Uradi sam

Voda iz slavine ima slab pritisak – Šta su uzroci i kako ih otkloniti

Zašto voda iz jedne od slavina teče slabije? Kako da znate da li kvar možete sami da popravite ili je potrebno da zovete vodoinstalatera? Kako da utvrdite da li je problem u EK ventilu u zidu ili u samoj slavini? Kada sigurnosni ventil bojlera pravi probleme i kako ih rešiti?

Sigurno vam se dešavalo da slavina kada je otvorite ima slabiji pritisak. Uzroci mogu da budu različiti, a često problem možete da otklonite i samostalno bez intervencije vodoinstalatera

Prvo što treba je da utvrdite gde bi mogao da se javi problem. Proverite sa susedima da li je i kod njih pritisak vode slabiji, ako jeste, najverovatnije nije lokalni problem sa pritiskom, što će sam vodovod najverovatnije da reši.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako sami da odgušite zapušen slivnik

Kako ukloniti kamenac iz bojlera

Kako eliminisati neprijatne mirise iz sudopere

Ukoliko je u drugim stanovima pritisak vode kako treba, a samo kod vas nije, problem bi mogao da bude u glavnom ventilu. To je ventil koji potpuno zatvara dotok vode do vaše stambene jedinice. Naravno prvo treba proveriti da možda nije zatvoren nepažnjom ili usled dečije igre.

Ako je problem u glavnom ventilu, zovite vodoinstalatera

Ukoliko je glavni ventil otvoren, a pritisak vode u celom stanu nije kao inače, može da se desi da je usled zaglavljivanja nečistoća u ventilu došlo do pada pritiska. Najviše što tada možete da uradite je da par puta otvorite i zatvorite ventil dok su sve slavine u stanu potpuno otvorene.

Na taj način često mogu da se proteraju zaglavljene nečistoće i da se povrati protok vode. Ukoliko to ne pomoglem, pozovite vodoinstalatera. Da samostalno otvarate ventil se ne preporučuje, jer pre toga je potrebno zatvoriti vodu u celoj zgradi. U slučaju pucanja ventila, ili bilo kakvih drugih komplikacija, možete da budete u većem poblemu, a sa starim instalacijama je sve moguće…

Šta kada samo jedna slavina u stanu ima slabiji pritisak?

Ipak, veoma često ne morate da proveravate kakav je pritisak vode u komšiluku, jer već u vašem stanu na samo jednoj slavini je slab pritisak vode, dok na preostale dve ili tri voda teče nesmetano. Tada je jasno da voda do vašeg stana dolazi pod adekvatnim pritiskom, a da se problem krije negde drugo.

Zapušen perlator je kvar koji se najlakše otklanja

Prvo što treba da proverite je perlator. Perlator je mrežica na otvoru same slavine gde voda izlazi. Perlator zapravo služi da se voda pod pritiskom na izlazu pomeša sa vazduhom, jer se na taj način bolje peru ruke ili posuđe uz manji utrošak vode.

Peraltor poseduje nekoliko žičanih sita koja se veoma lako zapuše nagomilavanjem nečistoća, korozije i kamenca iz cevi. Perlator se skida odvrtanjem. Ako bolje pogledate,  videćete da ima dve strane koje su zaravnjene kako bi mogao da se se odvrne “francuskim” ključem.

Ako voda kada skinete perlator teče pod normalnim pritiskom, uzrok je pronađen. Perlator očistite ili kupite novi, a dok to ne učinite česmu možete da koristie i bez njega.

Kada problem prave EK ventili, a kada slavina?

Ukoliko i kada skinete perlator voda teče slabo, sledeći na spisku osumnjičenih su takozvani EK ventili. To su ventili koji se nalaze na zidu neposredno ispred slavina, a koji služe konkretno za zatvaranje vode na tim slavinama. Uradite isto sa njima kao i sa glavnim ventilom. Nekoliko brzih otvaranja i zatvranja EK vntila dok je slavina otvorena može da pomogne.

Ventili ispod lavboa – jedan za hladnu, drugi za toplu vodu

Ukoliko voda na česmi i dalje slabije curi, sledeća slaba tačka bi mogla da bude sama slavina. Savremene jednoručne slavine sa mešačem za toplu i hladnu vodu imaju u sebi otvore za protok vode koji su manjeg prečnika, pa lako mogu da se zapuše.

Česmu je potrebno skinuti, očistiti, a po potrebi i izduvati u kotra smeru od smera proticanja vode.

Kako da znate da li je neispravan sigurnosni ventil na bojleru?

Neretko se dešava da na lavabou slabije curi samo topla voda, dok hladna voda ima dobar pritisak. Pored EK ventila zaduženog za toplu vodu u tom slučaju problem može da bude i u sigurnosnom ventlu na samom bojleru.

Sigurnosni ventil na bojleru

U pitanju je ventil ispod samog bojlera. Njegova namena je da u slučaju nekontrolisanog porasta pritiska u bojleru ispusti višak vode kako ne bi došlo do eksplozije. Ako ste utvrdili da nije problem u EK ventilu možete da skinete sugurnosni ventil i za probu bojler prespojite bez njega. Ako voda teče nesmetano, sve što je potrebno je kupovina novog sigurnosnog ventila.

Naravno, svako samostalno može da poceni šta od ovde navedenih radnji može samostalno da obavi, a gde je neophodna pomoć profesionalca. Takođe, treba napomenuti – iako rad sa vodom ni izbliza nije opasan kao rad sa strujom, treba biti oprezan, posebno kada su u pitanju stare instalacije. Veoma lako usled nestručnog rada može da dođe do pucanja nekog od ventila ili cevi, a tada posledice mogu da budu velike, u vidu poplave i kasnije daleko većih ulaganja nego da ste u startu pozvali iskusnog vodoinstalatera.