ne sadrži nimalo formaldehida. Jedino što je važno je da kupujete proizvode renomiranih proizvođača koji vam za to što prodaju daju neku garanciju i deklaraciju. Pritom ne zaboravite – parket jeste od prirodnog drveta, ali sa na pod fiksira lepkom, pa se njegova površina lakira. Koliko je to “prirodno”?

Laminat proizvodi buku prilikom kretanja, pa nije pogodan za stanove

Dešava se da loše postavljen laminat proizvodi buku prilikom kretanja. Akustičan je, ugiba se, krcka, sve što padne na njega biva propraćeno jakim, a ne tupim prigušenim zvukom. To da li će laminat da proizvodi buku najmanje zavisi od njegovog kvaliteta. Istina, deblji laminat će po akaustici biti bliskiji parketu, a tanje table laminata će više da “zvone”.

Ipak, treba naglasiti da to da li će laminat da proizvodi buku najviše zavisi od kvaliteta njegovog postavljanja. Ukoliko je lamnat ugrađen kako treba, buka neće biti problem. Ipak, treba napomenuti, da akustički gledano laminat obično nije jednak parketu, ali daleko od toga da to može da predstavlja objektivan problem ni ukućanima, ali ni stanarima u stanu ispod vašeg.