Aktuelno

Solarni paneli uskoro sa krovova silaze i na fasade

Do sada su krovovi bili jedina logična i moguća opcija za smeštaj solarnih panela. Kompanija SolarLab je proizvela panele koji, iako nisu u karakterističnoj crnoj boji, imaju jednaku efikasnost, a prilagođeni su kreiranju atraktivnih I modernih fasada, kako na novim, tako i postojećim objektima

Tradicionalno smešteni na krovove, fotonaponski paneli imaju ujednačen izgled – to su veliki crni pravougaoni komadi sjajnog stakla sa metalnim okvirima. Delom zato što tamne boje bolje sakupljaju sunčevu svetlost, ali i zato što silicijum, primarni materijal koji se koristi u većini visokoefikasnih fotonaponskih panela, ima tendenciju da bude taman u svom kristalnom obliku.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako do subvencija za ugradnju solarnih panela

Kako se pravilno čiste solarni paneli

Ovo su najčešće zablude o solarnim panelima

Na sreću, kako solarana energija postaje sve popularnija, odnedavno postaju aktuelne i tehnologije za kontrolu sjaja, boje i završne obrade koje pružaju estetsku raznolikost uz održavanje visoke efikasnosti.

SolarLab je samo jedan od proizvođača koji redefinišu konvencionalne standarde, uvodeći fleksibilnost dizajna, boja i kvalitet materijala koji omogućavaju arhitektama da iskoriste čak i velike fasadne površine za generisanje električne energije iz sunca. I sve to bez kompromisa u pogledu arhitekture.

Prava inovacija leži u slobodi dizajna koja se nudi: prilagođeni solarni paneli više nisu ograničeni na standardne oblike ili veličine, u rasponu od 360 mm do 3600 mm širine, lako se prilagođavaju bilo kojoj arhitektonskoj strukturi. Dostupne su tri osnovne koncepcije:

Kišni ekran (Rain screen)

Poznata kao jedan od najboljih načina za povećanje izdržljivosti i smanjenje operativnih troškova, ova fasada štiti osnovnu strukturu od atmosferskih uticaja, kao što su kiša i vetar. Pored toga, ventilacioni sloj pomaže u smanjenju toplotnog opterećenja zgrade, dok proizvodi besplatnu i održivu električnu energiju. To je zapravo solarna ventilisana fasada koja omogućava brzu i laku instalaciju, inspekciju, ali i ponovnu upotrebu na drugom objektu.

Zid zavese (Curtain Wall)

U ovom slučaju, sistemi solarnih panela su u potpunosti integrisani u omotač zgrade i zamenjuju stubove, grede ili panele od stakla. Izdržljiva površina od kaljenog stakla, koja je sastavni deo vodootpornosti obezbeđuje oblogu kojoj nije potrebno održavanje, a za sve to vreme proizvodi električnu energiju na licu mesta.

Rešetke (Louvers)

Takođe poznate kao brisoleje, one horizontalno ili vertikalno kombinuju zaštitu od sunca i proizvodnju energije postavljanjem rebara na fasadu zgrade, čineći je ključnim arhitektonskim elementom.

Različita rešenje za neiscrpan izvor kreativnosti

Paleta proizvoda nudi razne opcije, od klasičnog crnog kristala do metalik završnih obrada, raznovrsnih boja i premaza koji podsećaju na keramičke pločice. Uvođenje stakla sa trodimenzionalnim šarama doprinosi atraktivnosti, igrajući se sa senkama i refleksijama, a mogućnost podešavanja panela, omogućavajući različite uglove, daje arhitektama kreativnu slobodu za proizvodnju fascinantnih vizuelnih efekata.

Plava fasada škole u Kopenghagenu je zapravo ogroman solarni panel

U Internacionalnoj školi u Kopenhagenu, na primer, dinamični solarni “kišni ekran” sastavljen od 12.000 individualno nagnutih panela, ali identičnih po veličini i izgledu, je vrhunac kreativnosti. Fasada škole, okupana plavo-zelenom nijansom, harmonično je u interakciji sa sunčevom svetlošću i okolinom. Ne samo da je ova škola održiva električna elektrana sa sertifikatom pasivne kuće, već se ističe i kao arhitektonsko čudo.