Tema

Ovo su prednosti čvrste gradnje u odnosu na montažnu

Zbog čega je mikroklima u objektima čvrste gradnje prijatnija nego u montažnim? Mogućnost nadogradnje je velika prednost klasične gradnje. Manji pad vrednosti je takođe na strani klasične gradnje u poređenju sa montažnom gradnjom

Popularnost montažnih kuća ne jenjava. Ovaj koncept gradnje pruža mnogo prednosti, poput precizno definisanih cena i rokova gradnje, a ne treba zanemariti ni energetsku efikasnost. Ipak klasična čvrsta gradnja pruža neke prednosti koje ne treba zanemariti, jer nekada mogu da budu presudne. Zavisno od specifičnih potreba, ponekad je čvrsta gradnja jedino logično rešenje.

Postoji mogućnost kasnije nadgradnje objekta

Mogućnost kasnije nadogradnje objekta je za mnoge od presudnog značaja da se umesto montažne gradnje opredele za klasičnu čvrstu gradnju. Naime, ukoliko raspolažete sa određenom svotom novca, možete da podignete klasičnu prizemnu kuću, da bi za desetak godina, zbog rastuće porodice ili drugih razloga, podigli još jedan sprat.

PROČITAJTE JOŠ:

Montažne kuće – prednosti, mane i cene

Kako do kredita za gradnju montažne kuće

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Kod montažne gradnje to nije moguće. Iako montažne kuće mogu da imaju više spratova, treba napomenuti da su one dosta skuplje. Ako se podigne prizemna montažna kuća, ne postoji mogućnost kasnije dogradnje još jednog sprata.

Veća mogućnost personalizacije i prilagođavanja

Montažne kuće su unapred projektovane i dobro osmišljene da pruže visok nivo funkcionalnosti. Ipak, kod montažnih kuća postoje određena ograničenja kako bi šta moglo da se sprovede u delo. Kod klasične čvrste gradnje moguće je u delo sprovesti svaki projekat “iz mašte”.

Istina, to nekada može da ima i loše posledice, pogotvo kada se “projektovanjem” bavi neko bez iskustva ili znanja, ali treba napomenuti da klasična gradnja nudi mnogo više mogućnosti prilagođavanja projekta. Takođe, klasična čvrsta gradnja omogućava prilagođavanje nezgodnoj konfiguraciji terena, na primer kada se plac nalazi na kosini, pa je objekat potrebno napraviti u kaskadama.

Prijatnija mikroklima i leti i zimi

Montažni objekti su izrađeni od sendvič panela u kombinaciji drveta, gipsa i izolacionog materijala. Iako ovakav princip gradnje obezbeđuje visoku energetku efikasnost i minimalne troškove za grejanje, ovakvi objekti imaju manju termičku stabilnost.

Kod klasične gradnje koja podrazumeva zid od glinenih blokova i spoljašnji sloj izolacionog materijala, mikroklima unutar objekta je mnogo prijatnija. Naime, tokom zimske sezone masivni zid akumulira toplotu, tako da i po prestaku grejanja u prostorijama se zadržava prijatna temperatura. Kod montažnih objekata, iako su troškovi grejanja minimalni, po prestanku grejanja, protor se mnogo brže hladi.

Takođe i tokom leta u objektima klasične gradnje i velike mase, koji imaju dobru spoljašnju izolaciju, mnogo duže sa prvim letnjim anima klima je prijatna i neuporedivo  manji broj dana u godini je potrebno uključivati klima uređaj. To nije samo stvar uštede električne energije, već je mnogo ugodnije po pitanju komfora.

Zidovi imaju veću nosivost

Klasična čvrsta gradnja garantuje da će svi zidovi u kući imati čvrstinu i nosivost. To znači da uvek po želji na bilo koji zid može da se ugradi polica predviđena za nošenje masivnih predmeta. S druge strane sendvič paneli montažnih objekata mogu da nose samo manja opterećenja i lake police.
Za sve masivnije predmete (bojler, kuhinjski elemanti) moraju na vreme samim projektom da se predviide pozicije za kačenje, kako bi se na tim mestima unutar sendvič panela našle noseće grede.

Znatno manji pad vrednosti

Bez obzira što proizvođači montažnih kuća za svoje objekte daju višegodišnje garancije, situacija u praksi je drugačija – montažne kuće imaju znatno veći pad vrednosti od kuća podignutih klasičnim metodama gradnje. Dakle, ukoliko u startu znate da će u godinama koje dolaze kuća koju podižete biti na prodaju, možda je čvrsta gradnja bolja opcija.

Foto: Nexe, Wienerberger