Tema

Sistemi centralnog usisavanja – Mnogo prednosti i dve velike mane

Koje su najveće prednosti centralnih sistema za usisavanje u poređenju sa radom sa klasičnim usisivačima? Zbog čega se ne isplati naknadna ugradnja centralnog sistema za usisavanje? Kolika je cena centralizovanih sistema za usisavanje

Kućni sistemi centalizovanog usisavnja su dugi niz godina veoma popularni na zapadu, a posebno smo ove sisteme viđali u američkim filomovima. U ovoj zemlji je ovakav sistem održavanja higijene u kući daleko popularniji nego u Evropi, ne samo zbog visokog standarda, već i zbog činjenice da su privatni domovi na američkom kontinentu mahom montažnog tipa, što značajno olakšava ugradnju centralizovanih sistema za usisavanje.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li su robot usisivači zamena za klasične

Koji usisivač odabrati – sa kesom ili posudom za prašinu?

Ipak, poslednjih godina sistemi centralnog usisavanja stižu i u naše domove. Ne bez razloga, jer ovakav princip usisavanja donosi mnogo prednosti u odnosu na klasične usisivače. Naime, kod centralizovanog sistema usisavanja sam usisivač sa filterom se nalazi u nekoj od pomoćnih prostorija (radionica, podrum, garaža…) dok su creva razvedena do svih prostorija u stanu.

Šta su osnovne prednosti centralnih sistema za usisavanje

To znači da kada se usisava, nema potrebe da se vuče kompletan usisivač, niti da se brine o tome gde će on da se uključi u struju i koja je dužina električnog kabla usisivača. Potrebno je samo crevo utaknuti u priključak u zidu, što automatski aktivira proces usisavanja.

Kada se ugrađuje sistem centralnog usisavanja prethodno se napravi plan na kojim pozicijama je potrebno postaviti priključke u zidu i koja je potrebna dužina creva da bi se što jednostavnije usisala cela kuća.

Usisavanje se aktivira jednostavnim ubcivanjem creva u zidni priključak

Centralni sistemi usisavanja su posebno pogodni za kuće, naročito one na sprat jer usisivač prilikom rada ne mora da se nosi uz stepenice.
To nisu jedine prednosti centralizovanih sistema za usisavanje. Naime, činjenica da se sam usisivač ne nalazi u prostoriji u kojoj se usisava, znači da se tokom rada poizvodi neuporedivo manje buke.

Još značajnije je to što se prilikom centralnog usisavanja u vazduh podiže neuporedivo manje prašine, grinja i drugih nečistoća i alergena. Ma koliko bili dobri, novi usisivači, posebno oni sa naprednim rešenjima za filtriranje, uvek u vazduhu završava odeređen deo nečistoća.

Koji su nedostaci centralnih sistema za usisavanje

I pored očiglednih prednosti centalizovanih sitema za usisavanje, oni imaju i neke nedostatke, koji su često nepremostivi. Prvo i osnovno je to da je ugradnja sistema centralnog usisavanja uglavnom isplativa ako se usplanira na vreme i ako se njegova ugradnja obavi tokom same gradnje objekta.

Usisna jedinica sa pratećom opremom za usisavanje

Naknadna ugradnja je skupa i uglavnom neisplativa. Takođe, treba uzeti u obzir da ugradnja centralizovanog sistema usisavanja podrazumeva da se u zidove ugrađuju creva koja su za domaćinstva uglavnom prečnika 50 milimetara. To podrazumeva ozbiljna građevinske radove, a pitanje je kako se ovakvi radovi odražavaju na stabilnost samih zidova i objekta u celini.
Zato su centralizovani sistemi idealno rešenje za montažne objekte, posebno ukoliko se ugrađuju tokom gradnje samog objekta.

Drugi nedostatak, koji tkođe ne doprinosi popularnosti centralnih sistema usisavanja, je cena. Naime, cene usisnih jedinica nisu male, a kreću se u rasponu od 400, pa i do  1.500 evra.
Već u startu su to ulaganja veća od kupovine odličnog mobilnog usisivača, a tome treba dodati na cenu i troškove ugradnje koji su oko 50 evra po usisnoj utičnici, a potreban je i dodatni pribor za usisavaje, čija cena startuje otpriliko od 180 evra.

Foto Beam