Uradi sam

Kako zasaditi i negovati savršen travnjak

Sejanje trave ili postavljanje travnatog tepiha, šta je bolja opcija? Kako se izboriti protiv korova? Koliko redovno se kosi travnjak? Kako se vrši đubrenje travnjaka? Koje doba godine je idealno za sejanje trave? Koliko održavanja je potrebno za kvalitetan travnjak…

Englezi imaju veoma jednostavan savet kako napraviti besprekoran travnjak – dovoljno je samo redovno košenje i zalivanje, ništa više. U tako 200 do 300 godina. Ima u ovom jednostavnom savetu dosta poznatog britanskog humora i pomalo ostrvske arogancije, ali danas je, možda ne takve, ali slične rezultate, moguće postići za manje vremena. Prvo i osnovno je da se teren očisti od manjih biljaka, kamenja, otpada. Ukoliko je u pitanju već postojeći travnjak, potrebna je takođe priprema. Da bi travnjak bio kao onaj parkovski, neophodno je poravnavanje terena. Dakle, ispeglajte sve neravnine kako bi se dobla ravna površina. To ćete najefikasnije učiniti preoravanjem cele travnate površine, a u tu svrhu će najbolje da poslužu motokultivator, jer zemlju je potrebno dobro usitniti. Da bi travnjak mogao da napreduje kako treba potrebno je bar dvadesetak centimetara kvalitetne zemlje. Nežna engleska trava neće nići iz žute ispošćene zemlje. Ako želite zaista gust travnjak, ovaj dodatni trud i investicija će se sigurno na graju isplatiti.

Trava se na prethodno pripremljeno, izriljano i usitnjeno zemljište seje već tokom marta i najkasnije aprila. Kasnija setva se ne preporučuje jer prejako sunce i nedovoljno vlage nikako nisu uslovi za nicanje kvalitetne trave. Seme trave se nabavlja u specijalizovanim prodavnicama ili poljoprivrednim apotekama. Danas može da se nađe više vrsta trava, pa tako posotoje parkovske trave, trave za sportske terene, trave za toplu ili hladnu klimu, za priobalna područja na moru… Seme se po zemljištu razbacuje što je ujednačenije moguće, uz pažnju da ne ostanu nepokriveni delovi, gde će se sa prvim vlatima trave pojaviti “rupe” jer tu nije bilo semena. Kada se seme razbaca potrebno ga je ukopati u zemljište, što je najlakše učiniti laganim grabiljanjem. Poželjno je da seme bude na dubini od jednog do dva centimetra. Ukoliko seme ukopate dublje, moguće je da neće uspeti da se izbori da iznikne. Naravno da je po sejanju neophodno zalivanje. To mora da se čini raspšivanjem vode, nikako grubim mlazom koji će meko i rastresito zemljište da raskopa.

Nije vam potreban ugrađeni sistem zalivanja. U prodavnicama baštenske opreme danas ima mnogo efikasnih i pristupačnih hobi uređaja za zalivanje travnjaka

Prve vlati trave možete da očekujete za desetak dana, a prvo košenje se obavlja kada trava dostigne visinu od desetak centimetara. Potrebno je koristiti što laganiju kosilicu sa dobro naoštrenim nožem. Idealne su male lagane električne kosilice, koje su cenovno prilično pristupačne. Mlada trava je još veoma nežna, pa nož koji nema brzinu ili nije naoštren lako može da je čupa iz korena, umesto da je odseca. Kako bi se to izbeglo, potrebno je podesiti i visinu noža na najveću poziciju, odnosno da podšišana trava u početku bude što viša. To se kod pojedinih kocilica vrši podešavanjem noža, a kod nekih promenom pozicije točkova. Pre košenja treba prekontrolisati mladu travu i počupati sav korov koji će neminovno da nikne. U početku je to veoma važno jer je trava još nežna, a kasnije će se ona kada ojača lakše “boriti za prevlast na svom proplanku”. Postoji i mogućnost da se još pre setve trave korov eliminiše nekim totalnim herbicidom. To svakako može da pomogne, ali računajte da će posla oko korova uvek biti, više ili manje, a lep travnjak uvek zahteva održavanje. Što se košenja tiče, kasnije kada trava ojača, travnjak se kosi u zavisnosti od vrste trave i godišnjeg doba. Кućni travnjak je dobro kositi dva do tri puta mesečno i to od proleća do jeseni u zavisnosti od vremenskih uslova. Ukrasni travnjaci se kose i dva puta nedeljno. Čestim košenjem trava stvara čvršću i otporniju stabljiku i podstiče jačanje busena i stvaranje guste trave.

Pored sejanja, jedna od opcija je i postavljanje travnatog tepiha. Ova opcija je skuplja, ali daje brže rezultate, jer se ne čeka da trava iznikne, već je travnjak mnogo brže formiran. Inače, pravila za pripremu zemljišta su ista. Iako postavljate travnati tepih, ispod njega mora da se nađe sloj kvalitetne usitnjene zemlje, kako bi trava mogla da pusti koren. Postavljanje travnatog tepiha na nepripremljenu podlogu je garant da će trava vrlo brzo da se osuši, a tepih se neće povezati sa podlogom. Po postavljanju tepiha potrebno je intenzivnije zalivanje nego prilikom sejanja trave, a u početku treba biti nežniji prema postavljenom travnjaku sve dok on ne ojača, pusti koren i poveže se sa podlogom.

I prilikom sadnje trave u tepihu, potrebna je adekvatna priprema zemljane podloge

Od početka proleća trebalo bi da đubrite travnjak svakih četiri ili pet nedelјa. Azot, kalijum i fosfor su neophodni, kao i mešavine specijalnih travnih đubriva, a dostupani su kod svakog lokalnog prodavca opreme za vrt. Koliko se đubriva koristi i kako, detaljno je naznačeno na pakovanju. Na većini travnjaka događa se često problem zagušenosti zemlje, jer se s vremenom na zemlju natalože odumrle i odrezane travke koje je zagušuju i onemogućuju kvalitetan dotok vode, hranjivih materija, ali i vazduha. U slučaju kada se desi zagušenost zemlje travnjaka počinje širenje mahovine i korova. Koren trave tada nema dovoljno kiseonika, pa trava sporije napreduje. Tada je neophodno pustiti kiseonik u travnjak, odnosno izvršiti aerizaciju. To se prvo čini jednostavnim grabuljanjem, čime se eliminiše suva trva i mahovina. Jedna od opcija je bušenje zemljišta šupljim vilama i punjenje rupa mešavinom peska i komposta, čime se omogućava ulazak kiseonika do korena. Jednostavnija je opcija bušenje običnim vilama uz blago odizanje tla. Kako bi travnjak mogao “da diše” potrebno je koristiti kosilice koje imaju spremnik za travu, a ne kosilice koje travu razbacuju po travnjaku.

Sve ovo izgleda kao porilično obiman posao, ali tako je samo u početku. Ako se sve radnje kvalitetno odrade, vremenom će posla biti sve manje, a kada travnjak ojača, sve će se svesti na povremeno košenje i redovno zalivanje.

Pročitajte još:

Prirodni načini da se rešite korova u bašti

Mali vodič za sadnju i gajenje začinskog bilja

Kako očistiti voće i povrće od pesticida

Kako pravilno uzgajati lavandu

Mini vodič – Nega sobnih biljaka tokom zime

Kako zalivati cveće tokom godišnjeg odmora