Uradi sam

Kako pravilno održavati pod od laminata

Laminat je tip poda koji, izuzev redovnog čišćenja, ne zahteva nikakvo posebno održavanje. Po pravilu, odsustvo abrazivnih nečistoća je najveća garancija da će pod od laminata dugi niz godina izgledati kao nov

Kako bi pod od laminata dugi niz godina izgledao kao da je juče postavljen, dovoljno je samo malo pažnje. Nepisano pravilo kod čišćenja poda od laminata glasi – bolje sprečiti nego lečiti. To znači da je od samog čišćenja mnogo bolja sama preventiva, odnosno sprečavanje da nečistoća dođe do unurašnjosti stana. Rešenje je postavljanje velikog kvalitetnog otirača za noge koji redovno treba istresati. Na taj način će fina prašina, pesak i tragovi zemlje u manjoj meri završavati na podu od laminata, a oni su njegov najveći neprijatelj. Pesak na podu u kombinaciji sa đonovima cipela stvara abrazivnu provršinu koja površinu laminata, iako je ona veoma otprona, vremenom oštećuje. Takođe, ne bi bilo loše ni sve noge od stolica sa donje strane prelepiti jastučićima od filca, koji u raznim dimenzijama mogu da se kupe u svakoj boljoj prodavnici sa kućnom opremom. Inače, sva ova pravila važe za svaki stan, bez obzira čime je pod pokriven.

Kako bi se izbegle ogrebotine prilikom usisavanja, četka usisivača uvek treba da je podešena kao i za usisavanje parketa, nikako kao za tepihe

Svako čišćenje laminata prvo se započinje suvim putem. Ako ima prašine, peska, raznih nečistoća, one se prvo uklanjaju mekšom četkom ili usisivačem. Važno je da se na četki usisivača poluga pomeri na opciju rada sa parketom ili keramičkim pločicama, a ne onom za tepihe, jer su manje šanse da se naprave ogrebotine. Posle toga je u većini slučajeva dovoljno samo vlažnom, ali dobro isceđenom krpom, prebrisati pod i on će biti kao nov. Površina laminata je premazana zaštitinim slojem za koji se prljavštine ne vezuju, tako da se nečistoća veoma lako uklanja. Ako ni posle toga nemate željeni osećaj čistoće, možete prebrisati pod i nekim sredstvom za čišćenje koje je namenjeno podovima od laminata, prema uputstvu.

Prilikom brisanja vlažnom krpom, zlatno pravilo glasi – što manje vode, to bolje

Ako na podu ima upornih mrlja od dečijih flomastera, bojica i slično, možete ih ukloniti parčetom vate sa malo acetona. Aceton neće oštetiti laminat, ali ne bi bilo loše da se prvo na nekom delu prostorije koji je sakriven ili uvek prekriven nameštajem, uverite kako vaš pod reaguje na aceton. Pritom samo pazite na spojeve ploča laminata, oni su najosetljivija mesta. Ne pritiskajte vatu kako se spoj dve ploče laminata ne bi natopio agresivnim acetonom. Isto važi i za čišćenje vlažnom krpom – ona mora da bude veoma dobro isceđena. Takođe, i ako se na pod od laminata prospe voda ili neka druga tečnost, treba je što pre obristi, upravo kako ne bi prodrla između laminatnih ploča. One od medijapana neće biti oštećene, ali ima i manje kvalitetnih laminata, koji od vlage mogu na nabubre po ivicama. Tada je jedini lek zamena. I na kraju – laminat je tip poda koji ne podnosi brušenje, poliranje niti nanošenje bilo kakvih voštanih zaštitinih slojeva. Jedino redovono čišćenje može da mu obezbedi dug vek.

Pročitajte još:

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

Uklanjanje ogrebotina sa drvenog nameeštaja

Četiri pravila za čišćenje tepiha