Tema

Kako postati kupac-proizvođač električne energije

Sve o proceduri, korak po korak, do sticanja statusa kupca-proizvođača električne enegije, popularno – prozjumer (eng. prosumer). Koja je dokumentacija potrebna, kako se podnosi zahtev, da li su potrebne i kakve dozvole

NOVO: Pojednostavljena procedura za kupce-proizvođače električne energije

U Nemačkoj je samo u priodu od februara 2019. do januara 2020. godine broj kupaca-proizvođača električne enrgije porastao za 100.000. Očekuje se da će na porast privatnih proizvođača električne energije iz sunčeve energije u Srbiji u narednom periodu znatno uticati nedano potpisani sporazum o sprovođenju projekta “Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji”, čija je vrednost 1,5 miliona evra.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako do subvencija za ugradnju solarnih panela

Koje su vrste i koliko košta ugradnja solarnih panela

Suština je da postavljanjem solarnih panela domaćinstvo postaje istovremeno potrošač i proizvođač električne energije. Kada vaši solarni paneli proizvode više električne energije nego što u tom trenutku trošite, višak se vraća u distributivni sistem, a vaš se račun na kraju meseca za toliko umanjuje.

Da bi mogli da konkurišete kod EPS-a za status kupca-proizvođača električne energije, prvo je potrebno da pronađete licenciranog inženjera, odnosno firmu, koja se bavi ugradnjom solarnih panela, a koja vam po završetku radova izdaje tehničku dokumentaciju i potvrdu da je sve izvedeno po propisima.

Sledeći korak je zamena postojećeg električnog broila, odnosno mernog mesta, koje će  imati funkciju preuzimaja i predaje električne enrgije. Ugradnjom dvosmernog brojila na kraju svakog meseca je moguće očitati razliku u proizvedenoj i potrošenoj električnoj energiji. Troškovi ovh radova idu na teret domaćinstva.

Kada se ispune ovi tehnički uslovi, sklapa se ugovor sa Elektrodistribucijom Srbije. Ovim ugovorom domaćinstvo postaje kupac-proizvođač električne energije. Kupac-proizvođač se obavezuje da će preuzimati električnu energiju iz distributivnog sistema, a viškove struje koje proizvedu solarni paneli predavati u mrežu.

Iznos energije koja je višak, odnosno energija koja je isporučena u distributivni sistem u toku jednog meseca, prebacuje se za naredni obračunski period. Potom se za taj iznos na sledećem računu umanjuje količina utrošenih kilovat sati u tom periodu.

Iz Ministarstva rudarstva i energetike poručuju da više nisu potrebni uslovi za priključenje, rešenje o priključenju, elaborat i probni rad i drugi uslovi koji su bili u njihovoj nadležnosti. Ono što je takođe veoma značajno, kroz inicirane izmene propisa u nadležnosti Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, građani su oslobođeni i obaveze izrade idejnog rešenja, lokacijskih uslova, rešenja o građevinskoj dozvoli.

Građani su u obavezi da prilože sledeću dokumentaciju:
  • fotokopiju lične karte ili očitanu ličnu kartu podnosioca zahteva;
  • rešenje o utvrđivanju poreza na imovinu;
  • fotokopiju računa za utrošenu električnu energiju za stambeni objekat za koji se konkuriše za poslednji mesec, radi dokaza o postojanju priključka na distributivni sistem;
  • predmer i predračun/profaktura za opremu sa ugradnjom izdata od privrednog subjekta sa liste direktnih korisnika koju je objavilo/la Grad/Opština;
  • fotokopija lične karte ili očitana lična karta za sva fizička lica koja žive u porodičnoj kući ili stanu za koji se podnosi prijava.

Detaljnije informacije pronađite na sajtu EPS-a na sledećem LINKU