Tema

Klizna sobna vrata – Prednosti i nedostaci na jednom mestu

Da li je cena jedini nedostatak kliznih vrata u odnosu na klasična vrata sa krilnim otvaranjem? Na koje načine klizna vrata mogu da uštede prostor u stanu? Zašto su klizna vrata idealno rešenje kod sistema suve gradnje prlikom naknadnih adaptacija

Klizna vrata su jedno od najpraktičnijih rešenja prilikom uređenja stana. Pored estetike, ističu se praktičnošću i funkcionalnošću. Ipak, često su i na meti kritika zbog nekih nedostataka u odnosu na klasična krilna sobna vrata, a jedan od razloga zbog čega ih mnogi u startu isključuju kao moguću opciju je cena.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da gipsani pregradni zid zadrži i buku

Da li su gips karton ploče zamena za klasično malterisanje

Cigla, Ytong blok ili gips karton ploče – Koji pregradni zid je pravo rešenje?

U nastavku navodimo neke od prednosti i neodstataka kliznih vrata, na osovu čega svako može da proceni da li je to rešenje adekvatno za određeni prostor:

Ovo su najznačajnije prednosti kliznih vrata:

Ušteda prostora je osnovni razlog da se umesto klasičnih krilnih vrata opredelite za klizna. Klizna vrata se pomeraju bočnim klizanjem, tako da ne “zalaze u polje”, odnosno nije potreban prostor u sobi za njihovo otvatanje. To je veoma praktično kada su u pitanju mali stanovi ili garsonjere, a naročito je praktično kada se u stanu pregrađivanjem neke veće prostorije pravi još jedna soba.

Nema razloga za sumnju u kvalitet, pod uslovom da se opredelite za kvalitetne proizvode. Naime, često se sumnja u pouzdanost kliznih vrata tokom dužeg niza godina aksploatacije, jer potencijalne popravke su ipak kompleksnije nego kod klasičnih vrata. Danas sisteme kliznih vrata nude mnogi proizvođači, od kojih mnogi na svoje proizvode daju garanciju od deset ili više godina, a sistemi su testirani na 100.000 ciklusa otvaranja i zatvaranja.

Mogućnost uklizavanja u zid je jedna od najvećih prednosti kliznih vrata. Ovo rešenje se posebno ističe kod naknadnih adaptacija u stanu i postavljanja novih zidova po sistemu suve grandje (gips-karton ploče). Tada je kasetu koja nosi sama vrata i sistem točkića, moguće integrosati unutar samog zida, čime se štedi dragoceni prostor.

Postoji mogućnost ugradnje kliznih vrata i na postojeći zid čvrste gradnje, tako što vrata ne uklizavaju u sam zid već klize pored samog zida. U tom slučaju potrebno je žrtvovati samo desetak centimetara prostora. Takođe i sama površina zida preko kojih klizaju vrata mora da bude oslobođena. Ipak i u tom slučaju u prostoriji se žrtvuje manje prostora nego kod klasičnih krilnih vrata.

Vrata “nestaju” u zidu, a pod je osobođen pragova i šina

Potuno odsustvo praga kao i šina na podu. Zavisno od proizvođača mehanizama kliznih vrata, na podu ne mora da postoji nikakav mehanizam, jer vrata klizaju na točkićima unutar mehanizma koji je smešten u gornjem delu, a koji nosi sama čelična kaseta koja se ugrađuje u zid.

Ovo su neki od nedostataka kliznih vrata

Cena, iako niža nego ranijih godina, jeste nedostatak kliznih vrata. Naime, ukoliko se opredelite za kvalitetnije rešenje nekog renomiranog proizvođača koji za svoj proizvod daje višegodišnju garanciju, to svakako više košta od stndardnih krilnih vrata. A kada se opredelite za klizna vrata koja su integrisana u zid, potrebno je kvalitetno rešenje, jer su nakndne popravke dosta komplikovane.

Koliko može da košta ugradnja kliznih vrata zavisi od mnogo faktora, a cena može drastično da varira. Cena ugradnje zavisi od kvaliteta kliznog mehanizma, kvaliteta samih vrata, ali i od samih građevinskih radova koji su često deo same ugradnje.

Lošija zvučna izolacija je još kedan od nedostataka. Ipak, u pitanju su nijanse. Treba napomenuti da danas postoje mnoga dopunska rešenja poput sistema dihtovanja koja obezbeđuju značajna poboljšanja kada je zvučna izolacija u putaju.

Takođe, treba napomenuti da često nije problem u samim vratima. Naime, klizna vrata se obično ugrađuju na suvomontažne pregradne zidove, koji sami po sebi možda nemaju zvučno-izolujuća svojstva kao sistemi čvrste gradnje, pa se prenos buke u prostoriju pripisuje vratima.

Foto: Eclisse