Tema

Kako izolovati tavan koji nije u upotrebi

Da li je važna izolacija potkrovlja ako se ono ne koristi? Koliko dobra izolacija potktovlja utiče na smanjenje troškova grejanja i klimatizacije? Koji izolacioni materijali su najbolji izbor? Kamena vuna, staklena vuna, stiropor…? Postoji li mogućnost da se izolovani tavan koristi makar kao ostava

Kada se priča o izolaciji tavanskog prostora, obično je tema adaptacija ovog dela kuće i njegovo uređenje da bude prostor za boravak. Ipak, čest je slučaj da za useljenjem u tavanski prostor nema potrebe, ili da je krovna kosina isuviše niska i nopogodna za adaptaciju.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Demit fasada – Sve što treba da znate

Tada je najčešće potrebno samo postaviti izolaciju kako bi prostorije ispod tavana bile toplije i kako bi se trošilo manje energije, kako tokom zimskih, tako i tokom letnjih meseci. Ne treba zaboraviti, istraživanja ukazuju da se i do 30 odsto energije iz prostora koji se greje, gubi kroz neizolovan tavan.

Kada se vrši izolovanje potkrovlja koje neće biti u upotrebi, izolacija se postavlja tako da se zaštiti prostor koji se nalazi ispod potkrovnog prostora, a ne samo potkrovlje. Stoga se izolacija ne postavlja na krovnu konstrukciju već po podu potkrovlja. To umnogome olakšava posao. Po podu u tavanskom prostoru prvo treba postaviti parnu branu, odnosno paropropusnu foliju.

PROČITAJTE JOŠ:

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Paropropusne folije funkcionišu tako da dozirano propuštaju vlagu, pa se sprečava kondenzacija, ali one su paropropusne u jednom smeru. Pravilno se paropropusna folija postavlja po podu potkrovlja tako da slova koja su odštampana na foliji budu okrenuta prema vama. Foliju postavljajte sa preklopom od oko deset centimetara, a spojeve lepite univerzalnom lepljivom trakom koju ste kupili uz paropropusnu foliju.

Prilikom postavljanja paropropusne folije vodite računa da je ne oštetite. Obujte adekvatnu obuću, po mogućstvu sa mekšim đonovima i trudite se da što manje hodate po foliji, ili da se oslanjate petom, jer ako se po podu potktovlja nalazi grub beton, neki kamnečić ili neravnina, lako mogu da oštete foliju.

Prilikom postavljanja izolacije važi pravilo – što više to bolje

Preko folije se postavlja izolacioni materijal. U principu kod izolacije važi pravilo – što više to bolje. Naravno, bilo koja debljina izolacije je mnogo bolja od ničega. Za najbolji efekat izolacije, savet je sloj kamene ili staklene vune ne manji od 12 centimetara.

Deblji sloj izolacije će smanjiti troškove grejanja, ali pravi efekat ćete naročito osetiti tokom letnjih meseci, jer će biti očigledno da se klima uređaj sa prvim vrelim danima uključuje mnogo kasnije.

Najlogičniji izbor je kamena vuna

Ukliko slažete table kamene vune, postavljajte ih tesno jednu uz drugu, tako da nema luftova i zazora. Ako postavljate dva sloja tanjih tabli kamene vune, drugi sloj postavljajte tako da spojevi gornjeg sloja budu smaknuti u odnosu na spojeve donjih tabli, odnosno da se ne podudaraju. Time se dodatno smanjuje mogućnost prolaska vazduha, a time se poboljšava kvalitet izolacije.

Umesto tabli kamene vune može da se odmota i rolna staklene vune, a prilikom spajanja odmotanih rolni, takođe vodite računa da spojevi budu nabijeni, kako bi potkrovlje bilo što bolje “ušuškano”. Treća opcija je postavljanje tabli stiropora, a savet je da se po njihovom postavljanju spojevi takođe zalepe univerzalnom lepljivom trakom, jer krute table stiropora između sebe ne mogu da ostvare dobar spoj kao table kamene vune ili odmotane rolne staklene vune.

Staklena vuna je jednako kvalitetan izolator kao i kamena vuna

Na kraju, nije obavezno, ali ako je krovni pokrivač takav da postoji mogućnost da vejavica nanese manju kličinu snega, ili da u potkrovlje prodre voda na bilo koji drugi način, preko izolacije možete da postavite sloj vodonepropusne, a paropropusne folije. Kao i pre, slaže se sa preklopom, preklopi se spajaju lepljivom trakom, a prilikom postavljanja, slova odštampana na foliji treba da budu okrenuta prema vama.

Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips

Ovo je procedura za prostore u potkrovlju koji se ne koriste čak ni povremeno. Ipak, postoje potkrovlja koja se ne koriste kao stambeni prostor, ali su praktično mesto za odlaganje nepotrebnih stvari. U tom slučaju, izolacija se postavlja na drugi način. Prvo se po podu potktovlja postavljaju drvene gredice. Razmak gredica određujete prema vrsti izolacije koju ćete da koristite.

Ukoliko postavljate ploče kamene vide, razmak između greda treba da je jedan metar, što je dužina ploča kamene vune. Ukoliko postavljate staklenu vunu, razmak između greda treba da je 120 cm, što je širina rolne staklene vune.

Preko greda i poda u potktovlju se potom postavlja paropropusna folija, po istoj proceduri preklapanja i spajanja lepljivom trakom kao i u slučaju izolovanja potkrovlja koje se ne koristi. Posle toga se u korita izmađu greda postavlja izolacioni materijal, a kada se postavi izolacija, postavlja se i sloj paropropusne-vodonepropusne folije.

Na kraju se preko greda slaže pod od dasaka, a njegovo pričvršćivanje se vrši ukivanjem eksera na mestima gde su grede. Na taj način dobijate potkrovlje koje može da se koristi, jer je izolacioni sloj zaštićen od mehaničkih oštećenja. Naravno, u ovom potkrovlju će zbog odsustva izolacije u krovnoj konstrukciji tokom leta biti visoke temperature, a zimi temperature ispod nule, što treba uzeti u obzir kada se odlažu stvari koje će tu da se čuvaju.

PROČITAJTE JOŠ:

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije