Aktuelno

Transparentna opeka za noseće zidove koji propuštaju svetlost

Inovacija Švajcarske nacionalne laboratorije za nauku, materijale i tehnologiju EMPA, bi mogla da unese revoluciju u arhitekturu. Nova “Aerobrick” opeka na bazi silikatnih aerogelova ujedno obezgeđuje noseću i izolacionu ulogu, kao i transparentnost

Staklene prizme su odavno stekle popularnost u arhitekturi, sa prevashodnom namenom da obezbede više svetlosti. One, međutim, nisu pogodne za noseće zidove, a ne obezbeđuju ni adekvatnu termičku izolaciju. Tim Švajcarske nacionalne laboratorije za nauku, materijale i tehnologiju EMPA, razvija prozirnu opeku.

PROČITAJTE JOŠ:

Novi trend u građevinarstvu – Zgrade postaju mikro mreže

Silka Light – Inovativno sistemsko rešenje u borbi protiv buke

Ona se odlikuje i dobrim izolacionim svojstvima zahvaljujući aerogelu, a može se čak koristiti i za noseće zidove. Ovo omogućava izgradnju providnih zidova na potpuno novim pozicijama, koji smanjuju potrebu za veštačkim osvetljenjem unutar zgrade.

Silikatni aerogelovi su toplotnoizolacioni materijali visokih performansi koji postaju sve popularniji u građevinskom sektoru. Još 2017. godine, istraživač Empe Jannis Verneri i njegove kolege iz odeljenja za građevinske energetske materijale i komponente imali su ideju da integrišu izolacioni materijal direktno u građevinsku ciglu i predstavili su novu vrstu cigle ispunjene aerogelom, takozvanu „Aerobrick“ opeku.

Zahvaljujući odličnoj toplotnoj izolaciji, ova cigla redukuje troškove grejanja – bez potrebe za dodatnim izolacionim slojem koji se nanosi na zidove, a koji bi poništio njenu primarnu svrhu – transparentnost.

Potuno nova modularna komponenta zasnovana na “float staklu” i granulama aerogela od silicijum dioksida kombinuje oba svojstva – providna je i izolujuća, komercijalno nazvana “aerogel staklena cigla”.

Staklene cigle punjene prozirnim granulama aerogela omogućavaju izradu estetski prihvatljivih nosivih fasadnih elemenata koji omogućavaju ulazak značajne količine dnevne svetlosti.

Staklena cigla ima izmerenu toplotnu provodljivost od 53 mW/(m∙K) i čvrstoću na pritisak od skoro 45 MPa. Ovo je najveća izolaciona performansa od bilo koje cigle koja se nalazi u tehničkoj literaturi, a kamoli na tržištu.

Aerogel staklena cigla je pogodna za aplikacije u kojima postoje istovremeni zahtevi za visokom prodiranjem dnevne svetlosti, zaštitom od odsjaja i zaštitom privatnosti, kao što su kancelarije, biblioteke i muzeji.

Moguće aplikacije uključuju:
  • Prostorije koje ne bi trebalo da imaju liniju vidljivosti ka spolja, na primer iz razloga privatnosti, bezbednosti ili da bi se izbegle smetnje, ali bi ipak trebalo da dozvoljavaju difuznu dnevnu svetlost u unutrašnjost, kao što su biblioteke, galerije, muzeji, foajei, kancelarije, stepeništa, fiskulturne sale, višenamenske sale, stambene zgrade ili umetničke radionice
  • Mesta u koje treba uneti maksimalnu dnevnu svetlost i uštedeti prostor, kao što su gusto izgrađene urbane četvrti sa visokim zgradama i mnogim gradskim stanovima
  • Posebna primena je moguća kod takozvanih Trombeovih zidova, odnosno zidova koji propuštaju sunčevu svetlost kako bi se ostvarilo zahrevanje unutrašnjeg prostora.